26 вересня 2023
Logo slogan

«Я – громада» на Донеччині: від серйозних дискусій до розваг для дітей

Всеукраїнська інформаційна кампанія «Я – громада» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» завітала на південь Донеччини, щоб прискорити процес децентралізації в тих районах, де поки не створено жодної об’єднаної територіальної громади. До заходів долучилась команда Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування, Програми «U-LEAD з Європою».


 

Панельна дискусія в Нікольському

 

За Перспективним планом формування територіальних громад Донецької області у Нікольському районі можуть бути створені дві ОТГ -  Нікольська та Кальчицька. Першим з селищем Нікольське в єдину громаду було готове об’єднатись село Республіка. Але на той час це не відповідало старому Перспективному плану, тому процеси децентралізації в районі гальмувались. Проте вже зараз і районна, і місцева влада розуміють, що час рухатись вперед, проводити обговорення, засідання робочих груп та об’єднуватись у громади. Про це йшлося під час публічної дискусії в Нікольському в рамках інформаційної кампанії «Я-громада» за участю сільських та селищних голів, керівництва району та представників Донецького ЦРМС.

Сергій Івахнін, директор Донецького ЦРМС, познайомив присутніх із загальною картиною перебігу реформ на Донеччині. Перші вибори вже відбулись у 10 громадах, ще сім громад об’єднались юридично та чекають на призначення виборів від Центрвиборчкому. Причини зволікань різні, найголовніші – необхідність впорядкування адміністративно-територіального устрою, близькість до лінії розмежування, невизначеність, хто саме має призначити перші вибори в тих радах, де не відбувались чергові вибори в 2015 році. На півдні Донецької області поки не створено жодної громади, в Нікольському районі в тому числі. А загалом на Донеччині за діючим Перспективним планом може бути створено 45 громад.

Перспективний план не статичний документ, громади можуть ініціювати зміни до нього, якщо є бажання об’єднуватись із сусідами та створювати спроможну ОТГ.

Про суттєві переваги  життя в умовах об’єднаної громади розповідали присутнім учасники інформаційної кампанії «Я –громада», наводили приклади успішних практик ОТГ з питань надання адміністративних, соціальних та інших послуг, можливостей отримувати підтримку донорів на розвиток, збільшувати місцевий бюджет за рахунок надходжень та державних субвенцій. Говорили про міжмуніципальне співробітництво, повноваження інспектора праці. Присутні цікавились кадровими питаннями в майбутній ОТГ, представництвом окремих територій у складі ради та виконкомі, а також шляхами захисту інтересів жителів старостинських округів.

«Процес децентралізації в Нікольському районі треба заново запускати, - впевнений Василь Мітько, голова Нікольської районної ради. – Місцевим радам потрібно приймати рішення, щоб до 2020 року вже створити об’єднані територіальні громади. Процес незворотній, і всі це розуміють. Треба займатись розвитком громад, а не звертати увагу на політичні розбіжності. В нинішньому форматі районні ради, райдержадміністрації непотрібні, питання розвитку мають вирішувати громади».

 

Дітям – квест, дорослим – корисна інформація про реформу

 

Наступним пунктом подорожі інформаційної кампанії «Я - громада» був Мангуш – адміністративний центр Мангушського району, де також поки нема об’єднаних громад.  За діючим Песпективним планом на території Мангушського району має бути створена Мангушська селищна ОТГ, а села Бердянське та Покровське мають увійти до Маріупольської міської ОТГ. Через відсутність розуміння формату об’єднання реформа тут не рухається уперед. Районна влада бачить об’єднану громаду в форматі цілого району, де розвивається сільське господарство та морське узбережжя,  а також  не хоче відпускати Бердянське та Покровське до Маріуполя. При цьому готові співпрацювати з містом, дозволити йому розвиватись, будувати великий  логістичний хаб,  сміттєпереробний завод на землях Мангушської громади. Створити окрему курортну громаду мріють на тих територіях, які знаходяться на узбережжі Азовського моря. В Бердянському взагалі думають про створення громади з однієї сільської ради, бо не хочуть об’єднуватись з містом та переживають, що сільська територія може там загубитись.

До Мангуша «Я - громада» привезла «Містечко децентралізації». Незважаючи на спекотну погоду, участь у квесті взяли близько 180 учасників. Дорослі приходили з дітьми, поки малеча розважалась, за що отримувала призи, дорослі мали можливість дізнатись про реформу.

