Як долучити старшокласників до розробки проектів розвитку шкіл - практика Полтавщини

 

Рада Європи спільно з Мінрегіоном започатковує серію публікацій про Кращі практики – переможці конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування» 2020 року. Щотижня ми публікуватимемо стислі розповіді про практики. Цього тижня до вашої уваги - практика Шкільний громадський бюджет Полтавської області, що отримала диплом ІІІ ступеня у номінації «Влада та громада: інформування, діалог, участь».

Полтавська обласна рада знайшла метод залучення дітей старшого шкільного віку до участі в прийнятті управлінських рішень, зокрема в управлінні коштами обласного та місцевих бюджетів, запровадивши «Шкільний громадський бюджет» (ШГБ). Крім того, навчила працювати в команді та створювати проектні ініціативи, орієнтовані на забезпечення шкільних потреб, які продиктовані сьогоденням. Тепер молодь Полтавщини віком до 18 років є безпосереднім учасником життя громади, натхненником оригінальних ідей створення школи своєї мрії.

 

 

Проект згуртував учнівську молодь, батьків, педагогічний колектив, посадовців та визначив головну формула успіху: «ШГБ = ідея + віра в неї + робота на результат». Для його впровадження було розроблено Положення про супровід та реалізацію проектів Шкільного громадського бюджету, а обласну програму «Бюджет участі Полтавської області» доповнено новим напрямом.

До участі в проекті долучилися усі суб’єкти прийняття рішень. При районних радах діяли локальні групи та пункти супроводу, які забезпечували всеохопленість і прозорість процесу. У партнерстві з Полтавським обласним молодіжним центром, вищими навчальними закладами області, Фондом Східної Європи, Радою Європи в Україні, закладами освіти різних рівнів для школярів віком від 14 до 16 років проведено навчальний дводенний семінар та понад 30 виїзних з написання проектів.

 

 

За перший рік впровадження ШГБ зі 122 навчальних закладів області було подано 160 проектів (34 – від міських, 126 – від сільських та селищних), які вражали своїм різноманіттям: поліпшення матеріально-технічного оснащення навчальних кабінетів; придбання комп’ютерної техніки, музичної апаратури, спортивного інвентаря, оновлення бібліотечних фондів; благоустрій пришкільної території та створення безпечних і комфортних умов; осучаснення шкільних їдалень, спортзалів, роздягалень, актових залів; створення зон відпочинку на пришкільних територіях та в приміщеннях. Проекти викликали неабиякий інтерес мешканців громад, а відтак участь у електронному голосуванні збільшилась у 2,5 рази.

За результатами голосування кращими було визнано 62 проекти, кожен з яких отримав із обласного бюджету співфінансування у розмірі 50 % загальної вартості.

 

 

Загальний бюджет ШГБ у 2019 році склав більше 6 млн грн (з них понад 3 млн грн – кошти місцевих бюджетів).

Ефективним інструментом популяризації ШГБ стало проведення річного підсумкового заходу 2 MeetUp «Партиципація & Інформатизація».

Досвід упровадження практики Полтавської обласної ради було представлено на міжнародному вебінарі «Involving children and young people under 18 in civil participation mechanisms and decision-making», а також розміщено у збірці Ради Європи «Шкільний громадський бюджет. Інструментарій для впровадження».

 

Презентація практики.

 

КОНТАКТИ

Полтавська обласна рада, https://oblrada-pl.gov.ua/

вул. Соборності, 45, м. Полтава, Полтавська обл., 36014

Телефон: +38 (0532) 56 19 57

e-mail: info@oblrada-pl.gov.ua

 

Автори практики, контактні особи:

Олександр Біленький, голова Полтавської обласної ради

Телефон: +38(067) 208 93 78

e-mail: bilenkyi@oblrada.pl.ua

Олеся Дроботенко, заступниця начальника відділу інвестиційної діяльності та проектного менеджменту виконавчого апарату Полтавської обласної ради

Телефон: +38(095) 454 73 79

e-mail: lesja_d@ukr.net


Запрошуємо до участі у конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування» 2021 року та заохочуємо поділитись своїми досягненнями з усією країною!

Нагадуємо, прийом заявок триватиме до 30 вересня 2021 року.

27.07.2021 - 11:11 | Переглядів: 1886

Приєднані файли:

Теги:

участь громадян молодь освіта громадський бюджет бюджет

Область:

Полтавська область

Джерело:

Програма Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні»

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

24 вересня 2021

Коли на чемпіонаті України звучить «Корюківка» – гордість розпирає груди. Як у Корюківській громаді дбають про розвиток спорту

Коли на чемпіонаті України звучить «Корюківка»...

Сьогоднішня розповідь – про дитячо-юнацьку спортивну школу однієї з громад Чернігівщини. Громади, де справді дбають...

17 вересня 2021

Розвиток скотарства: проєкт Сосницької громади

Розвиток скотарства: проєкт Сосницької громади

Сосницька громада Чернігівської області має багато господарств, які розводять корів та здають молоко. Але...

16 вересня 2021

Як Асканія-Нова хоче стати туристичним гігантом країни

Як Асканія-Нова хоче стати туристичним гігантом...

Асканія-Нова об'єднує дев'ять населених пунктів. За п'ять років реформи з децентралізації громада змогла відновити...

15 вересня 2021

У громаді на Миколаївщині волонтери шиють постільну білизну та подушки для лікарні

У громаді на Миколаївщині волонтери шиють...

У Миколаївській області волонтери громадської організації «Віват» передали медичному персоналу Снігурівської лікарні...

14 вересня 2021

Шкільні автобуси: як фермери і підприємці допомагають Ічнянській громаді

Шкільні автобуси: як фермери і підприємці...

  Напередодні першого вересня Ічнянська територіальна громада, що на Чернігівщині, поповнилася двома сучасними...