Бюджет участі: досвід Іванівської ОТГ

«Для підвищення рівня участі мешканців у прийнятті рішень, в Іванівській ОТГ вирішили запровадити бюджет участі. Адже, бюджет участі (громадський бюджет) – це механізм, що дозволяє мешканцям громади брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проєктів для розвитку територіальної громади та голосування за них. Такий інструмент дає можливість почути про проблеми, які найбільше турбують жителів громади, а також допомагає визначити, наскільки ефективною є робота органів місцевого самоврядування у реалізації проєктних ініціатив» – розповідає Руслан Шафранович, голова Іванівської громади.

Іванівська ОТГ утворилася в 2015 році в результаті об’єднання 5 населених пунктів із населенням 4,5 тис. осіб. У 2016 році громада відібрана у першу когорту громад, які стали учасниками Програми USAID DOBRE. В цей час участь громадськості у житті громади була мінімальною, тому після серії навчань представників апарату й активістів, а також представлення успішних прикладів, визначили необхідність впровадження громадського бюджету (бюджету участі) в ОТГ.

У співпраці із ФРГО «Західноукраїнський ресурсний центр», який є регіональним партнером Програми USAID DOBRE у Тернопільській області, запропоновано консультативну підтримку, організовано навчальні заходи для представників органів місцевого самоврядування (ОМС) та громадськості; надано допомогу у розробці Положення про громадський бюджет, у формуванні заявок (від визначення мети та завдання проєкту до складання його бюджету), у процесі підготовки, а також  у проведенні інформаційної кампанії із підвищення обізнаності про доцільність використання учасницького бюджету із метою посилення позитивного розвитку громади та із врахуванням думок її мешканців.

Завдяки спільній роботі, наразі  поінформування мешканців громади про початок конкурсу проєктів «Бюджету участі», голосування та повідомлення результатів конкурсу здійснюється через розміщення оголошення на офіційному сайті громади (посилання 1, посилання 2, посилання 3), на сторінках громади у соціальних мережах: Facebook та Instagram, та дошці оголошень.

Поширення тематичних буклетів  та іншої друкованої продукції серед населення дало можливість більше дізнатися про громадський бюджет тим, хто не користується інтернетом. Активно популяризує бюджет участі під час масових заходів (зборів громадян, сходів сіл, святкувань тощо) і в соцмережах голова громади, закликаючи мешканців подавати проєкти, голосувати за них, долучатися до їх  реалізації. У 2019 році до інфо-кампанії долучилися і автори проєктів, які активно закликали голосувати за свої проєкти, автори проєктів-переможців ділились своїм досвідом. Також для більш якісного оформлення заявки та формування відповідних навичок проводяться консультації із потенційними авторами проєктів та активістами громади (приклад за посиланням).

Крім того, голосування відбувається в електронному і паперовому форматах. Популярнішим є паперове голосування (зокрема, у 2019 р. кількість «паперових» голосів становила 96%), адже для більшості жителів громади воно є простішим та зручнішим.  Мешканці подають проєкти на конкурс, долучаються до інформаційної кампанії та беруть активну участь у реалізації проєктів-переможців:

 

«Бюджет участі став одним із найуспішніших інструментів участі громадськості в Іванівській ОТГ та існує вже 3 роки. За цей час мешканці громади подали 24 проєкти, 12 з яких стали переможцями. 7 проєктів-переможців вже реалізовані. Втілення бюджету участі дало можливість згуртувати жителів, змінити людську свідомість та довести, що співпраця влади та громади є можливою та надзвичайно важливою»--ділиться враженнями Ганна Трач, керуюча справами (секретар) виконкому Іванівської громади.

 

<= Відкриття дитячого майданчика у Іванівській громаді

 

Варто відзначити, що у вже червні 2019 року власним досвідом Іванівська громада ділилась із делегацією представників громад із Західної України (посилання). Потім учасників зустрічі запросили на церемонію відкриття дитячого майданчика, встановленого у рамках реалізації проєкту бюджету участі «Наш парк для відпочинку».

Додатково, загальний обсяг Громадського бюджету на відповідний бюджетний рік становить не менше  2% розміру власних надходжень до бюджету громади за попередній рік. Складність виявилася у тому, що відповідно до Положення переміг тільки 1 проєкт, який вимагав фінансування у розмірі повної суми в одному селі. Це викликало незадоволення мешканців інших населених пунктів. Така ситуація вимагала внесення змін у Положення. Після проведених консультацій кошти громадського бюджету, виділені на реалізацію проєктів,  розподілялися для населених пунктів громади у процентному співвідношенні до кількості населення. Працюючи 2 роки за новим Положенням, виявилось, що його потрібно дещо відкоригувати, адже забезпечення суми на кожен населений пункт послабило ефект змагальності. Тому у 2020 році, у Іванівській ОТГ планують внести зміни до Положень.