«Містечко Децентралізації»  складалося із семи локацій, у  кожній з яких відвідувачі мали можливість побачити зміни, які відбулись завдяки реформі децентралізації, почути і обговорити практики з життя, досягнення й складні питання  щодо розвитку Центрів адмінпослуг, медицини, освіти, розумного сортування сміття, поміркувати, як долучитись до розвитку громадського простору.

За умовами квесту потрібно було пройти всі локації «Містечка децентралізації», відповісти на запитання та отримати наліпки. За пройдені локації на учасників квесту чекали призи. Найбільш популярними стали станції «Дитячий садок», де можна було пограти в розвивальні ігри та розмалювати обличчя аквагримом, «Спортивна», де працював настільний футбол та можна було пограти в спортивні ігри, а також батут на станції «Громадський простір».

Після закінчення заходу в Мангуші організатори «Я – громада» поділились враженнями про роботу «Містечка децентралізації»:

«Дуже доброзичливі, відкриті, інтелігентні люди були в містечку. Як і на Закарпатті, де проходив наш попередній кластер, ті, хто не вдавався у подробиці реформи, інтуїтивно відчувають її суть: ми самі повинні управляти громадою і фінансами. «Чи є у громади лідер?» - запитали ми, бо чудово знаємо, якою визначальною може бути роль такої людини. Типово, що перша відповідь була: «Та який лідер, люди зневірилися...». Але ми зауважили, що «люди зневірилися» - це ні про що, невже тут немає кількох людей, які б могли взяти на себе відповідальність за громаду? І, зрештою три прізвища таки прозвучало, і їх називали люди різного віку. Отже, Мангушу буде, з кого вибирати. Як і повсюди в Україні. Ми говоримо про реформу, яка дозволить громадам бути незалежними від політичних впливів за будь-якої влади. Люди є, дайте їм шанс!»

 

Майбутнє – за активною молоддю

 

На завершення подорожі Донеччиною автобус «Я – громади» завітав до Покровська, де також розгорнули «Містечко децентралізації». В Покровському районі також поки нема ОТГ, головним чином через те, що нема єдності та розуміння формату об’єднання. За Перспективним планом, на території району мають бути утворені Покровська міська, Мирноградська міська, Удачненьска селищна ОТГ. Новоекономічне, яке за Перспективним планом має входити до складу Мирноградської ОТГ, хоче створити свою громаду, а місто Покровськ взагалі готовий на велику громаду в форматі всього району, але теж не створив ОТГ, зазначає Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС.

У Покровську «Містечко децентралізації» розташувалось у парку біля університету та неподалік педагогічного коледжу. Організатори звернули увагу, що було багато молоді серед учасників квестів. «Ми були здивовані, наскільки краще вона орієнтується в питаннях реформи і організації життя громад. Декого зацікавила інформація про підготовку менеджерів для ОТГ; говорили про альтернативну енергетику і егергоаудиторів, а також про можливості заробітку на зборі та сортуванні сміття.

Приєднані зображення:

Теги:

Я–громада

Область:

Донецька область

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

25 вересня 2023

Пліч-о-пліч долають виклики: як громади-партнерки Програми USAID DOBRE допомагають одна одній у відновленні

Пліч-о-пліч долають виклики: як...

  Деокупована Милівська громада на Херсонщині й досі без світла, води й газу, а ще потерпає від щоденних...

25 вересня 2023

Тимчасово окуповані громади Запорізької області об’єднують зусилля для відновлення та стратегічного розвитку

Тимчасово окуповані громади Запорізької області...

Місцеву «Асоціацію нескорених громад» створили органи місцевого самоврядування тимчасово окупованих територій...

25 вересня 2023

21,8 млрд грн грантових коштів від Японії будуть спрямовані на проєкти відновлення України

21,8 млрд грн грантових коштів від Японії...

Кабінет міністрів України ухвалив рішення про спрямування грантових коштів у сумі 21,83 млрд грн на реалізацію...

25 вересня 2023

Результат візиту представників громад на Дніпропетровщину — шість угод про співробітництво

Результат візиту представників громад на...

Представники 20 громад узяли участь у семінарі про втілення програми продовольчої безпеки, обговорили з експертами...