Семенівська громада. Соціальні проєкти для всіх


Семенівська селищна громада — одна з перших на Полтавщині. За чотири роки громада мала два раунди добровільних приєднань сільських рад та об’єднала 17 населених пунктів. У Семенівській ОТГ роблять ставку на соціальні проєкти, що рівномірно розвиватимуть усі села. Тут відкрили Будинок захищеної старості, який може прийняти понад 20 людей. Учні місцевої школи отримали змогу навчатися в спеціалізованих класах та проходити курси з робототехніки. Громада має власну муніципальну варту, вкладає кошти у спортивну школу та дитячі майданчики.

 

Громада

 

Семенівська селищна об’єднана територіальна громада (ОТГ) була утворена 2015 року. Вереміївська сільська рада стала першою, що приєдналася до громади. Голова Семенівської ОТГ Людмила Милашевич каже, що за цей час у Вереміївці вдалося зробити чимало.

— Тут зроблена дуже велика робота. У місцевому дитячому садку ми замінили вікна, зробили опалення, підлогу. Провели їм інтернет, встановили дитячий майданчик. Фінансуємо ФАПи (фельдшерсько-акушерські пункти. — авт.), тепер вони можуть отримувати удвічі більше коштів на придбання ліків. Якщо їм ліків не треба, хай вони акумулюють ці кошти — можливо, на якийсь медичний апарат. Вулиці у селі всі освітлені. Це те, що потрібно людям. Раніше люди дуже хвилювалися, що за кожною довідкою треба буде їхати в Семенівку. Але все це видається в старостаті, людям не треба їхати нікуди, все воно залишається на місці.

 

 

2017 року до громади добровільно приєдналися ще чотири сільські ради: Веселоподільська, Липнягівська, Степанівська, Товстівська. Загалом до складу ОТГ входить одне селище та 16 сіл із загальним населенням понад 12 тисяч людей.

— У нас дуже хороший колектив старост. Розумієте, ну наскільки молоді, талановиті, працьовиті. Тут соромно нічого не робити. Вони не лише фантазують, а дивляться, як краще все можна зробити відповідно до наших умов. Звикли вважати, що Семенівка там — це глибинка. Зрозуміло, що легко працювати там, де є база і можливості. А от спробувати знайти і розвивати таланти в таких місцях — то зовсім інша справа.

Як і загалом на Полтавщині, у Семенівській громаді розвиваються підприємства сільського господарства та харчової промисловості. З вересня 2018 року агрохолдинг «Астарта-Київ» будує на місці колишнього Веселоподільського цукрового заводу елеватор, призначений для одночасного зберігання 120 тисяч тонн зернових та олійних культур. Як зазначає керівництво агрохолдингу, вони вибрали це місце через вигідне географічне розташування та розвинену транспортну інфраструктуру. Очікується, що зерносховище забезпечить 150 нових робочих місць.

Бюджет селищної ОТГ на 2019 рік склав 73 мільйони гривень. За словами очільниці громади Людмили Милашевич, пріоритетними є соціальні та інфраструктурні проєкти, які втілюються в кожному селі.

 

 

— Ми вирішили, що кожного року кожен населений пункт має по соціальному проєкту. Якщо ми там робили дорогу, то в іншому місці зробили освітлення або тротуари, або дитячий майданчик. Цього року ми повністю завершуємо освітлення всіх наших населених пунктів. Це дуже радує, бо до цього практично 30 років ми жили без світла.

Село Веселий Поділ, що входить до складу Семенівської ОТГ, — батьківщина відомого в Україні байкаря Леоніда Глібова. Аби вшанувати його пам’ять, у громаді  першої неділі вересня проводять фестиваль «Свято веселої мудрості». Людмила Милашевич каже, що і сама бере участь у цьому фестивалі.

— Я сама закохана в культуру і дуже люблю співати. Понад 40 років займаюсь співом. Я учасник народного колективу, граю на баяні. Переконана, що людей треба переконувати виходити з дворів і більше спілкуватися. Чим більше люди будуть об’єднуватись, тим кращою буде ситуація.

 

 

У Семенівці 2013 року створили власну муніципальну варту, яка у п’ятницю та вихідні дні патрулює населені пункти та охороняє порядок у публічних місцях. Ініціатором утворення  такого добровільного громадського формування став дільничний інспектор у відставці Василь Лепій. Він розповідає, що наразі до муніципальної варти входять 24 чоловіки.

