Чому у 36 об’єднаних та приєднаних громадах не буде виборів у грудні

 

Про міста-матрьошки, судові рішення та лінію розмежування, які унеможливлюють виборчий процес, порталу «Децентралізація» розповів заступник голови Центральної виборчої комісії Євген Радченко.


Автор: Дмитро Синяк 

 

Минулої п’ятниці Центральна виборча комісія одноголосно прийняла рішення про призначення на неділю, 23 грудня 2018 року, перших виборів у 125 об’єднаних територіальних громадах та додаткових виборів у 26 об’єднаних громадах. Однак подань було більше: голова ЦВК Тетяна Сліпачук повідомила, що загалом комісія отримала 141 звернення про призначення перших виборів і 49 звернень про призначення додаткових виборів (оскільки два звернення дублювалися, то стосувалися вони лише 47 громад). Але так чи інакше, виходило, що комісія не призначила перші вибори у 16 громадах і додаткові – у 21 громаді. Про причини цього портал «Децентралізація» запитав заступника голови ЦВК Євгена Радченка.

- Загалом є три категорії проблемних громад, – сказав він. – Перша – це громади Донецької та Луганської областей, які знаходяться на лінії розмежування і поруч із нею. У них, до речі, і у 2015 році місцеві вибори не проводилися. Таких громад 8. Це Волноваська, Щастинська, Широкінська,  Ольгинська, Хлібодарівська та інші громади. Доки існують перешкоди, пов’язані з військовою агресією Російської Федерації, вибори там проводити неможливо – у тому числі, з міркувань безпеки. Також потрібне законодавче та міжнародне врегулювання. Наведу приклад: один з населених пунктів майбутньої ОТГ знаходиться за лінією розмежування, на території, яка не контролюється українською армією. Як можна проводити вибори у ньому? Підкреслю, що це обмеження не розповсюджується на ті громади Донецької та Луганської областей, які знаходяться відносно далеко від лінії розмежування. Зокрема ми призначили перші вибори в одній донецькій громаді та у вісьмох луганських.

За словами Євгена Радченка, до другої категорії громад, у яких не призначили вибори, можна зарахувати тільки одну ОТГ – на Волині. У ній рішення суду першої інстанції щодо створення ОТГ ще не набуло законної сили, тобто слід чекати на апеляцію. Й оскільки невідомо, яким буде рішення другої інстанції, призначати вибори не можна.

- Третьою категорією проблемних громад є такі, які іноді називають «матрьошками», – продовжив Євген Радченко. – «Матрьошка» утворюється, коли більше місто поглинає менше, або коли місто поглинає село чи селище, і при цьому там залишається відповідний орган місцевого самоврядування. Найяскравіший приклад: місто Таврійськ, що знаходиться у межах міста Нова Каховка Херсонської області. Згідно закону, рішення про створення окремої ОТГ, припустимо, Таврійськом має також приймати і Нова Каховка. Від’єднатися від Нової Каховки без її дозволу Таврійськ не може. Таких громад маємо шість.

Не призначила ЦВК вибори і в Новодністровській міській громаді. Після прийняття змін до закону про добровільне об’єднання, які парламент ухвалив 3 квітня цього року, міста обласного значення прирівнялися до ОТГ – без призначення виборів. Однак оскільки Новодністровська міська рада не відкликала своє подання, ЦВК мусила врахувати його у своєму звіті.

Однією з причин непризначення додаткових виборів є об’єднання не за перспективним планом або об’єднання з громадами, які не визнано спроможними. Таких подань – 8. Наступною причиною відмови ЦВК стали моделі приєднання, за яких населені пункти, що долучаються до тої чи іншої громади, знаходяться на території інших районів. Таких подань було 13. Якщо перші вибори у таких громадах проводити дозволено, і щодо цього Верховна Рада навіть ухвалила окреме рішення, то про додаткові у законодавстві, на думку ЦВК, не сказано жодного слова. Подання щодо необхідності законодавчого врегулювання цієї ситуації вже скеровано до парламенту.

Євген Радченко також зазначив, що сам порядок призначення виборів потребує негайного доопрацювання.

Коментуючи можливість призначення наступних, квітневих виборів в ОТГ заступник голови Центральної виборчої комісії сказав, що їх буде призначено, «але з урахуванням усіх реалій, наприклад, бюджету». Крім цього, Євген Радченко підкреслив, що проведення президентських та парламентських виборів анітрохи не зашкодить проведенню місцевих виборів. У деяких громадах вони навіть можуть проходити в один день.

Теги:

вибори ЦВК

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

03 грудня 2021

10 грудня - Всеукраїнський форум місцевого самоврядування «Актуальні питання розвитку громад» (онлайн)

10 грудня - Всеукраїнський форум місцевого...

10 грудня 2021 року о 14:00 Всеукраїнська асоціація громад у партнерстві з Міністерством розвитку громад та територій...

03 грудня 2021

14 грудня - тренінг для керівництва громад «ЦНАП і покращення якості послуг: PROSTO про найважливіше»

14 грудня - тренінг для керівництва громад...

До 5 грудня триває реєстрація на тренінг в Одеській області від проєкту PROSTO «Підтримка доступності послуг в...

03 грудня 2021

8 грудня - презентація результатів Всеукраїнського соціологічного дослідження про децентралізацію (онлайн)

8 грудня - презентація результатів...

8 грудня з 17:00 до 18:00 відбудеться презентація результатів шостого щорічного Всеукраїнського соціологічного...

02 грудня 2021

Чим унікальна Вижницька громада: 5 цікавих фактів

Чим унікальна Вижницька громада: 5 цікавих фактів

У Вижницький громаді Чернівецької області є Карпатський Стоунхендж. На хребтах тутешніх гір розташовані валуни із...

02 грудня 2021

Більше 27 млрд грн для громад до кінця 2021 року: Верховна Рада прийняла законопроект №6298

Більше 27 млрд грн для громад до кінця 2021...

2 грудня Верховна Рада України у другому читанні та в цілому прийняла проект закону «Про внесення змін до додатків №1...