 

Оновлений спортзал у Іванівській ЗОШ І-ІІІ ступенів =>

 

Сьогодні у межах успішних практик учасницького бюджету, у громаді запроваджено 7 проєктів: 1) «Заміна підлоги та дверей у спортзалі Іванівської ЗОШ І-ІІІ ст.» (с.Іванівка); 2) «Впорядковане подвір’я школи» (с.Ілавче»); 3) «Впорядкування території вуличного скверика по вул.Райха Й. (с.Ілавче); 4) «Кабінет математики – творча лабораторія вчителя та учня» «(с.Іванівка); 5) «Наш парк для відпочинку» (с.Іванівка); 6) «Створення комфортної зони для занять спортом» (с.Сороцьке); 7) «Окультурнення села» (с.Глещава).

Крім того, розпочато втілення 2 (із 5-ти) нових проєктів-переможців, які перемогли у 2019 році: «Спорт для всіх» (с.Іванівка) та «Дитячий майданчик – місце щасливого дитинства» (с.Ілавче).

Відтак, за час існування  бюджету участі в Іванівській ОТГ:

  • подано 24 проєкти (8 – 2017 р., 6 – 2018 р., 10 – 2019 р.): 12 – стали переможцями; 7 проєктів-переможців реалізовано, 2 – у процесі реалізації;
  • участь у голосуванні брали: 2017 р. – 1083 особи, 2018 р. – 684 особи, 2019 р. – 613 осіб;
  • учасники інформаційної кампанії – близько 60 осіб;
  • до реалізації проєктів долучились більше 100 мешканців громади.

Незважаючи на те, що кількість поданих у 2019 році проєктів була найбільшою, кількість осіб, які голосували, зменшилася. Це пояснюється зменшенням ефекту змагальності через забезпечення суми на кожен населений пункт та незастосуванням друкованих інформаційних матеріалів. Тому через зміни до Положення та проведення активнішої інформ-кампанії (зокрема, друк інформаційної продукцій, рекламування реалізованих проєктів бюджету участі тощо) цьогоріч у громаді планують покращити дані показники. 

«Результати впровадження бюджету участі Іванівської ОТГ є сталими в довгостроковій перспективі. Спортивними та дитячими ігровими майданчиками користуватимуться не один рік. Впорядковані території та оновлені приміщення зможуть надихнути інших на втілення інших цікавих проектів. Люди відчувають, як змінюється життя в громаді вже сьогодні, збільшується довіра громади до влади, що дає можливість успішної реалізації спільних програм і проєктів. Потужна інформаційна кампанія – це половина успіху впровадження/втілення даного інструменту участі. При розробці Положення про громадський бюджет обов’язково слід проконсультуватися з мешканцями та максимально можливо врахувати їх поради та побажання. Показати, що об’єднуючи зусилля, можна досягти більше» – підводить підсумки Ганна Сеньків, авторка проєкту-переможця (2018 р., реалізованого у 2019 р.).


Подяка співавтору історії: Катерині Шпендак, спеціалістці із зв’язків з громадськістю Іванівської ОТГ - учасниці Програми USAID DOBRE.

 

 

Теги:

громадський бюджет участь громадян

Область:

Тернопільська область

Громади:

Іванівська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

06 лютого 2023

Дати всім більше можливостей для розвитку: про створення коворкінгу у Жовківському навчально-реабілітаційному центрі

Дати всім більше можливостей для розвитку: про...

  ГО «Освіта для успіху» за грантової підтримки Ради Європи облаштувала мультифункціональний арт-коворкінг у...

24 січня 2023

У Рожищенській міській громаді створили громадську раду

У Рожищенській міській громаді створили...

  20 січня 2023 року в місті Рожище Волинської області відбулися установчі збори з формування громадської ради...

18 січня 2023

У Кутській громаді створили мобільну медичну бригаду

У Кутській громаді створили мобільну медичну...

  Кутська територіальна громада, що на Івано-Франківщині, завдяки виграному гранту, отримала сучасний...

17 січня 2023

У Музеї-майстерні в Теребовлі відкриють першу звукову інсталяцію

У Музеї-майстерні в Теребовлі відкриють першу...

  У Музеї-майстерні в Теребовлянській громаді на Тернопільщині готують до відкриття інтерактивний стенд про...