— Ми патрулюємо на території ОТГ. Працюємо по двох маршрутах — автомобільному і пішому. Або на велосипедах. Найчастіше стикаємося з порушеннями по доброустрою: люди палять у невстановленому місці, інколи розпивають пиво. Ми балакаємо по-доброму, людина розуміє, перестає розпивати пиво, збирається і йде. На початку роботи були випадки, коли треба було додатково викликати поліцію, бо тоді ще не дуже сприймали громадське формування. А загалом ми обходимось шляхом профілактичної роботи. Достатньо слова — і людина розуміє, робить висновки.

 

 

Адміністративно-культурний центр

 

У селі Вереміївка, що входить до складу Семенівської ОТГ, триває капітальний ремонт будівлі колишньої школи. Голова громади Людмила Милашевич розповідає, що тут планують облаштувати місцевий адміністративно-культурний центр та розмістити поштове відділення, фельдшерський пункт, бібліотеку, спортивні зали, їдальню для урочистостей, сільський Будинок культури, адміністративні приміщення.

Для села ідеальний варіант, коли людина зайшла в одні двері та отримала всі послуги, які їй потрібні: і довідку, і поштове відправлення, і взяти книжку, і відвідати лікаря, перукаря, швачку… Плюс до всього тут два гарних великих спортзали.

Проєкт фінансується частково Державним фондом регіонального розвитку, а також — із бюджету громади. Дітей, які раніше навчалися в цьому приміщенні, тепер везуть до школи у село Веселий Поділ.

 

 

Будинок захищеної старості

 

Комунальний заклад «Будинок захищеної старості» з’явився у Семенівській громаді влітку 2018 року. Це перша подібна установа в Україні, яку відкрили на базі ОТГ. Кошти на цей проєкт залучили як з державного фонду, так і з бюджету громади.

Будинок розрахований на 25 мешканців, станом на травень 2019 року тут проживало дев’ятеро людей. Людмила Милашевич каже, що будинок призначений в першу чергу для  жителів громади, однак тут готові взяти людей і з інших населених пунктів.

— Ми не розраховували, що одразу після відкриття будуть зайняті одразу всі місця. Зате якщо до нас звертаються люди, нам буде що їм запропонувати і буде куди прийняти. Одинокі люди спочатку проходять медогляд, перебування для них коштує 75 відсотків від їхньої пенсії, і 25 відсотків залишається їм на руки. А якщо в бабусі 1200 гривень пенсія, то 75 відсотків ніяк не покриють усіх витрат. Харчують їх дуже добре. Якщо є діти, які хочуть утримувати батьків у такому будинку, то ситуація трохи інша. Наприклад, у нас живе така бабуся, її діти сплачують 7014 гривень на місяць.

 

 

Заклад має одномісні та двомісні кімнати. Кожен номер обладнаний санітарним вузлом і кнопкою виклику. У приміщенні є оснащена всім необхідним кухня, обідня зала, пральня, окремі кімнати для персоналу, медпрацівників та адміністрації. Будинок захищеної старості обладнаний пандусами, має протипожежну охорону та аварійну систему освітлення.

— Тут гарні умови, все нове, зимою дуже тепло. Хто не приїжджає — всі дивуються. Навіть якщо до цього люди жили в дуже поганих умовах, спочатку вони звикають, приживаються тут. А потім бачать, що до них тут добре ставляться. Харчування — чотири рази на день. Я вважаю правильним, якщо діти турбуються, щоб влаштувати, оплачувати і навідувати своїх маму чи батька. Тут всі більш-менш одного віку, їм є про що поговорити.

 

Освіта, дозвілля, спорт

 

 

До складу Семенівського навчально-виховного комплексу (НВК) № 2 входять школа та дитячий садок. Для школи громада обладнала чотири спеціалізовані класи: з хімії, фізики, географії та біології, де учні мають змогу працювати з комп’ютерами та інтерактивними дошками. Також школі подарували двох роботів-конструкторів фірми Lego. Вчитель інформатики Юрій Кузуб розповідає, що цих роботів можна використовувати для навчання робототехніці та участі у змаганнях.

— Ми запровадили курс робототехніки у школі. Я пройшов кілька тренінгів, щоб ознайомитись з цією технологією. І дітям дуже цікаво. У роботів є набір деталей і блоки, що програмуються. Тобто одна частина роботи — це скласти робота, а інша — на комп’ютері скласти спеціальну програму, яка потім заливається у робота, і він за цією програмою працює. Наприклад, у одного з роботів завдання — втримати баланс за принципом гіроскутера**транспортний засіб, що за допомогою гіроскопічних датчиків здатний до самобалансування у горизонтальному положенні. Також він має два датчики, які дають змогу виміряти відстань до якогось предмету і розпізнати колір. В залежності від цього він виконує певні команди.

