Переглядів: 302

Доброго дня. Є декілька питань. Який правовий статус кандидата в депутати міської ради під час знаходження на території виборчої дільниці(кандидат посадова особа ОМС), тобто, чи має він такі ж самі права як офіційний спостерігач?чи потрібно йому проходити реєстрацію чи достатньо лише посвідчення кандидата?Друге питання полягає у тому, що наприклад - маємо 6 виборчих округів, канидата зареєстровано наприклад за 6.Чи має він право знаходитись на будь-якому окрузі як спостерігач або лише на тому на якому зареєстрований?І третє питання щодо проведення відеозйомки. Прямої заборони у законодавстві не знайшов.Дякую.

Відповідь надала Олена Бойко, кандидат наук з державного управління, експерт Проекту DESPRO:

1. Відповідно до  ч. 8 ст. 36 Виборчого кодексу України на засіданнях виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування, на виборчій дільниці в день виборів чи в день повторного голосування у приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії лише члени Центральної виборчої комісії, працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії та Служби розпорядника Державного реєстру виборців, посадові особи відповідного територіального та регіонального представництва Центральної виборчої комісії, члени виборчих комісій вищого рівня, кандидати на відповідних виборах, їх довірені особи, уповноважені особи партій (організацій партій) - суб’єктів відповідного виборчого процесу, офіційні спостерігачі від кандидатів, партій (організацій партій) (не більше однієї особи від одного кандидата, однієї партії (організації партії), офіційні спостерігачі від громадських організацій, які отримали дозвіл мати офіційних спостерігачів на відповідних виборах (не більше ніж двох осіб від однієї громадської організації), а також офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій, представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації).

У разі одночасного проведення декількох видів виборів на засіданнях дільничної виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування, на виборчій дільниці в день виборів у приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії кандидати, партії (організації партій) - суб’єкти виборчих процесів відповідних виборів, що проводяться одночасно, їх довірені особи, уповноважені особи партій (організацій партій), офіційні спостерігачі.

Отже, кандидат на відповідних виборах має право такої присутності без окремого рішення комісії, достатньо мати посвідчення кандидата.

2.  Оскільки ця норма Кодексу визначає таке право кандидата саме як «кандидати на відповідних виборах», то очевидно, що кандидат має права саме в окрузі, де балотується. З Вашого питання не зрозуміло, про яку виборчу систему йдеться, якщо питання стосується пропорційної виборчої системи за відкритими списками, то це правило так само тут застосовується. Кандидат має визначені права як в єдиному багатомандатному, так і територіальному  виборчому окрузі, оскільки він висунутий в обох видах округів. А якщо йдеться про багатомандатну мажоритарну систему, звісно його права обмежуються саме тим округом, де він балотується.

3. Заборони або дозволу щодо відеофіксації кандидатом під час місії спостереження Кодексом дійсно не визначено. Отже, не є порушенням такі дії, якщо вони не заважають роботі самої виборчої комісії.

Поділитися: