Як долучити старшокласників до розробки проектів розвитку шкіл - практика Полтавщини

 

Рада Європи спільно з Мінрегіоном започатковує серію публікацій про Кращі практики – переможці конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування» 2020 року. Щотижня ми публікуватимемо стислі розповіді про практики. Цього тижня до вашої уваги - практика Шкільний громадський бюджет Полтавської області, що отримала диплом ІІІ ступеня у номінації «Влада та громада: інформування, діалог, участь».

Полтавська обласна рада знайшла метод залучення дітей старшого шкільного віку до участі в прийнятті управлінських рішень, зокрема в управлінні коштами обласного та місцевих бюджетів, запровадивши «Шкільний громадський бюджет» (ШГБ). Крім того, навчила працювати в команді та створювати проектні ініціативи, орієнтовані на забезпечення шкільних потреб, які продиктовані сьогоденням. Тепер молодь Полтавщини віком до 18 років є безпосереднім учасником життя громади, натхненником оригінальних ідей створення школи своєї мрії.

 

 

Проект згуртував учнівську молодь, батьків, педагогічний колектив, посадовців та визначив головну формула успіху: «ШГБ = ідея + віра в неї + робота на результат». Для його впровадження було розроблено Положення про супровід та реалізацію проектів Шкільного громадського бюджету, а обласну програму «Бюджет участі Полтавської області» доповнено новим напрямом.

До участі в проекті долучилися усі суб’єкти прийняття рішень. При районних радах діяли локальні групи та пункти супроводу, які забезпечували всеохопленість і прозорість процесу. У партнерстві з Полтавським обласним молодіжним центром, вищими навчальними закладами області, Фондом Східної Європи, Радою Європи в Україні, закладами освіти різних рівнів для школярів віком від 14 до 16 років проведено навчальний дводенний семінар та понад 30 виїзних з написання проектів.

 

 

За перший рік впровадження ШГБ зі 122 навчальних закладів області було подано 160 проектів (34 – від міських, 126 – від сільських та селищних), які вражали своїм різноманіттям: поліпшення матеріально-технічного оснащення навчальних кабінетів; придбання комп’ютерної техніки, музичної апаратури, спортивного інвентаря, оновлення бібліотечних фондів; благоустрій пришкільної території та створення безпечних і комфортних умов; осучаснення шкільних їдалень, спортзалів, роздягалень, актових залів; створення зон відпочинку на пришкільних територіях та в приміщеннях. Проекти викликали неабиякий інтерес мешканців громад, а відтак участь у електронному голосуванні збільшилась у 2,5 рази.

За результатами голосування кращими було визнано 62 проекти, кожен з яких отримав із обласного бюджету співфінансування у розмірі 50 % загальної вартості.

 

 

Загальний бюджет ШГБ у 2019 році склав більше 6 млн грн (з них понад 3 млн грн – кошти місцевих бюджетів).

Ефективним інструментом популяризації ШГБ стало проведення річного підсумкового заходу 2 MeetUp «Партиципація & Інформатизація».

Досвід упровадження практики Полтавської обласної ради було представлено на міжнародному вебінарі «Involving children and young people under 18 in civil participation mechanisms and decision-making», а також розміщено у збірці Ради Європи «Шкільний громадський бюджет. Інструментарій для впровадження».

 

Презентація практики.

 

КОНТАКТИ

Полтавська обласна рада, https://oblrada-pl.gov.ua/

вул. Соборності, 45, м. Полтава, Полтавська обл., 36014

Телефон: +38 (0532) 56 19 57

e-mail: info@oblrada-pl.gov.ua

 

Автори практики, контактні особи:

Олександр Біленький, голова Полтавської обласної ради

Телефон: +38(067) 208 93 78

e-mail: bilenkyi@oblrada.pl.ua

Олеся Дроботенко, заступниця начальника відділу інвестиційної діяльності та проектного менеджменту виконавчого апарату Полтавської обласної ради

Телефон: +38(095) 454 73 79

e-mail: lesja_d@ukr.net


Запрошуємо до участі у конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування» 2021 року та заохочуємо поділитись своїми досягненнями з усією країною!

Нагадуємо, прийом заявок триватиме до 30 вересня 2021 року.

27.07.2021 - 11:11 | Переглядів: 3710

Приєднані файли:

Теги:

участь громадян молодь освіта громадський бюджет бюджет

Область:

Полтавська область

Джерело:

Програма Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні»

Поділитися новиною:

Читайте також:

29 липня 2022

Великоберезовицька громада розробила інвестиційний профіль та працює над запрошенням релокованого бізнесу

Великоберезовицька громада розробила...

Створення сприятливого бізнес-середовища в територіальній громаді - тривалий процес, який вимагає системної роботи у...

22 лютого 2022

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття разом будують сміттєсортувальний завод

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття...

Будівництво має початися у травні цього року у селищі Поляна Закарпатської області із залученням німецького...

22 лютого 2022

У Запорізькій області громада створила пожежну охорону та вже кілька років самостійно бореться з пожежами

У Запорізькій області громада створила пожежну...

Добровільну пожежну охорону Комиш-Зорянська громада створила завдяки новим можливостям, які отримала в...

18 лютого 2022

Стати екологічною столицею Київщини. Кейс Пірнівської громади, яка самостійно визначилася із власним майбутнім

Стати екологічною столицею Київщини. Кейс...

Наприкінці децентралізації десять сіл неподалік від Києва примусово об’єднали в Пірнівську громаду. І хоча на паперах...