 

 

Курс робототехніки у Семенівській школі має як теоретичну, так і практичну частини. У майбутньому тут хочуть проводити  змагання роботів.

Зазвичай у класі борються, щоб мобільні телефони на уроках не виймали. Але можна зробити так, щоб учні отримали завдання на телефоні або розв’язали його. Зараз це не так складно технічно зробити, в інтернеті все можна знайти, почитати. Підручники так само можна читати в електронному вигляді. Дітям технічний прогрес аж ніяк не шкодить. Головне — його повернути в потрібне річище.

 

 

Директорка навчально-виховного комплексу Любов Шудря каже, що останніми роками громада чимало зробила для школи і дитячого садка. Позитивні зміни стосуються і ремонту приміщення, і нового обладнання, і благоустрою території.

— Коли утворилася громада, у нас відпали різні питання з ремонтом, запчастинами. Якщо раніше це була проблема, то зараз фактично кошти на це все є. Ми поміняли освітлення на третьому поверсі, купили нову пральну машину для дитячого садочка. Покрили стелю, тепер вона не протікає. Тепер в нас є два великих автобуси, якими підвозимо дітей. За школою ми висадили екзотичні дерева, доглядаємо і сподіваємось, що з роками там буде гарний парк. Нам подарували нові комп’ютери. Якщо раніше був окремий клас із комп’ютером, куди будь-який вчитель міг завести учнів і провести урок із використанням комп’ютера, то тепер цієї потреби немає, бо майже в кожному класі є обладнання.

 

 

У селищі Семенівка і навколишніх селах громада облаштовує дитячі майданчики. Людмила Милашевич розповідає, що питання місць для дозвілля батьків із дітьми давно було нагальним. Найбільший такий майданчик розташований у центрі Семенівки, де також встановлюють новорічну ялинку.

— Облаштувати майданчик нам допоміг місцевий житель, який має власну фірму і виготовляє вироби з дерева. Тут і пісок завозиться, і є спеціальне покриття для безпеки дітей. Зараз сюди ходить багато дітей, і я помічаю, що ніхто не бігає по клумбах, не рве квіти, тут стали менше смітити.

 

 

На початку 2019 року в Семенівці після капітальної реконструкції відкрили оновлену дитячо-юнацьку спортивну школу.  Гроші на цей проєкт виділили як з обласного бюджету, так і з коштів громади. Голова Семенівської ОТГ Людмила Милашевич каже, що від старої будівлі тут залишилися лише стіни,  до реконструкції спортивна школа не мала нормальних побутових умов.

— Не дивлячись на те, що приміщення невелике, тут до восьмої години вечора дуже багато людей. І мене радує те, що займаються спортом не тільки діти шкільного віку, а й молодь, і старші люди. І ми будемо старатися для того, щоб вони вкладали свої сили і енергію в спорт. Це, звичайно, не такі спорткомплекси, як у містах, але ми цьому дуже радіємо. Зробили тут і роздягальню, і туалети, і душові кабіни, закупили нові тренажери. Дах відремонтували, зробили опалення.

 

 

 У спортивній школі, крім тренажерного залу, працюють секції з волейболу, футболу, настільного тенісу, дзюдо тощо. У майбутньому громада планує облаштувати і пришкільну територію. 

— Хоча спортивна школа працює відносно недовго, ми вже маємо певні здобутки. Шкільна молодь бере участь у спортивних змаганнях з різних видів спорту. Також ми плануємо обладнати двір школи вуличними тренажерами.

 

 

Область:

Полтавська область

Громади:

Семенівська територіальна громада

Джерело:

Ukrainer.net

Читайте також:

10 січня 2025

На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо переміщеними особами у Дунаєвецькій громаді

На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо...

В цьому випуску «На своєму місці» - про Дунаєвецьку міську територіальну громаду Кам'янець-Подільського району...

09 січня 2025

На своєму місці. Випуск 3. Енергонезалежність Долинської громади

На своєму місці. Випуск 3. Енергонезалежність...

В цьому випуску «На своєму місці» - про практику Долинської громади Івано-Франківської області з забезпечення...

08 січня 2025

На своєму місці. Випуск 2. Як Чугуївська громада знаходить грантові можливості для розвитку

На своєму місці. Випуск 2. Як Чугуївська...

В цьому випуску «На своєму місці» - про прифронтове місто Чугуїв на Харківщині, яке попри постійні обстріли та...

07 січня 2025

Зі складського приміщення і роздягальні – до сучасного укриття. Як у 22 ліцеї Чернігова облаштували простір

Зі складського приміщення і роздягальні – до...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) 11 квітня 2022 року в усіх закладах загальної середньої освіти Чернігова...