01 грудня 2023
Logo slogan

Децентралізація навчила нас рахувати гроші, - Олена Журавель, голова Малодівицької ОТГ

 

Просторове планування, стратегічний та економічний розвиток, туристичні маршрути та інфраструктурні об’єкти – ці напрямки характеризують Малодівицьку об’єднану територіальну громаду, що на Чернігівщині.


Громада була створена у 2017 році. Навколо селища Мала Дівиця об’єдналися шість сільських рад. Територія громади – 238 кв. км. Тут проживають 4682 людей. Перші вибори в ОТГ відбулися у жовтні 2017 року. Головою виборці обрали Олену Журавель, яка до цього очолювала Малодівицьку селищну раду.

 

Як починали

 

Перші кроки Малодівицької громади схожі на перші кроки інших об’єднаних територіальних громад: проводили сесії, працювали над штатним розписом, формували команду управлінців. За словами Олени Журавель, потрібно було терміново розв’язати багато організаційних питань. Створили перед новим роком відділ освіти, щоб якісно виконувати повноваження, а отже, забрали у підпорядкування школи, їх майно, інвентар, землі.

«В першу чергу провели інвентаризацію всього, встановили всюди автоматизований бухгалтерський облік. Проаналізували надходження: які, звідки, скільки. Приємна новина була, коли нам почала надходити рента від видобутку нафти і газу. На нашій території є нафтові свердловини. Хай там невелика сума біля 150 тисяч на місяць. Але це стало приємним сюрпризом. Запланували 25 мільйонів власних надходжень, а в кінці року отримали 36 мільйонів», - розповідає Олена Журавель.

 

 

Інфраструктурна субвенція

 

У громаді створили комунальне підприємство «Добрий господар», яке займається благоустроєм. За гроші, виділені на розвиток інфраструктури, придбали трактор, причіп, косарку. Основна задача – навести лад на території громади. І чагарники розчищають, і узбіччя приводять до ладу, і санітарна рубка дерев – це їх робота, і послуги населенню надають.

Частину грошей інфраструктурної субвенції використали на відновлення вуличного освітлення. За словами голови деякі села, що увійшли в громаду, взагалі були «темні». У 2019 році роботи з встановлення ліхтарів продовжуються. У громаді багато сіл розташовані вздовж траси, що створює аварійні ситуації, особливо взимку. А освітлені дороги та вулиці – це турбота про безпеку мешканців.

Цьогорічну інфраструктурну субвенцію громада планує використати на придбання пожежної машини. Хоча мають у користуванні пожежну машину, якій більше 30 років, та депо від управління МНС. Але через те, що ці об’єкти не належать громаді, вони можуть лише робити поточні ремонти. А перекрити дах, утеплити приміщення депо, зробити капітальний ремонт не можна.

 

Медицина та соціальні послуги

 

У громаді відповідально ставляться до старших людей. Створили територіальний центр надання соціальних послуг, у якому три відділення – денного перебування (співають, танцюють, масажі, реабілітаційна фізкультура і т.д.), психолог, медична сестра, інструктор з соціальної адаптації. Тринадцять соціальних робітників обслуговують клієнтів центру вдома. У стаціонарному відділенні зараз проживають 11 людей, ще є декілька вільних місць. Вони сплачують 75% пенсії.

«Але за ці гроші утримувати їх неможливо. Селищна рада все фінансує. Ми ж розуміємо, що людям це дуже потрібно. Жити в нормальних хороших умовах мають усі», - говорить Олена Журавель.

Лікуються поки що жителі громади у Центрі надання медико-санітарної допомоги Прилуцької райради. Причин цього декілька – одна з них брак кадрів.

Громада утримує фельдшерсько-акушерські пункти. Вартість утримання одного біля 90 тисяч гривень на рік. Всього в Малодівицькій ОТГ сім ФАПів.

 

Про економіку громади

 

«Децентралізація навчила нас рахувати гроші. У нас на території працює завод міндобрив, який сплачував податки у Київ. На цьому підприємстві працюють 25 наших мешканців. Ми провели перемовини із керівництвом заводу, і вже другий місяць податок з доходів фізичних осіб сплачується до бюджету нашої ОТГ. Звертаємося до всіх, хто працює на нашій територій. Кожну копійку треба тримати на обліку і слідкувати за тим, щоб вона приносила користь громаді», - говорить Олена Журавель.

В основному працюють дрібні підприємці та сільськогосподарські підприємства. На території громади 14 магазинів і два кафе, які працюють під замовлення. В центрі Малої Дівиці є старе приміщення. Свого часу цей об’єкт викупили підприємці, які хочуть в ньому зробити міні-готель та кафе. «Думаю, для нашого селища було б добре мати хоча б одне постійно діюче кафе, бо зараз вдень немає де кави попити, та і ввечері нічого не працює. Щоправда, є парк відпочинку, де гуляють діти і відпочиває молодь», - каже голова.

