Як передати шкільні автобуси громадам

Як передати шкільні автобуси, які перебувають у власності РДА чи структурного підрозділу РДА, створеного у статусі юридичної особи, органам місцевого самоврядування у користування до вирішення питань про передачу цього майна у власність територіальних громад?

 

Авторки: Віра Козіна, експертка Офісу підтримки реформи з децентралізації Мінрегіону

Ірина Бакунчик, експертка Офісу підтримки реформи з децентралізації Мінрегіону за підтримки Програми DOBRE


Який спосіб передачі обрати?

Передати у користування таке майно безоплатно орган державної влади не може, бо це заборонено ч. 2 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Відповідальне зберігання у описаному випадку не буде відповідати змісту правовідносин, оскільки воно не передбачає можливість використання відповідного майна. Та й можливість використання інструменту відповідального зберігання згаданим Законом істотно обмежена.

Правовий режим оперативного управління для таких правовідносин не передбачений (див. ст. 137 Господарського кодексу України).

Отже, найбільш актуальним інструментом для описаних цілей залишається тільки оренда.

 

Чим керуємося?

Ці питання регламентуються Законом України «Про оренду державного та комунального майна» (надалі – «Закон»), Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2020 р. № 483(надалі – «Порядок») та постановою  КМУ від 04.10.1995 р. № 786 «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу».

 

Хто передає?

Шкільний автобус – це транспортний засіб, а отже, у розумінні Закону – індивідуально визначене майно. Законом передбачено, що орендодавцем індивідуально визначеного майна є балансоутримувач (абз. 5 п. «г» ч.2 ст.4 Закону).

 

Кому передає?

Якщо шкільний автобус буде обслуговувати лише одну школу, і цей навчальний заклад автономізований – то доцільно передати одразу школі.

Якщо планується, що автобус буде використовуватись кількома школами освітньої мережі однієї територіальної громади – то доцільно передати відділу освіти, який утворений у форматі юридичної особи. Якщо відділ освіти у вашій громаді не є окремою юридичною особою, то іншому виконавчому органу ради, утвореному у форматі юридичної особи, до сфери управління якого радою віднесені питання забезпечення освітнього процесу.

 

Як передає?

Частина 1 ст.15 Закону передбачає право органів місцевого самоврядування на отримання майна в оренду без проведення аукціону. Отже, процедура передачі автобуса у оренду у описаному випадку буде більш простою.

Статтею 5 Закону визначено етапність передачі майна в оренду. Все починається з заяви потенційного орендаря про включення об’єкта оренди до Переліку другого типу. Після цього:

  1. балансоутримувач приймає рішення про намір передачі майна в оренду або про відмову у включенні об’єкта до Переліку другого типу;
  2. балансоутримувач вносить інформацію про потенційний об’єкт оренди до ЕТС та включає об’єкт до Переліку другого типу(з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач.);
  3. балансоутримувач повідомляє ініціатора оренди про прийняте рішення та його оприлюднення;
  4. орендодавець розробляє, затверджує та публікує в електронній торговій системі умови та додаткові умови (у разі наявності) оренди майна;
  5. орендар подає заяву про оренду майна включеного до переліку другого типу;
  6. укладення договору оренди через ЕТС.

 

Який строк оренди?

Оскільки автобуси передаються в оренду до вирішення питань про передачу цього майна у власність територіальних громад, важливо у заяві про включення майна до переліку другого типу зазначати бажаний строк оренди, бо інакше буде вважатися, що ви претендуєте на максимально дозволений (абз.5 п.15 Порядку).

 

Чи можна за 1 гривню?

Відповідно до абз.2 ч.2. ст.17 Закону у разі передачі майна в оренду без проведення аукціону орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати, яка затверджується Кабінетом Міністрів України щодо державного майна.

Важливо! Відповідно до п. 10 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою КМУ № 786 від 04.10.1995 р. (далі – Методика), розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна 1 гривня встановлюється таким орендарям …. 

Оскільки автобус належить до рухомого майна, то питання щодо можливості передачі його в оренду за 1 грн відпадає саме по собі, а отже, розрахунок орендної плати буде здійснюватись з урахуванням п. 7 Методики.

22.01.2021 - 20:39 | Переглядів: 9110
Як передати шкільні автобуси громадам

Теги:

майно Віра Козіна юрконсультація

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

18 жовтня 2021

18 жовтня 2021

Міжмуніципальна співпраця як стратегічний пріоритет

Міжмуніципальна співпраця як стратегічний...

Автор: Мирослав Кошелюк, експерт з питань стратегічного планування і стратегічних комунікацій Станом на початок...

18 жовтня 2021

Як організувати в громаді сортування сміття? Досвід Тернопільщини

Як організувати в громаді сортування сміття?...

Відсортоване сміття продають, а побутові відходи від будинків – централізовано вивозять на смітник. У Шумській...

18 жовтня 2021

22 жовтня - консультація для управлінців освітою в громадах

22 жовтня - консультація для управлінців...

22 жовтня 2021 року швейцарсько-український проєкт DECIDE – “Децентралізація для розвитку демократичної освіти”...

18 жовтня 2021

Вакансія. Асистент проєкту з підтримки покращення якості надання адміністративних послуг у 2021-2023 роках

Вакансія. Асистент проєкту з підтримки...

SKL International оголошує конкурс на посаду асистента проєкту SALAR по підтримці покращення якості надання...