Громада під мікроскопом: Делятинська ОТГ

Децентралізація – це позитивний чи негативний процес? Відповідь на це питання «Галицький кореспондент» вирішив шукати в об’єднаних територіальних громадах, що вже мають певний досвід господарювання. Цього тижня – про Делятинську ОТГ.

Делятинська громада утворилася ще зовсім недавно, вибори тут відбулися 24 грудня 2017 року. До неї увійшли Делятин, Заріччя, Чорні Ослави та Чорний Потік. Згідно з перспективним планом, до неї мали увійти також Білі Ослави, та вони відмовились. Головою обрано екс-голову Заріччя Богдана Клим’юка. Делятин розміщений за 49 км від Івано-Франківська на шляху до гірськолижного курорту «Буковель».

 

 

Інфраструктура

 

Делятинська громада велика, одна з найбільших в Івано-Франківській області. Кількість населення тут перевищує 17 тисяч. Зокрема, у Делятині є понад 8 тис. жителів, у Заріччі – чотири, у Чорному Потоці – три, і в Чорних Ославах – дві тисячі.

В ОТГ є вісім навчальних закладів. Це три ліцеї (в структуру ліцею №2 входить навчально-виховний комплекс з дитсадком), гімназія та початкова школа в Делятині, а також Зарічанський, Чорнопотоківський та Чорноославський ліцеї. Дитячі садки є в Заріччі та у військовій частині в Делятині.

 

Серед медичних закладів – комунальні некомерційні установи «Центр первинної медико-санітарної допомоги» і Лікарня планового лікування та реабілітації.

Т.в.о. головного лікаря Делятинської міської лікарні планового лікування та реабілітації  Володимир Кухтарук розповідає, що тут надають повний комплекс амбулаторно-поліклінічних послуг, стаціонарної допомоги терапевтичним хворим і пацієнтам, які потребують реабілітації після інсультів та інфарктів. Майновий комплекс переданий Надвірнянською районною радою у повному обсязі 21 червня. Наразі тривають юридичні процедури, людей переводять з одного закладу в інший. Поки що про скорочення мова не йде, але в майбутньому буде реорганізація комунальних установ, і тоді можливі зміни. Триває робота з підписання договорів з пацієнтами, наразі їх – вже понад 1200. Медзаклад обслуговує всі населені пункти громади, а також військову частину.

 

 

Будинки культури розташовані у Делятині та Заріччі, у Чорному Потоці та Чорних Ославах є сільські клуби. А ще у громаді багато церков. У Делятині їх – п’ять. Найбільша за чисельністю греко-католицька громада. Є тут і католицький собор. У Заріччі – два храми: греко-католицький і православний, православна громада є більшою. Аналогічна ситуація – і в двох інших селах ОТГ. Є й альтернативні релігійні течії. Наприклад, Християни віри Євангельської, адвентисти. БО «Золота генерація» від Церкви Християн віри Євангельської  у Заріччі створила дитячий табір, за зміну вони приймають 200 дітей.

У Делятині діє музей історії регіону. В селищі є також великий стадіон, розміщений навпроти приміщення сільради, і майданчик зі штучним покриттям. Ще один такий майданчик, що був, до речі, одним із першим в області, – у Чорному Потоці. Триває робота над встановленням майданчика в Чорних Ославах.

 

 

Делятин колись був центром добування солі. Як доказ цього – десять топок солі,  намальованих на його гербі. Солеварня нині закрита, але якби був інвестор, у громаді раді співпрацювати і розвивати бальнеологічний напрямок, зауважує голова ОТГ Богдан Клим’юк.

А ще тут переробляли ліс, Делятинський лісокомбінат був знаний далеко за межами регіону. У приміщенні лісокомбінату тепер працює компанія «Серін-Ліс», яка здійснює переробку і експорт лісу. Це найбільше підприємство в громаді, де працює понад 100 людей.

 

Бюджет

 

Бюджет громади становить 92 млн гривень: 20 млн – власні кошти, 36 млн – освітня субвенція, 13,7 млн – медична, 16 млн. – базова і додаткова разом, 3,3 млн – інфраструктурна.

Структуру бюджету складає здебільшого податок на доходи фізичних осіб, а також земельний податок і акцизний збір. На території ОТГ є заклади громадського харчування, магазини, два супермаркети, підприємці, які займаються лісопереробкою.

 

Проблеми

 

Однією з найнагальніших проблем у Делятинській громаді, як і в багатьох інших, є ремонт доріг. Її територією проходить одна із найскандальніше відомих доріг – Делятин – Яблунів, яку після нещодавнього перекриття почали ремонтувати.

Комунальні дороги ОТГ перебувають у незадовільному стані, їх необхідно ремонтувати, але бракує грошей. Цього року тут планують заасфальтувати центральну частину дороги в Делятині, а далі визначатимуть, які дороги є найбільш проблемними, і у міру надходження коштів будуть їх ремонтувати.

