29 листопада 2023
Logo slogan

100-й ЦНАП у «Вулику» - чому це символічно і важливо

Автор: Марі Педак, керівниця проєкту EGOV4UKRAINE


19 березня  Центр надання адміністративних послуг Ямницької ОТГ Тисьменицького району Івано-Франківщини став 100-м в Україні, що працюватиме в інформаційній системі «Вулик». Її створено в рамках  проєкту EGOV4UKRAINE, який є частиною Програми «U-LEAD з Європою», що фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Німеччиною, Естонією, Польщею, Данією та Швецією.  

«Вулик» автоматизує роботу ЦНАП і сприяє якіснішому та швидшому обслуговуванню громадян.

Розробка та втілення такої  інформаційної системи  - це частина роботи  проєкту, але й частинка  масштабного  процесу, що набирає нині темп в Україні. Йдеться про розвиток електронного врядування та покращення  обслуговування громадян органами влади завдяки сучасним інформаційним технологіям.

Це справді одна з найважливіших для людей реформ, адже йдеться про створення чи модернізацію Центрів надання адміністративних послуг, переведення державних послуг в онлайн. Менше довідок, витраченого на відвідування державних установ часу, менше корупції. Не дивно, що цьому процесу притаманна  принаймні одна виразна особливість: немає або ж значно менше настороженості чи упередженості порівняно з деякими  іншими реформами. Адже переваги для суспільства -  на поверхні. 

Приємно, що наш невеликий проєкт причетний до цих великих і важливих подій. І не лише через розробку та втілення «Вулика».

Мабуть, багато хто чув уже про комплексну послугу єМалятко, що позбавляє обтяжливої бюрократичної тяганини батьків новонароджених дітей. За однією заявкою вони можуть зареєструвати малюка та місце його чи її проживання, отримати ідентифікаційний податковий номер, оформити належні соціальні виплати та інше.

Це стало можливим завдяки системі безпечного обміну даними «Трембіта»,  також розробленої в рамках  EGOV4UKRAINE. Вона забезпечує рух даних між електронними реєстрами та інформаційними системами різних державних установ і повторне їх використання.

У випадку єМалятка Міністерство юстиції, Державна міграційна та Державна податкова служби, Міністерство соціальної політики та Міністерство внутрішніх справ самостійно обмінюються між собою даними й здійснюють належні реєстраційні дії. Батькам не потрібно звертатися окремо до кожної з установ - досить подати одну електронну заяву, а далі вже справа за «Трембітою».   «Бігати повинні дані, а не люди!» - такий девіз нашого проєкту, і єМалятко саме про це. Поки що послуга доступна в одиннадцяти  містах, але поступово пошириться на всю країну.

Але повернімося до Ямниці.  Інформаційна система «Вулик», в якій працюватиме місцевий ЦНАП (до речі, також створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою»), за замовчуванням  підключена до  системи безпечного обміну даними «Трембіта». Відповідно, у майбутньому центр навіть невеликої та віддаленої  громади матиме доступ до  реєстрів центральних органів виконавчої влади. Це означає, що людина зможе отримувати в центрах послугу навіть «за один прихід». Умовно кажучи, чекати доведеться  15 хвилин, а не тиждень, два чи місяць.

Однак це в майбутньому. Наближення таких перспектив є частиною сьогоднішніх масштабних процесів. Змодельована вище ідеальна ситуація стане можливою по мірі підключення до «Трембіти» органів центральної влади та відкриття ними своїх електронних реєстрів для інших. Також має бути вирішено певні законодавчі та регуляторні питання.

Віримо, що це стане реальністю.  Зі свого боку, проєкт EGOV4UKRAINE щоденно допомагає українським установам у підключенні до «Трембіти» та налагодженні взаємодій через неї між електронними реєстрами органів влади. Також ми сприяємо  ЦНАП у підключенні до інформаційної системи «Вулик» та в роботі з нею. Основним партнером EGOV4UKRAINE в Україні є Міністерство цифрової трансформації, у віданні якого й перебуває тепер сфера надання адміністративних послуг.

Реалізує  проєкт  Академія електронного управління, Естонія. Саме естонський досвід розвитку електронного врядування є до певної міри орієнтиром для України, і це визнають урядовці, політики та експерти. Та ж система «Трембіта» - це  «молодша сестра» естонської системи X-Road.  Сьогодні вона забезпечує взаємодію між 150 державними інституціями Естонії, також  до неї підключено 450 різноманітних організацій та підприємств. Загальне число електронних послуг, які надають в Естонії завдяки системі, перевищує 3000 - цю цифру важко навіть уявити!

Однак вона доводить величезний потенціал руху й України  в напрямку «держави як сервісу». Приємно, що між нашими країнами налагоджено надзвичайно інтенсивні та ділові відносини в тому, що стосується розвитку електронного врядування. Великий ентузіазм має місце з обох сторін. Отже, у світлі великих процесів з цифрових трансформацій в Україні  ніби незначна подія в  селі Ямниця  стає особливою. Це 100-й ЦНАП в інформаційній системі «Вулик», а до квітня  2021  року таких заплановано понад 400.  Більшатиме їх і на Івано-Франківщині - Ямницький став уже десятим в області.

Колонка відображає винятково позицію її автора. За достовірність інформації відповідає автор колонки. Точка зору редакції порталу «Децентралізація» може не збігатися з точкою зору автора колонки.
20.03.2020 - 09:43 | Переглядів: 11311
Author list 174aee91ce01e721f8ffa00aa8148ca4

Автор: Марі Педак

Теги:

адміністративні послуги EGOV4UKRAINE

Область:

Івано-Франківська область

Громади:

Ямницька сільська об’єднана територіальна громада

Поділитися новиною:

Читайте також:

29 листопада 2023

29 листопада 2023

1 грудня - онлайн-подія «Як підвищити рівень кібербезпеки у громаді»

1 грудня - онлайн-подія «Як підвищити рівень...

Недостатня увага до кібербезпеки може призвести до витіків конфіденційних даних, фінансових втрат та проблем...

29 листопада 2023

1 грудня - тренінг «Можливості участі в проектах транскордонного співробітництва для українських громад»

1 грудня - тренінг «Можливості участі в...

1 грудня о 10:00 відбудеться тренінг "Можливості участі в проектах транскордонного співробітництва для українських...

29 листопада 2023