Шполянська ОТГ – громада успіху, де скоро з’явиться навіть своя «Шпола-Арена»

Шполянська ОТГ – громада успіху, де скоро з’явиться навіть своя «Шпола-Арена»

Ця міська громада зростає найстрімкіше і має найкращу динаміку приросту доходів,  а також є лідером серед громад регіону із ремонту доріг. Дитсадки, парки і тротуари тут, як у столиці, а успішне майбутнє громади забезпечить стратегія розвитку європейського зразка, затверджена цьогоріч (і це перша міська ОТГ, яка розвиватиметься за таким сценарієм успіху).  Як сьогодні живе географічний центр України – громада, до якої днями захотіло приєднатися ще одне село – дізнавалися учасники прес-туру, організованого  Черкаським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

Ця громада руйнує міфи, що, об’єднавшись із містом, село стане його придатком – і Скотареве, і Кримки потужно розвиваються, а нещодавно приєднатись до Шполянської громади висловило ще одне село, Капустине.

Ця громада унікальна тим, що першою (і поки єдиною в Україні), задля збереження мережі закладів, узяла на свій баланс усю медицину району. Забрала також і всі позашкільні заклади – загалом, тепер утримує 24 бюджетні установи: 6 шкіл, 4 дитсадки, 5 позашкільних установ, 3 спортивні школи і 3 заклади культури.

Перед об’єднанням бюджет Шполянської міської ради складав 27 мільйонів, села Скотареве – до 650 тисяч, села Кримки – до 700 тисяч. Тепер бюджет об’єднаної громади складає 116 мільйонів, 56 із яких – власні надходження ОТГ. У 2018-му громада отримала перевиконання бюджету – 20 мільйонів гривень. Ці кошти планують витратити на реконструкцію вуличного освітлення, дитячі майданчики, парки та дороги.  

 

 

Громада одержала від держави інфраструктурну субвенцію, яку виділяють  на розвиток сільських територій, приєднаних до міста. 560 тисяч витратили на освітлення та на облаштування  спортивного залу на базі будинку культури, ще 450 тисяч – на облаштування пішохідної  доріжки  вздовж усього центру села.

 

 

За кошти ДФРР Шполянська ОТГ отримала можливість провести капремонт  частини  приміщення дитсадка «Калинка» – для відкриття там додаткових дитячих груп. Так само за державні кошти – 2,7 мільйона гривень – буде проведено капітальний ремонт у Скотарівському НВК «Заклад дошкільної освіти-загальноосвітня школа І-ІІ ступенів», під час якого замінять вікна, укріплять   фундамент та побудують пандус. Робитимуть це для майже 80 дітей, що тут навчаються (20 із яких – у дитсадочку), і не лише місцевих, але і з сусідньої Соболівки, хоча це село до громади й не входить. Діти зі Скотаревого отримали змогу займатися із педагогом Шполянського танцювального ансамблю «Еліт». А на свята, що проходять у Шполі, сюди приїздить автобус забрати дітей до міста і доставити назад.

 

 

Цьогоріч у Шполі, для прикладу, лише на один  дитячий садок «Зірочка»  із міського бюджету було виділено більше 1 мільйона гривень: за ці кошти відремонтували харчоблок, пральню, 6 санвузлів, замінили усю систему каналізації, водопостачання та  оновили дитячий майданчик.

 

 

Цієї весни Шполянська підстанція Звенигородської станції швидкої медичної допомоги отримала новий реанімобіль вартістю у 2,5 мільйони, який придбали  «вскладчину» бюджети ОТГ, району та області. Громада виділила додатково 40 тисяч для ремонту приміщення «швидкої допомоги». Крім того,  у Шполянському Центрі первинної медико-санітарної допомоги за кошти громади було облаштовано  сучасний кабінет для огляду жінок, які, до речі,  тепер не мусять приносити із собою набори для огляду. Міський бюджет виділив на облаштування кабінету 200 тисяч гривень, 60 тисяч було витрачено на кабінет для лікарів центру.

 

 

Громада знайшла можливість виділити 85 тисяч гривень, аби придбати житло у с. Кримки для  лікаря, який приїде туди працювати.

Наразі закінчується ремонт у Шполянському міжшкільному навчально-виробничому комбінаті (одному із 6 на Черкащині, де понад 170 дітей навчаються на водіїв, трактористів-машиністів, секретарів керівника та операторів комп’ютерного набору): тут від світла на стелі до плитки на підлозі оновлено кімнату для  навчань майбутніх водіїв, паливо-мастильні матеріали для практичних занять яких тепер також оплачує громада.

За словами директора Шполянського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів №2-ліцей» Олександра Гончара, відколи об’єдналися в громаду, школа отримала більше 1 мільйона гривень на розвиток – і коштів у такому обсязі досі не бачила. Тут змогли провести реконструкцію санвузлів на всіх 3 поверхах. Відремонтували класи, а кожен коридор школи – для настрою дітям  – розмалювали  у свій окремий колір.