 

Ще один головний біль – будівництво ліцею у Чорному Потоці на 14 навчальних кабінетів, яке триває вже кілька років. Там навчається 450 учнів у чотирьох приміщеннях, навіть – у приміщенні сільради. За власні кошти громади таке будівництво завершити неможливо. Сюди мають намір спрямувати 1,1 млн грн інфраструктурної субвенції, а також 200 тис. грн власних коштів. Наразі збудовано два поверхи ліцею, треба добудувати третій і накрити приміщення.

Актуальною також, як і для решти населених пунктів, є проблема з твердими побутовими відходами. Наразі сміття з громади возять у Рибне, на, по суті, єдиний полігон ТПВ в області. У Надвірнянському районі думають про будівництво полігону із сміттєсортувальною лінією, але проблемно знайти землю під такий об’єкт.

На території Делятина базується військова частина. Зареєстрована вона у Коломиї, тож і податки сплачує туди. Наразі тривають перемовини щодо зміни реєстрації, пан Клим’юк сподівається, що вдасться дійти компромісу.

 

Проекти

 

Найбільші проекти, які вдалося виграти громаді, – обласні. На міжнародний рівень тут ще не вийшли, але планують довірити одному-двом працівникам процес написання проектів. Наразі ж використовують усі можливості та пропозиції, що надходять.

 

 

Ще до створення громади вдалося виграти обласний проект на облаштування поля сільського стадіону в Заріччі, а нещодавно – майданчика зі штучним покриттям у Делятині. Заплановане також будівництво спортзалу ангарного типу в Заріччі, на що передбачено 1,2 млн грн з інфраструктурної субвенції. Триває будівництво корпусу ліцею №1 у Делятині, 2,5 млн грн на це надходять з обласного бюджету. Область також фінансує облаштування водопостачання мікрорайону Лісокомбінат у Делятині.

Невдовзі в Заріччі планують відкрити ЦНАП, наразі триває процес спецперевірки кандидата на посаду керівника установи.

У планах – придбання автомобіля для вивезення твердих побутових відходів. 2,3 млн грн на це виділено з обласного екологічного фонду, понад 200 тис. грн – власні кошти громади. При Делятинській селищній раді створене комунальне підприємство, яке здійснює збір сміття у населених пунктах громади. У Делятині встановлені сміттєві баки, а в селах визначені дні, коли вивозять сміття. Після придбання автомобіля сміттєві баки будуть розміщені й у селах. Наразі ж деякі перевізники категорично не хочуть їздити по дорозі Делятин – Яблунів, і це ускладнює процес вивезення відходів.

 

Молодь

 

На жаль, багато молодих людей виїжджають за кордон, констатує голова. Діти йдуть вчитися у ВНЗ, шукають роботу, не знаходять – та й їдуть геть. Молодіжної ради в ОТГ немає, достатньо ініціативної молоді, яка хоче щось змінювати, тут не знайшлося.

 

Перспектива

 

У перспективі в Делятинській ОТГ мають намір розвивати туризм. Одним з об’єктів, цікавих для туристів, може бути гора Маливо, яка тягнеться вздовж центральної дороги. На ній хочуть облаштувати оглядовий майданчик. А ще в громаді створені велодоріжки до Заріччя та Любіжньої. Невдовзі планується розробити план стратегічного розвитку громади, що чітко окреслить перспективи і основні сфери, які можна буде розвивати.

Область:

Івано-Франківська область

Громади:

Делятинська селищна об’єднана територіальна громада Делятинська територіальна громада

Джерело:

Галицький кореспондент

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

23 липня 2021

Проєкт «DNISTER CANYON» — чудовий приклад переваг децентралізації, - Олексій Чернишов

Проєкт «DNISTER CANYON» — чудовий приклад...

У Мінрегіоні зареєстрували договір про міжмуніципальне співробітництво громад з Івано-Франківської, Чернівецької,...

23 липня 2021

Яке майно районні ради не обов'язково мають передавати громадам

Яке майно районні ради не обов'язково мають...

Авторка: Ольга Лебединська, експертка з юридичних питань У 2020 році було сформовано новий ...

23 липня 2021

Як громадам управляти своєю територією в умовах ринку земель – експертні рекомендації

Як громадам управляти своєю територією в умовах...

  Сьогодні відбулася презентація рекомендацій для громад «Як громадам управляти своєю територією в умовах...

23 липня 2021

Розвиток охорони здоров’я у громаді - U-LEAD відбере 12 громад для менторської підтримки

Розвиток охорони здоров’я у громаді - U-LEAD ...

В рамках ініціативи «Громадське здоров’я для громад» U-LEAD оголошує прийом заявок на участь у менторській програмі...

23 липня 2021

З'явилася програма XVI Українського муніципального форуму, що пройде 27-29 липня в Одесі

З'явилася програма XVI Українського...

Асоціація міст України проводить 27-29 липня 2021 року в Одесі XVІ Український муніципальний форум. В рамках...