Передача районних медзакладів громадам є неминучою. Умова – міжмуніципальне співробітництво, - Назарій Іванів, голова Брошнів-Осадської ОТГ

З формуванням нових районів в Україні буде змінюватися і система управління на цих територіях. Адже 90% повноважень, які раніше були на районному рівні, перейшли на рівень громад. Зараз всі міністерства ведуть спільні консультації з асоціаціями органів місцевого самоврядування та експертами щодо чіткого розмежування повноважень між усіма рівнями органів місцевого самоврядування та органами виконавчої влади. Чільне місце в цих дискусіях зайняла система охорони здоров’я. Саме від рівня якості медичних послуг залежить здоров’я мешканців кожної громади. В цьому контексті на порядку денному – який рівень органів місцевого самоврядування чи виконавчої влади має опікуватися питаннями утримання районних лікарень. Старі райони ліквідовані, та заклади охорони здоров’я, що розташовані, як правило, в колишній райцентрах, продовжуватимуть працювати. Їх завдання –  безперебійне надання медичних послуг.

Днями під час спільних консультацій Мінрегіону, Міністерства охорони здоров’я, Мінфіну з асоціаціями органів місцевого самоврядування, учасниками  було озвучено позицію щодо передачі закладів вторинного рівня медицини у комунальну власність громад. Рішення ще не прийнято. Це поки тільки бачення, хто вже з наступного року зможе утримувати теперішні районні лікарні – оплачувати комунальні і послуги з ремонту будівель та інше. Медичні ж послуги, як це є сьогодні, оплачуватиме держава.

 

На тему: Районні лікарні – у комунальну власність громад? У Мінрегіоні говорили про фінансування лікарень вторинного рівня медицини у 2021 році

 

А поки тривають непрості дискусії, «Децентралізація» вирішила поцікавитися, а який досвід мають об’єднані громади у створенні умов для надання якісних медичних послуг. 20 серпня Брошнів-Осадська селищна об’єднана громада, що на Івано-Франківщині, відкрила новозбудовану сучасну амбулаторію загальної практики сімейної медицини і цим самим дала нам привід звернутися саме до її керівництва за коментарями. Цікаво, що до складу Брошнів-Осадської громади ввійшли села з трьох різних районів: Рожнятівського, Калуського та Долинського.

 

Новозбудована амбулаторія загальної практики сімейної медицини у Брошнів-Осадській громаді

 

- Так, сьогодні ми відкрили нову амбулаторію. Спорудили її в рамках державної програми «Доступна медицина». Фінансування будівництва та оснащення – 10% кошти бюджету громади, решту – державного бюджету. Тепер більше двох тисяч мешканців села Креховичі користуватимуться послугами цієї сучасної амбулаторії, - розповіла нам Наталія Олексюк, заступник Брошнів-Осадського селищного голови. – Знайшли вільну земельну ділянку, їздили по багатьох амбулаторіях західних областей, вибирали найкращий варіант за взірець. І ось – результат. В нашій амбулаторії є все необхідне обладнання: кардіограф, гематологічний аналізатор, пікфлуометр, офтальмоскоп, глюкометр, інше обладнання, як того вимагає Примірний табель матеріально-технічного оснащення закладів охорони здоров’я. Звісно, що громада подбала і про забезпечення амбулаторії Інтернетом, відеоспостереженням, пожежною системою безпеки. В амбулаторії працюють сімейний лікар, педіатр - один раз на тиждень приїжджає, дві сімейні медсестри. Придбали новий автомобіль для забезпечення мобільності медичних працівників.

 

В громаді розповіли, що новозбудована амбулаторія, яка надаватиме послуги первинного рівня медицини, є  структурним підрозділом Комунального некомерційного підприємства (КНП) «Брошнів-Осадська міська лікарня». Міська лікарня – це вже вторинний рівень медицини. Цей заклад громада взяла на свій баланс у 2017 році. Тоді він був структурним підрозділом Рожнятівської центральної районної лікарні, в якому планувалося суттєве скорочення і перепрофілювання лікарні на амбулаторію. Та керівництво громади мало чітку мету: забезпечити населення якісними, доступними медичними послугами. Адже саму послугу – оплачує держава в особі Національної служби здоров’я України (НСЗУ), громада ж піклується, аби заклад був комфортним для пацієнтів і лікарів.