 

 

Наразі у Шполі триває реконструкція ЦНАПУ – і уже цієї осені оновлений за сприяння Програми «U-LEAD з Європою» заклад  забезпечить надання понад сотні послуг мешканцям громади у більш комфортних умовах. Планується також відкриття віддалених робочих місць адміністраторів ЦНАПу у селах Скотареве, Кримки та Капустине.

А навесні наступного року у громаді відкриють «Шполу-Арену» – відновлений районний стадіон із реконструйованим основним полем, міні-полем та запасним полем, де будуть проводитись змагання, спартакіади та чемпіонати з футболу для усього району. Для реконструкції необхідні десятки мільйонів гривень – тож буде задіяно і  бюджет громади, і допомогу соціальних партнерів, і підтримку Федерації футболу України.

 

 

Секрет процвітання громади відкриває міський голова Шполянської ОТГ Сергій Кравченко: «Найбільші надходження для місцевого бюджету дає ПДФО. А це означає, що ми повинні працювати зі своїми платниками податків. Перевиконання бюджету у 20 мільйонів є прямим результатом співпраці з місцевим бізнесом. Це не лише збільшений відсоток податків, а  й перереєстрація більшості підприємців, які провадять свою діяльність на території громади. Якщо до бюджету громади цього місяця надійшло додатково 5 мільйонів податків, звичайно, їх платники мають  право знати, куди ці кошти буде витрачено. Ми сідаємо за стіл переговорів. Я кажу їм, що нам потрібні дороги, а вони кажуть, де передовсім потрібні ці дороги. Коли ми об’єдналися у громаду, податки підвищилися, але зникли так звані «благодійні пожертви» для бізнесу на потреби громади. Люди платять податки і знають, на що ідуть їх кошти. Ми керуємося принципом співпраці «бізнес-громада-влада» і саме у такій послідовності».

 

 

«До об’єднання  більша частка  бюджету у 650 тисяч  спрямовувалася на виплату зарплат, – говорить в.о. старости с. Скотареве Андрій Запісецький. – А за півроку ми отримали із бюджету громади майже 1,1 мільйона на розвиток села. Змогли відремонтувати 80% доріг, а до кінця року плануємо доробити решту. Зробили нову зупинку, налагодили автобусне сполучення до Шполи (раніше люди мусили їздити або своєю машиною, або на «попутках»)».

«За півроку ми змогли втілити майже на 1,2 мільйони гривень місцевих проектів, – констатує в.о. старости с. Кримки Микола Запорожець. – Встановили сучасний твердопаливний котел у дитсадку, отримавши можливість економити одразу вдвічі  на рахунках за тепло. Замінили старі шкільні дошки на нові, придбали для школи комп’ютерну техніку. Освітлили уже половину села, до кінця року світло буде на усіх його вулицях. Зробили ямковий ремонт доріг, поклали доріжку до ФАПу, оновили дитячий майданчик, замінили вікна у будинку культури, де, до речі, відкрили філіал шполянського танцювального колективу «Еліт», тож наші  діти тепер можуть займатися танцями у облаштованій кімнаті з придбаною музичною  апаратурою. Є нагода порадіти і майбутнім спортсменам, адже у Кримках буде проведено капітальний ремонт приміщення місцевого будинку культури, аби на його базі облаштувати спортивний зал».

Область:

Черкаська область

Громади:

Шполянська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

18 листопада 2021

Княжа громада. Репортаж з Львівської області

Княжа громада. Репортаж з Львівської області

Як Давидів повернув собі колишню заможність, приєднавши 22 села і створивши порт. Автор: Дмитро Синяк Давидів...

25 жовтня 2021

Гроза громади. Репортаж зі Львівщини

Гроза громади. Репортаж зі Львівщини

У Давидівській громаді Львівської області більшість жителів 23-х населених пунктів платять за вивезення сміття, майже...

11 жовтня 2021

Як зростаюча Давидівська громада готується до ще більшого зростання

Як зростаюча Давидівська громада готується до...

У Давидівській громаді Львівської області будують власним коштом одразу три сільські школи, а жодну з існуючих...

06 жовтня 2021

«Не ми шукаємо інвесторів, вони шукають нас…» - інтерв’ю голови Давидівської громади

«Не ми шукаємо інвесторів, вони шукають нас…» -...

Володимир Керницький вважає розбудову сільської інфраструктури частиною плану із залучення інвесторів. Автор:...

03 вересня 2021

У доброчесні громади завжди приходять успіх та гроші - досвід Присиваської громади

У доброчесні громади завжди приходять успіх та...

Як створити імідж максимально відкритої та доброчесної громади, яка шукає різні шляхи для того, щоб успішно...