«Наші старости не сидять склавши руки…»

У місті Дніпро проходить Всеукраїнський Конгрес старост об’єднаних територіальних громад.

 

 

Щоб поспілкуватися з колегами і обговорити найбільш нагальні проблеми місцевого самоврядування, до Дніпра з’їхалися понад 200 старост з цілої України. За словами першого заступника голови Дніпропетровської облдержадміністрації Олега Кужмана, у 60-х ОТГ області зараз працюють 110 старост, які втілюють близько 1500 різноманітних інфраструктурних проектів у своїх селах.

 

 

- Ми вважаємо, що реформа децентралізації влади є основною в Україні, бо вона тягне за собою цілу низку інших реформ, – зазначив Олег Кужман. – Держава виділила об’єднаним громадам Дніпропетровщини понад 1 млрд грн, причому 600 млн грн з них реалізовуються у старостинських округах. У кожній нашій ОТГ є опорні школи, і область ремонтує дороги до цих шкіл, купуючи кожній з них по шкільному автобусу. Ми також фінансуємо створення в об’єднаних громадах центрів безпеки. Разом з проектом DESPRO та іншими донорами ми практично вирішили проблему водопостачання у селах Дніпропетровщини. У Дніпропетровській області дуже багато пропозицій щодо укрупнення громад, і ми сприяємо цьому руху, бо хочемо, щоб кожна громада включала не менш як 15 тис. населення. До сільської місцевості, і це притаманно усій Україні, протягом 20 років незалежності, «не ступала нога будівельника». Але завдяки децентралізації тепер набагато більше будівельників працюють у селах, ніж у містах.

 

 

- Дніпропетровщина від самого початку була локомотивом реформи децентралізації влади, – додав директор Програми «U-LEAD з Європою» від GIZ Бастіан Файгель. – Тепер ми вже маємо повне право говорити, що реформа проходить успішно. Нещодавно я був у Бельгії, де також проходить процес об’єднання громад, і за той самий період, що і в Україні, там добровільно об’єдналися тільки 7 муніципалітетів. А в Україні ми отримали понад 700 громад! Цей успіх обумовлений у тому числі й вдалій роботі інституту старост.

 

 

Такої ж думки дотримувався і керівник Програми  DOBRE Беррі Рід.

- Для того, щоб децентралізація проходила ефективно, до неї треба залучати якнайбільше громадян, і тут ключову позицію посідають старости, – сказав він. – Успіх реформи можливий лише за умови, що старости виконуватимуть свої обов’язки якнайкраще. Проте старости не самі у системі місцевого самоврядування. Задля ефективності реформи іміські голови, і місцеві ради усіх рівнів мають працювати разом із ними.

Беррі Рід також повідомив про те, що Програма  DOBRE, яка працює з 50-ма ОТГ у семи областях України: Херсонській, Тернопільській, Івано-Франківській, Миколаївській, Харківській, Дніпропетровській та Кіровоградській починає відбирати для співпраці наступні 25 громад.

- Отже, якщо ваша громада знаходиться в одній з цих областей, ви маєте шанс на співпрацю з нами, – сказав Бері Рід.

 

 

- Розвитком інституту старост ми займаємося з 2015 року, і є авторами першого плану дій старост «8 кроків успішного старости», який було поширено по цілій України, – розповіла співорганізатор заходу, керівник Дніпропетровського центру місцевого самоврядування Олена Тертишна. –  Цього року ми презентуємо вже «12 кроків успішного старости». Сьогодні ми обміняємося найкращими практиками, а завтра старости виїдуть до старостинських округів різних громад Дніпропетровщини, щоб на власні очі побачити, як діють успішні практики: до Слобожанської, Солонянської, Новоолександрівської тощо. Також завтра у сесійній залі Дніпропетровської обласної ради учасники Конгресу підіб’ють підсумки нашої зустрічі і за допомогою системи «Рада» проголосують за резолюцію Конгресу.

За словами Олени Тертишної, старостам Дніпропетровщини є чим поділитися зі своїми колегами з цілої України.

- Деякі наші старости реалізовують унікальні проекти, – розповіла вона. – Наприклад, Андрій Пінчук за два роки своєї роботи зміг вирішити проблему водопостачання у своєму селі, вигравши конкурс DESPRO. Олександр Прокопенко зумів побудувати у своєму селі стадіон, яким могли би пишатися і деякі міста. Олена Кінаш зуміла організувати добудову дитячого садочку, черга до якого була розписана на 6 років вперед. Тобто наші старости не сидять склавши руки. Вони шукають шляхи вирішення нагальних проблем своїх сіл, вони є ефективними менеджерами, справжніми лідерами, тими людьми, які змінюють громаду.

 

 

Керівник Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO Оксана Гарнець розповіла про низку навчально-інформаційних ініціатив, створених її підлеглими.

- У ситуації, коли не дуже зрозумілі службові обов’язки, а законодавча база є дещо сирою, старости потребують особливої підтримки, – сказала Оксана Гарнець.

Як повідомлялося, DESPRO оголосив новий е-курс «Староста».

Теги:

староста

Область:

Дніпропетровська область

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

12 травня 2021

20 травня - вебінар з обміну кращими практиками місцевого самоврядування

20 травня - вебінар з обміну кращими практиками...

20 травня у форматі відеоконференції відбудеться вебінар з обміну кращими практиками «Успішно реалізовані громадські...

12 травня 2021

17 травня - онлайн-конференція «Громади на шляху до спроможності»

17 травня - онлайн-конференція «Громади на...

17 травня о 10:00 розпочнеться онлайн-конференція «Громади на шляху до спроможності». Під час конференції відбудуться...

12 травня 2021

НАДС ініціює обговорення законопроекту про службу в органах місцевого самоврядування

НАДС ініціює обговорення законопроекту про...

За ініціативи НАДС відбулося засідання робочої групи щодо підготовки нової редакції Закону України «Про службу в...

12 травня 2021

Консультативна рада з питань місцевого самоврядування повинна формувати дієві рішення, - Руслан Стефанчук

Консультативна рада з питань місцевого...

  Перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук під час засідання Консультативної ради з...

11 травня 2021

Для Парламенту важливим залишається питання завершення реформи децентралізації, - Дмитро Разумков

Для Парламенту важливим залишається питання...

Завершення реформи децентралізації залишається важливим питанням для Верховної Ради. Про це заявив Голова Парламенту...