 

Просторове планування та CANaction school

 

Знайомство з просторовим плануванням для Малодівицької громади було випадковим, але принесло багато корисних знань та знайомств. Почалося все із заповненої заявки на участь у школі просторового планування. В цьому представникам місцевого самоврядування допомагала Людмила Чабак, експертка Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування.

Далі було стажування землевпорядниці з Малої Дівиці за кордоном в рамках проекту CANaction school за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». А потім робота та навчання команди представників Малодівицької громади у школі з просторового планування впродовж шести місяців.

В результаті разом із менторами CANaction school напрацювали план змін та перелік проектів, які затвердили на сходах громадян. Серед запланованого: у сфері транспорту - маршрут автобуса, який курсуватиме громадою; у сфері туристичного кластеру – створення оглядових майданчиків, мостиків та сходів до води у кожному населеному пункті громади, щоб людина могла відпочити – лавочка, побути наодинці з природою.

«В планах створити зону відпочинку біля води у центрі Малої Дівиці. Реконструкція власне центру селища. Завдяки роботі з картами та принципам просторового планування ми зрозуміли де буде комунальний ринок, площа, скейт-парк (маємо хащі, де можна його зробити). Наприклад, у нас є башта, і Ромео (менторка проекту) підказала, як її можна освітити та зробити зону відпочинку. Ми вже почали цю територію розчищати та готуємо для реалізації цього задуму. Консультуємося з електриками та іншими фахівцями. І лавки поставити, і живу із городь. Щоб люди могли там побачення призначати», - говорить голова громади.

За її словами на території громади є декілька ділянок, які можуть бути цікавими для інвесторів. Наприклад, на виїзді із селища є промислова ділянка, де можна розмістити автозаправку, СТО, міні-готель, стоянку для вантажних автомобілів та їдальню. Це може стати справжнім сервісним центром для водіїв, туристів та мандрівників.

 

 

«На реалізацію всіх проектів, які ми напрацювали разом із менторами CANaction school, думаю, потрібно років сім. Що мені особисто в них подобається – вони прості і їх реально можна виконати. Дуже сподобався логічний підхід для розв’язання будь-якої задачі. От ви хочете, щоб інвестор прийшов на цю ділянку. Що треба зробити? Далі поетапний план дій. Конкретний покроковий алгоритм дій. Звичайно були і протиріччя. Сперечалися, доводили один одному. Але завжди знаходили цікаві рішення. Наші ментори та куратори вони дуже творчі», - зазначає Олена Журавель. І додає, що після завершення проекту їх співпраця з менторами та куратором продовжується.

Малодівицька громада за два роки свого існування змогла зрушити з місця і розпочати свій шлях до розвитку та успіху. Зрозуміло, що багато перешкод, не вистачає кадрів, інколи знань і завжди часу. Але у майбутнє тут дивляться з оптимізмом. Єдине про що жалкують, що раніше не об’єдналися. «Ми ж всі розуміємо, що процес невідворотній і децентралізація набирає обертів. У тому форматі, якому ми існували, жити вже не можна було. Ми переконували інших сільських голів, що у громаді мали б залишатися кошти на розвиток. А що було у бюджетів сільських рад? Зарплата голови та інших працівників? І все. Більше нічого зробити не можна було. Жалкую, що втратили інфраструктурну субвенцію за ті роки, коли громад було менше», - говорить Олена Журавель.

Теги:

Олена Журавель створення спроможних громад

Область:

Чернігівська область

Громади:

Малодівицька територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

27 листопада 2023

Єдиний ліцей у громаді: як у Славуті успішно реформують мережу старшої профільної школи

Єдиний ліцей у громаді: як у Славуті успішно...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) Усі фото: Тетяна Терещук «Діти мають вміти застосовувати знання,...

27 листопада 2023

Почути і лікарів, і пацієнтів. Як реформують охорону здоровʼя в Миколаєві на Львівщині

Почути і лікарів, і пацієнтів. Як реформують...

Авторка: Яна Проць, журналістка Центру спільних дій Коли українці, які мешкають за кордоном, повертаються додому...

07 листопада 2023

Спорядження для походів і веселі коридори для перерв. Як у Дубовецькій громаді втілюють дитячі мрії

Спорядження для походів і веселі коридори для...

Чотири відпочинкові простори зі зручними кріслами та настільними іграми, три спортивні – з тренажерами на всі групи...

27 жовтня 2023

У Недобоївській громаді на Буковині відкрили простір для місцевої торгівлі за підтримки Програми USAID DOBRE

У Недобоївській громаді на Буковині відкрили...

26 жовтня в Недобоївцях Чернівецької області відкрилася зона торгівлі для мешканців громади, котрі займаються...