05 грудня 2023
Logo slogan

Освіта і медицина: активісти вперше допомагають громадам зробити фінансування цих сфер прозорим і ефективним

Дев’ятнадцять об’єднаних громад в різних областях України долучилися до інноваційного проєкту громадського фінансового моніторингу використання коштів у сферах освіти та медицини. Моніторинг здійснюють експерти Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» у рамках проєкту «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині» (UCCCT), який виконується міжнародною організацією Global Communities впродовж 2018-2020 років.

Як розповіли експерти Партнерства, спеціально для проєкту було створено Методологію моніторингу використання публічних коштів. Відповідно до неї, моніторинг проводиться за 15 показниками прозорості у сфері «Освіта», та за 16 – у сфері «Охорона здоров’я».

«Зараз триває попередня стадія оцінки цих показників. Вже сформовані та змодеровані опитувальники по 12 ОТГ України. Попередні експертні спостереження очікувано виявили тенденцію досить низького рівня прозорості в освіті та охороні здоров’я ОТГ, особливо у порівнянні з прозорістю бюджетного процесу, яка протягом трьох останніх років системно оцінювалася Партнерством.

Ми вважаємо це цілком природним, адже на відміну від жорстко регламентованих вимог бюджетного законодавства, відомчі освітні та медичні нормативи є досить консервативними в плані прозорої фінансової діяльності, а галузеві структури традиційно цим питанням особливої уваги не приділяють. Так, наприклад, бажане менторство спостережних та наглядових рад  (навіть там, де вони створені) найчастіше носить формальний характер.

Водночас вже зараз ми бачимо, що в окремих громадах започатковано добрі практики. Зокрема, у прозорості надходження і використання благодійних внесків, у взаємозв’язку стратегічних цілей та показників бюджетних програм, в індикації результатів виконання місцевих цільових програм», – розповіла експертка Громадського Партнерства Олеся Голинська.

Метою моніторингу є підвищення рівня обізнаності громадян про ефективні механізми посилення прозорості та доброчесності органів місцевого самоврядування, а також впровадження механізмів підзвітності та громадського нагляду для боротьби з корупцією в освіті та медицині.

Надалі на основі електронних опитувальників буде підготовлено аналітичний звіт з рекомендаціями про те, як зробити позитивні зміни і підвищити рівень прозорості в освіті й медицині. При цьому громади отримають допомогу у впровадженні ефективних інструментів підзвітності та громадського нагляду, що має знизити корупційні ризики у цих галузях:

«Суспільна цінність ініціативи полягає в тому, що вперше на теренах України здійснюється громадський фінансовий моніторинг у традиційно найбільш закритих освітній та медичній сферах діяльності ОТГ.

За повної відсутності аналогів у вітчизняній практиці, судження про рівень прозорості не будуть носити безапеляційного характеру. Отримавши перші результати, нам важливо встановити, які з громад мають «просунутий» та «високий» рівні управління медичними та освітніми фінансами, і на основі їх добрих практик ми запропонуємо низку цілком практичних рекомендацій для громад «базового рівня». Це створить поштовх для підвищення загального рівня прозорості в освіті та медицині», – зазначив Анатолій Бойко, координатор Громадського Партнерства.

Крім того, за допомогою експертів Партнерства в ОТГ створюються наглядові ради при закладах освіти й медицини, до складу яких можуть увійти всі охочі та небайдужі жителі громад. Напрацьовані експертами рекомендації будуть передані близько 40 наглядовим і опікунським радам, аби вони могли покращити роботу закладів.

Зазначимо, що йдеться про 19 громад в Рівненській (Тараканівська ОТГ), Хмельницькій (Дунаєвецька ОТГ), Запорізькій (Великобілозерська та Широківська громади), Херсонській (Виноградівська ОТГ), Дніпропетровській (Солонянська і Зайцівська ОТГ), Полтавській (Пирятинська ОТГ), Миколаївській (Коблівська ОТГ), Чернівецькій (Усть-Путильська, Глибоцька і Вижницька ОТГ), Чернігівській (Сновська і Ніжинська ОТГ), Луганській (Новопсковська та Троїцька ОТГ), Донецькій (Соледарська ОТГ), Харківській (Оскільська ОТГ) та Івано-Франківській (30. Брошнів-Осадська ОТГ) областях.

Теги:

медицина управління освітою

Область:

Дніпропетровська область Донецька область Запорізька область Івано-Франківська область Луганська область Миколаївська область Полтавська область Рівненська область Харківська область Херсонська область Хмельницька область Чернівецька область Чернігівська область

Громади:

Тараканівська сільська об’єднана територіальна громада Дунаєвецька селищна об’єднана територіальна громада Великобілозерська сільська об’єднана територіальна громада Широківська сільська об’єднана територіальна громада Виноградівська сільська об’єднана територіальна громада Зайцівська сільська об’єднана територіальна громада Солонянська селищна об’єднана територіальна громада Пирятинська міська об’єднана територіальна громада Коблівська сільська об’єднана територіальна громада Вижницька міська об’єднана територіальна громада Глибоцька селищна об’єднана територіальна громада Усть-Путильська сільська об’єднана територіальна громада Ніжинська міська об’єднана територіальна громада Сновська міська об’єднана територіальна громада Новопсковська селищна об’єднана територіальна громада Троїцька селищна об’єднана територіальна громада Соледарська міська об’єднана територіальна громада Оскільська сільська об’єднана територіальна громада Брошнів-Осадська селищна об’єднана територіальна громада Зайцівська територіальна громада Солонянська територіальна громада Соледарська територіальна громада Тараканівська територіальна громада Оскільська територіальна громада Виноградівська територіальна громада Новодунаєвецька територіальна громада Вижницька територіальна громада Глибоцька територіальна громада Усть-Путильська територіальна громада Сновська територіальна громада Ніжинська територіальна громада Великобілозерська територіальна громада Коблівська територіальна громада

Джерело:

prostir.ua

Поділитися новиною:

Читайте також:

04 грудня 2023

Швейцарія передала сім автомобілів для роботи мобільних ЦНАПів на Херсонщині

Швейцарія передала сім автомобілів для роботи...

Швейцарія передала Україні сім автомобілів для роботи мобільних ЦНАПів у семи громадах Херсонщини. Завдяки цьому...

04 грудня 2023

35 громад з 6 областей отримали техніку для відновлення надання послуг

35 громад з 6 областей отримали техніку для...

  35 деокупованих і постраждалих громад з Дніпропетровської, Запорізької, Київської, Миколаївської,...

04 грудня 2023

«Питання не фінансів і політики, а взаємин»: Ян Герчинський про освітню субвенцію та систему оплати праці вчителів

«Питання не фінансів і політики, а взаємин»: Ян...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) Розмову з Яном Герчинським, експертом шведсько-українського проєкту...

04 грудня 2023

Інформаційно-аналітичний дашборд «Бюджети територіальних громад України» оновлено

Інформаційно-аналітичний дашборд «Бюджети...

Програма "U-LEAD  з Європою" оновила інформаційно-аналітичний дашборд «Бюджети територіальних громад України». З...