Що може зробити староста, аби в громаді з’явився порядок внесення місцевої ініціативи

Автор: Олександр Врублевський, експерт-консультант проекту DESPRO з питань діяльності старост та співробітництва територіальних громад

Дискусії на Форумі старост засвідчили, що в деяких об’єднаних громадах такий інструмент місцевої демократії як місцева ініціатива досі залишається неврегульованим. Причина банальна – рада ОТГ ще не визначила процедуру місцевої ініціативи в окремому локальному нормативному акті та не прописала в статуті громади. В окремих громадах місцеву ініціативу не врегульовують роками. Це означає, що мешканці цих громад позбавлені можливості повноцінно реалізовувати своє законне право на участь у місцевому самоврядуванні шляхом ініціювання розгляду радою ОТГ питань місцевого значення в порядку місцевої ініціативи. Що може зробити староста, аби в громаді місцеві ініціативи отримали належне нормативне врегулювання, - поговоримо у цій статті.

Стосовно місцевої ініціативи як інструменту місцевої демократії чинний Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (стаття 9) закріпив декілька норм, зміст яких полягає у наступному:

  • члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування;
  • місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов’язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи;
  • порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
  • рішення ради, прийняте з питання, внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи, обнародується в порядку, встановленому представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади.

Примірного чи типового Порядку внесення місцевої ініціативи на розгляд ради чинне законодавство не передбачає.

Це означає, що під час розроблення проекту цього виду локального нормативного акту обов’язково має бути враховано як наведені вище, так і інші дотичні приписи закону «Про місцеве самоврядування в Україні», а також Статут територіальної громади, відповідні регламенти ради та виконкому.

Якщо в об’єднаній громаді порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради досі не визначений ані радою ОТГ, ані статутом громади, на мій погляд, достатньо одного натхненного та мотивованого старости, щоб це питання зрушити з мертвої точки. Давайте розбиратися - що ж староста може зробити?

Передусім, старості варто з’ясувати реальний зміст та цінність розглядуваного інструменту місцевої демократії. Для цього  слід ознайомитися з раніше розміщеним аналітичним матеріалом на порталі Децентралізація «Участь старости у розгляді місцевих ініціатив».

Після цього старості доцільно:

  • ознайомитися з Регламентом ради ОТГ в тій частині, що визначає перелік суб’єктів, які наділені правом формувати порядок денний сесії чи вносити до нього свої пропозиції;
  • ознайомитися з Регламентом виконкому;
  • оцінити наявну ситуацію в об’єднаній громаді з точки зору можливих шляхів унормування місцевих ініціатив у найближчій перспективі;
  • обрати з-поміж усіх можливих шляхів один найоптимальніший, а якщо їх виявиться декілька, то й другий, як запасний;
  • визначити перелік послідовних кроків, спрямованих на досягнення поставленої цілі та орієнтовний для цього час.

Якщо це зробити, то неважко буде з’ясувати, що таких шляхів може бути щонайменше п’ять. Давайте розглянемо кожен з них.

 

Шлях 1 Самостійно

Староста може самостійно внести до порядку денного сесії ради ОТГ питання щодо необхідності визначення порядку внесення місцевої ініціативи в об’єднаній громаді. Це можливо лише якщо староста, відповідно до Регламенту ради ОТГ, наділений правом формувати порядок денний сесії чи вносити до нього пропозиції.

 

Шлях 2 Через загальні збори громадян

За допомогою цього інструменту місцевої демократії можна привернути увагу ради ОТГ щодо необхідності визначення порядку внесення місцевої ініціативи в об’єднаній громаді. Це можливо якщо загальні збори громадян, згідно із регламентом ради ОТГ, мають право формувати порядок денний сесії ради.

 

Шлях 3 Через депутата ради

Через депутата ради доцільно порушувати питання щодо необхідності визначення радою порядку внесення місцевої ініціативи в об’єднаній громаді тоді, коли староста має добрі ділові стосунки хоча б з одним депутатом, готовим лобіювати відповідне питання в раді ОТГ.

 

Шлях 4 Через постійну комісію ради

За допомогою постійної комісії ради можна порушувати питання щодо необхідності унормування порядку внесення місцевої ініціативи в об’єднаній громаді, якщо у старости склалися добрі ділові стосунки, з членами такої комісії, а сам староста не наділений правом формувати порядок денний сесії чи вносити до нього пропозиції.

 

Шлях 5 Через виконком

Виконавчий орган ради ОТГ може бути колегіальним провідником прийняття у подальшому радою порядку внесення місцевої ініціативи в об’єднаній громаді за умови, що у виконкомі присутня реальна чи може скластися ситуативна старостинська більшість (детальніше).


Який шлях обрати – вирішувати вам. Кожен з них може стати успішним.

Якщо постане необхідність створення колегіального утворення (наприклад, робочої групи) для розроблення проекту Порядку внесення місцевої ініціативи в об’єднаній громаді, то старості корисно було б не лише увійти до складу такого колегіального утворення, але й запропонувати пакет заздалегідь підготовлених проектів документів. Це може пришвидшити процес «запуску» місцевих ініціатив як в старостинських округах, так і в громаді в цілому.

І наостанок, хочу нагадати фразу, яку свого часу сказав Прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль: «Ніколи не здавайтесь – ніколи, ніколи, ніколи, ніколи! Ані у великому, ані в малому, ані в крупному, ані в дрібному! Ніколи не здавайтесь, якщо це не суперечить честі та здоровому глузду! Ніколи не піддавайтесь силі, ніколи не піддавайтесь моці більш сильнішого за вас противника».   

Зразок Порядку внесення та розгляду місцевих ініціатив в громаді з додатками є тут.

 

P.S. Додаткові запитання автору можна поставити на Форумі старост http://forum.decentralization.gov.ua

29.11.2018 - 13:19 | Переглядів: 7708

Приєднані файли:

Теги:

DESPRO староста староста аналітика Олександр Врублевський

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

18 червня 2021

У Новосанжарській громаді збудували Дія Центр за шведським проєктом

У Новосанжарській громаді збудували Дія Центр...

18 червня відбулося урочисте відкриття новозбудованого Дія Центру (ЦНАП) у Нових Санжарах Полтавської області....

18 червня 2021

Формула розподілу освітньої субвенції. Що чекати громадам?

Формула розподілу освітньої субвенції. Що...

Що громадам важливо знати про оновлену формулу розподілу освітньої субвенції? Про це розповів під час вебінару DECIDE...

18 червня 2021

Адмінпослуги соцзахисту необхідно поетапно делегувати усім громадам, - експертна думка

Адмінпослуги соцзахисту необхідно поетапно...

Здобутки та проблеми розвитку системи надання адміністративних послуг в Україні обговорили сьогодні в Києві...

18 червня 2021

Комунікації та робота з громадськістю в управлінні освітою та закупівлях

Комунікації та робота з громадськістю в...

Як комунікувати та співпрацювати з громадськістю під час закупівель харчування? Під час вебінару Ольга Нос, фахівчиня...

18 червня 2021

У Вараській громаді запрацювала сучасна ПЛР-лабораторія

У Вараській громаді запрацювала сучасна...

У Вараській багатопрофільній лікарні запрацювала сучасна ПЛР-лабораторія. Про це повідомив голова Рівненської ОДА...