В Тячівській ОТГ за рахунок громадського бюджету створили туристичний веломаршрут

Нещодавно Тячівська об’єднана територіальна громада оголосила про старт другого конкурсу проектів «Громадський бюджет-2020». Вперше такий конкурс у громаді провели торік, і його підсумками міськрада залишилася задоволеною. Найцікавішим переможцем серед проектів громадського бюджету стало велотуристичний маршрут «Панорама Тячів ОТГ». Проект, поданий на конкурс місцевим підприємцем та велолюбителем Віталієм Цавнером, передбачав обладнання маршруту для велосипедистів та пішоходів, а також створення двох оглядових майданчиків (частина маршруту пролягає довколишніми вершинами). Його протяжність по кільцю становить 24 км, а загалом, довжина трас – понад 50 км.

В Тячівській ОТГ за рахунок громадського бюджету створили туристичний веломаршрут

Проект під час голосування набрав 545 голосів, а міськрада пообіцяла, що, якщо раптом отриманої суми (160 тисяч гривень) забракне, виділить необхідну для завершення робіт суму додатково. 15 вересня, в день Тячева, веломаршрут офіційно презентували.

Віталій Цавнер давно захоплюється велосипедним спортом, тож і ідея створити туристичний веломаршрут навколо громади з’явилася досить давно. «Виникла після того, як я ознайомився із європйеським досвідом», – розповідає Віталій. – За кордоном живе мій товариш, який теж активно їздить на велосипеді, тож ми разом каталися тамтешніми маршрутами. Там давно їх промаркували. Знаки вони ставлять переважно алюмінієві. В межах дороги взагалі повинні стояти стандартні знаки, які просто показують водіям, що тут їздять на велосипедах».

В Тячівській ОТГ за рахунок громадського бюджету створили туристичний веломаршрут

За прикладом Словаччини вирішили облаштовувати маршрути і в Тячівській ОТГ. Автор проекту пояснює, що без знаків водії не розуміють, що тут велосипедний маршрут, тому сигналять на велосипедистів і обурюються. Тож знаки поставили як у в межах міста, так і на всій дистанції велосипедних маршрутів. Крім того, й самим велосипедистам зручно: по-перше, вказівники не дозволять заблукати, по-друге, їздити по них просто цікавіше. «Фактично, туристичний маршрут включає в себе мінімум 4 варіанти проїзду. Кожен із них передбачений для певного навантаження: є маршрути довжиною 10, 16, 20 і 28 км. На всіх розміщені вказівні стрілки, щоб велосипедисти знали, куди далі рухатися. Стрілки вестимуть велосипедистів до панорамних майданчиків, розміщених на маршруті, – розповідає Віталій Цавнер. – Дехто думав, що ми будемо робити велодоріжки, але це надто дороге задоволення. Велодоріжок у нас насправді дуже багато. Тепер, слава Богу, зі створенням ОТГ, всюди заасфальтовані дороги. Всі села мають прекрасний асфальт – є куди поїхати і не треба переживати, що будуть ями чи ще якісь перепони. Їзди в своє задоволення! Просто, як і всюди, потрібно дотримуватися правил. Зараз виділяти велодоріжки в окрему смугу дуже дорого, а Тячівщина поки що не є настільки розвиненим туристичним регіоном, щоб був зміст їх робити».

В Тячівській ОТГ за рахунок громадського бюджету створили туристичний веломаршрут

На думку Віталія, новий веломаршрут може стати додатковою принадою для туристів. Але все ж таки в першу чергу він хотів зробити його для жителів ОТГ. «Наші мешканці почали рухатися в цьому напрямку, почали купувати велосипеди. Багато людей їздять на велосипедах містом. Ми хочемо, щоб їм було цікаво розвивати це хобі».

Привабити велосипедистів хочуть, зокрема, й з допомогою двох панорамних майданчиків. Один з них знаходиться нижче, на середньому за важкістю маршруті, і дозволяє розглядати панорами Тячева. Віталій Цавнер наголошує, що виїхати цим маршрутом можуть люди без особливої фізичної підготовки і навіть ті, хто мають проблеми зі здоров’ям. Другий майданчик розташований на самій вершині гори, з нього добре видно села Тячівщини та Румунію і можна спуститися в різні населені пункти громади.