 

Ще три роки тому вторинний рівень медицини громада забрала під свою опіку. По-іншому і бути не могло, адже тоді був ризик, що лікарню закриють. Ми цього допустити не могли. Нам потрібно, щоб наші люди були здорові. А якщо так, то потрібно було громаді брати на себе відповідальність.  Ми одні з перших уклали угоду з НСЗУ. Попіклувалися про те, аби мешканці громади уклали декларації з сімейними лікарями. На сьогодні вже 90% мешканців це зробили. Отже послуги, які вони отримують в лікарні, для них безкоштовні. Більше того, послугами нашої лікарні користуються і мешканці інших громад. Серед них чимало тих, хто уклав декларації з нашими лікарями. Якщо ж декларації немає, то є затверджений перелік платних послуг, - розповів Брошнів-Осадський селищний голова Назарій Іванів. – Лікарню ми забезпечили на 100% необхідним сучасним обладнанням, запровадили телемедицину. Закупили кардіографи з телемедичним обладнанням, за допомогою якого наші фахівці передають дані кардіограми у кардіоцентр і вже спеціаліст кардіоцентру радить, що саме необхідно робити, аби зберегти пацієнту життя і здоров’я.

 

Громада також дбає і про лікарів. За кошти бюджету громади та кошти, зібрані мешканцями і меценатами, преміювали лікарів, які в сьогоднішніх умовах ризикують своїм життям і здоров’ям.

- Ми згуртувалися з людьми, всі наші підприємства, установи, організації долучилися до того, щоб зібрати необхідну суму коштів і кожному медику виплатили премію, - розповів Назарій Іванів.

 

Міська лікарня вторинного рівня медицини, яку громада взяла на свій баланс у 2017 році

 

Таке піклування про людей, які рятують життя іншим людям, не залишається поза увагою. Якщо громада оголошує конкурс на вакантні посади в медзакладах, то спеціалісти охоче відгукуються, бо знають, що тут про них подбають.

- Брак кадрів вирішує вже добра слава лікарні. Всі знають, що тут платять зарплату вчасно, дбають, тому охоче приходять на конкурси, які громада проводить прозоро. Вузькопрофільні спеціалісти з інших райцентрів ідуть до нас на роботу.

Голова поділився, що на черзі – відкриття палати інтенсивної терапії. Для цього місцева рада спільно з людьми зібрали 1 млн грн на спецрахунку, встановили кисневу станцію, кисневий концентратор, зробили розвід кисню по палатах лікарні і придбали апарат штучної вентиляції легень.

 

 

Також найближчими днями громада розпочне будівництво ще однієї амбулаторії загальної практики сімейної медицини у віддаленому селі громади. Поки її немає, двічі на тиждень лікарі приїжджають у віддалене село до людей. Також на території громади працює безкоштовний громадський транспорт для зручності мешканців при потребі добратися до потрібного медзакладу.

Назарій Іванів каже, що передача районних медзакладів у комунальну власність громад є неминучою, з огляду на створення в Україні нових районів. За його словами, тут в пригоді стане міжмуніципальне співробітництво.

- Це мусить бути міжмуніципальний договір. Наприклад, громади, що на території колишнього Рожнятівського району, мали б підписати договір міжмуніципального співробітництва і спільно утримувати заклади охорони здоров’я колишнього районного рівня. Жодна громада самотужки не зможе утримувати райлікарню. Якраз це і визначить, які лікарні потрібні, а які ні. Буде потрібна лікарня – то і угода така буде підписана… От коли ми створили громаду і отримували медичну субвенцію, то ми укладали угоди з лікарнями вторинного і третинного рівня, жителі громади за нашим направленням в тих лікарнях отримували безкоштовно медичні послуги, потім ми звірялися з лікарнями і оплачували їм за надані послуги.

Теги:

медицина

Область:

Івано-Франківська область

Громади:

Брошнів-Осадська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

22 лютого 2022

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття разом будують сміттєсортувальний завод

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття...

Будівництво має початися у травні цього року у селищі Поляна Закарпатської області із залученням німецького...

22 лютого 2022

У Запорізькій області громада створила пожежну охорону та вже кілька років самостійно бореться з пожежами

У Запорізькій області громада створила пожежну...

Добровільну пожежну охорону Комиш-Зорянська громада створила завдяки новим можливостям, які отримала в...

18 лютого 2022

Стати екологічною столицею Київщини. Кейс Пірнівської громади, яка самостійно визначилася із власним майбутнім

Стати екологічною столицею Київщини. Кейс...

Наприкінці децентралізації десять сіл неподалік від Києва примусово об’єднали в Пірнівську громаду. І хоча на паперах...

10 лютого 2022

Нове шкільне харчування: історія успіху Гостомеля

Нове шкільне харчування: історія успіху Гостомеля

Раніше у Ліцеї №1 Гостомельської селищної ради харчувалися лише 10% учнів. Все змінилося, коли шкільну їдальню...