Хто перевіряє поріг терпіння громад? Знову про вибори…

Минув місяць, як суспільство дізналося, що Центральна виборча комісія не буде призначати вибори в об’єднаних територіальних громадах, поки не отримає роз’яснення Комітету з питань правової політики та правосуддя щодо правового регулювання референдумів. Відповідну постанову ЦВК прийняла 9 серпня 2018 року під № 122.

Місяць лунають заяви та звернення до ЦВК виправити ситуацію і призначити вибори до ОТГ. Проте ні роз’яснення Комітету, ні рішення ЦВК про призначення виборів в громадах поки немає.

Президент України Петро Порошенко в інтерв’ю житомирському телеканалу «СК1» 8 вересня наголосив, що держава має допомагати та не створювати перешкоди громадам, які вирішили об’єднатися, а отже процес виборів має бути розблокований.

Відповідаючи на питання щодо розблокування виборів у 126 новостворених об’єднаних територіальних громадах Президент наголосив: «Моя позиція і моя воля разом з цим мільйоном. Якщо мешканці тих чи інших громад прийняли рішення створити об’єднану територіальну громаду, то це означає взяти на себе відповідальність. А вони готові брати на себе відповідальність за власну долю. Держава має їм допомогти. І ні в якому разі ми не маємо бачити будь-які перешкоди з цього приводу».

Глава держави підкреслив, що якщо є якісь неузгодженості в законодавстві, то Верховна Рада має невідкладно прийняти рішення щодо розблокування процесу. «Якщо для цього потрібно рішення Центральної виборчої комісії, знову таки ВР має розглянути президентське подання, яке вже більше року знаходиться в парламенті, і обрати новий склад ЦВК. Це важливо не лише для створення об’єднаних територіальних громад, але і для забезпечення вільних прозорих чесних виборів Президента і Парламенту наступного року», - додав Петро Порошенко.

Сергій Мельник, голова села Карпівці, що має увійти до Вільшанської ОТГ Чуднівського району Житомирської області, ретельно підбирає слова і стримує емоції, коментуючи ситуацію:

«Як на мене, рішення ЦВК явно є політичним, і сільські голови, які ініціюють об’єднання громад, стали його заручниками. Адже комісія далеко, а ми тут, поруч, і багато людей переконані: саме місцева влада винна у тому, що процес об’єднання так і не довели до кінця. Селяни стривожені цією ситуацією, і я часто не знаю, що їм казати. Бо ще вчора ми агітували людей за об’єднання, а сьогодні, коли вони повірили нам, виправдовуємося за незрозумілі дії Центральної виборчої комісії. Крім того, через її політичні ігрища ми втрачаємо реальні кошти. От минулого року наша сільрада скерувала до районного бюджету 3,2 млн грн ПДФО, згодом 1,2 млн грн нам повернули у вигляді субвенції на утримання закладів культури та дошкільної освіти. А куди, скажіть, пішли інші наші гроші? Ми б самі хотіли розподіляти їх, нехай навіть і на довколишні села. А так гроші зникають у районі, немов у чорній дірі. Ми йдемо до об’єднання з 2015 року, і дуже хочемо, щоб цей довгий шлях нарешті привів би нас до успішного фіналу».

Любов Кузьміна, голова села Новоолександрівка, що має увійти до Лоцкінської ОТГ Миколаївської області, пояснила, що створення об’єднаної громади є єдиним способом зберегти село:

«Коли я та інші сільські голови почали ініціювати процес об’єднання у районі, нас зібрали у райдержадміністрації і просили почекати. Мовляв, ми можемо втратити Баштанський район. Я запитала: якщо я відмовлюся від об’єднання, скажіть, чи отримаю я кошти з районного бюджету, наприклад, на капітальний ремонт водогону? Відповідь була: «У району таких коштів немає». А якщо немає, то об’єднання у громаду для мене особисто – єдиний спосіб зберегти власне село. Нічого іншого я чути не хочу. І мені дуже прикро, що Центральна виборча комісія зараз заважає цьому».

«Ми дуже поспішали, щоб встигнути на вибори ще цього року, але бачимо, що старалися даремно, - розповів Сергій Лозовий, голова села Софіївка, що має увійти до Софіївської ОТГ Миколаївської області. - Нинішню адміністративну систему України треба змінювати, бо за неї невеличкі села стають упослідженими. От наш район минулого року перевиконав бюджет на 106%, але ми від цього багатства отримали тільки 200 тис. грн на ремонт даху шкільного спортзалу, пошкодженого буревієм. Ми хочемо створити велику громаду, у якій буде 12 населених пунктів та 21 тис. га землі. Сільські ради, які до нас приєднуються, мають власні амбіції, і через рік чи два невідомо, чи згодяться на об’єднання. Але хіба ЦВК є до цього діло?..»

Очікувалося, що 4 вересня Комітет з питань правової політики та правосуддя розгляне звернення ЦВК та направить відповідне роз’яснення. Однак засідання Комітету не відбулося через відсутність кворуму. В той же день до Комітету з питань правової політики звернулися колеги з Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування з пропозицією «ретельно вивчити порушене питання та оперативно вчинити всі необхідні дії для сприяння проведенню перших місцевих виборів в об’єднаних громадах».

Наступне засідання Комітету відбудеться 19 вересня 2018 року, на якому народні депутати мають розглянути звернення ЦВК та надати правову відповідь. Після цього ЦВК повинні призначити вибори в ОТГ.

Нагадаємо, для того, щоб громади отримали прямі міжбюджетні відносини з нового року, ЦВК має призначити вибори не пізніше 12 жовтня на грудень 2018 року.  

Громади терпеливо чекають…

10.09.2018 - 13:26 | Переглядів: 9085
Хто перевіряє поріг терпіння громад? Знову про вибори…

Теги:

вибори ЦВК

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

01 грудня 2021

30 листопада 2021

Бюджети громад: Парламент прийняв в цілому законопроєкт №5600

Бюджети громад: Парламент прийняв в цілому...

30 листопада Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому законопроєкт №5600 «Про внесення змін до...

30 листопада 2021

Проєкт змін до Конституції в частині децентралізації: що передбачає і які подальші кроки

Проєкт змін до Конституції в частині...

30 листопада на сайті парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування,...

30 листопада 2021

Парламентський комітет оприлюднив проєкт змін до Конституції в частині децентралізації

Парламентський комітет оприлюднив проєкт змін...

На сайті парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального...

30 листопада 2021

95 заявок від громад на інституційну підтримку у створенні ЦНАП отримав проєкт PROSTO

95 заявок від громад на інституційну...

95 заявок із 24 областей України надіслали представники органів місцевого самоврядування для отримання інституційної...