Загалом, велоактивіст мріє про те, що з часом веломаршрут стане значно більшим. «Сподіваюся, колись сусідні ОТГ також вирішать зробити такі маршрути. Було б добре їх об’єднати. Я вже об’їздив всю Тячівщину і знаю, як це можна зробити. Біля нас розташована Вільховецька ОТГ. Думаю пропонувати їм також розмістити велосипедні вказівники. Коли з’являться нові ОТГ, до них також будемо підходити з такою пропозицією. Ми б хотіли таким чином закільцювати весь район. Тячівський район має 150 кілометрів – такий маршрут можна проїхати за один день. Ми проїжджали – нічого надзвичайного в такому маршруті немає, якщо з часом набереш форму. І це дуже цікаво, бо проїжджаєш багато населених пунктів району», – ділиться планами Віталій.

Крім того, вважає він, веломаршрути здатні оживити туристичний бізнес в селах Тячівщини та розширити можливості. Як приклад, розповідає про овечу ферму, що розташована на шляху вже діючого маршруту. Там, каже він, можна було б зробити графік відвідування та пропонувати туристам перепочити, поїсти, придбати овечий сир. І таких точок на великому маршруті можна зробити більше. Головне, щоб була зацікавленість місцевих мешканців та попит.

«Приклад Тячівської ОТГ у впровадженні громадського бюджету дуже показовий і може стати гарним зразком для інших ОТГ, які лише думають над впровадженням цього механізму в себе, – каже радник з фінансових питань Закарпатського ЦРМС Програми U-LEAD з Європою Михайло Бундзяк. – Важливо зрозуміти, що громадський бюджет – це не те ж саме, що бюджет ОТГ. Головне в ньому – залучення громадян. Це один із дієвих засобів активізації жителів.

Пасивність громадян – це одна з головних проблем у багатьох ОТГ. Про це ми чуємо і від представників органів місцевого самоврядування, і від активістів. Однією з причин пасивності є недовіра до влади та невіра у власні сили щось змінити. Бюджет участі, при грамотному плануванні та прозорому проведенні, призводить до росту довіри до влади та зацікавленості активних людей брати участь у життєдіяльності власної громади. Крім того, як свідчить приклад Тячівської ОТГ, він сприяє креативним цікавим ідеям, які в майбутньому можуть принести громаді багато користі. Зовсім не факт, що ідея туристичного веломаршруту навколо Тячівської ОТГ прийшла б комусь зі спеціалістів міської ради. Вона могла народитися лише в ентузіаста велоруху. І таких нестандартних ідей в людей може буде дуже багато, треба лише допомогти їм ці ідеї сформувати та почати втілювати в життя.

Тому я б радив всім Закарпатським ОТГ наслідувати приклад тячівців і впроваджувати громадські бюджети в себе. Нічого особливого для цього робити не треба – всі механізми давно відпрацьовані і їх треба лише запозичити. А якщо виникнуть якісь труднощі, Закарпатський Центр з задоволенням надасть всі необхідні консультації».

Теги:

громадський бюджет інфраструктура туризм

Область:

Закарпатська область

Громади:

Тячівська міська об’єднана територіальна громада Тячівська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

26 січня 2021

Як організувати кіноклуб навіть у найменшій громаді - онлайн-курс

Як організувати кіноклуб навіть у найменшій...

Учителі та викладачі, бібліотекарі та менеджери культурних організацій, громадські активісти та...

26 січня 2021

Під час реорганізації райдержадміністрацій ЦНАП продовжують функціонувати - Мінцифра

Під час реорганізації райдержадміністрацій ЦНАП...

З 2020 року розпочався процес реорганізації районних державних адміністрацій (РДА). Водночас Центри надання...

26 січня 2021

28 січня - вебінар про передачу майнових комплексів закладів освіти громадам

28 січня - вебінар про передачу майнових...

28 січня 2021 року швейцарсько-український проєкт DECIDE – “Децентралізація для розвитку демократичної освіти”...

25 січня 2021

Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської громади - підсумкова конференція трирічного проекту

Молодіжний кластер органічного бізнесу...

27 січня 2021 року о 13.00 в Українському кризовому медіа центрі відбудеться підсумкова конференція трирічного...

25 січня 2021

Школа лідерства для жінок-мерок - розпочався набір учасниць

Школа лідерства для жінок-мерок - розпочався...

Національний Демократичний Інститут (НДІ) оголошує про старт навчальної програми "Школа лідерства для жінок-мерок",...