Як об`єднаним громадам досягнути фінансової незалежності, - Тетяна Татарчук, директор Чернівецького ЦРМС
Реформа децентралізації рухається надзвичайно швидко. Європейські експерти відзначають шалені темпи формування об`єднаних територіальних громад та зростання місцевих бюджетів. Як у 2018 році у Чернівецькій області розвиватимуться об`єднані територіальні громади, «Впливовому АССпекту» розповіла Тетяна Татарчук, директор Чернівецького Центру розвитку місцевого самоврядування.
- Чернівецька область є найменшою в Україні, при цьому наші об`єднані громади є достатньо спроможними. Власне, наша область посіла 7 місце в загальноукраїнському рейтингу щодо процесів децентралізації. Але при всьому цьому область залишається дотаційною. Маємо лише дві бездотаційні громади – Кіцманську та Сторожинецьку, - каже Тетяна Татарчук. - Тож цьогоріч наш пріоритет - пошук нових додаткових внутрішніх ресурсів громад, їх оптимізація. Працюватимемо над тим, аби збільшувати місцеві бюджети ОТГ.
- Що саме треба робити для цього?
- По-перше, невеликим громадам варто приєднувати економічно більш потужні сусідні території. По-друге, плануємо провести інвентаризацію земельних і природних ресурсів. Вони мають слугувати на користь громади. Місцевий бізнес має вийти з тіні, аби утворити соціально відповідальне бізнес-середовище.
Чи мають ОТГ Чернівецької області стратегії розвитку?
- Це – ще один напрямок роботи на 2018 рік. Стратегія розвитку громади – це перший самостійний крок, який вона має зробити, аби розуміти, куди рухатися у найближчих кілька років. Паралельно розроблятимемо просторову документацію. Тобто якщо заплановано, що у певній ОТГ буде виробництво, то має бути чітко прописано, де саме воно буде і які функції виконуватиме.
- Чи плануєте залучати інвесторів?
- Безумовно. Цього року спільно з Чернівецькою облдержадміністрацією впроваджуватимемо інвестиційні профілі громад, у яких міститиметься вся базова інформація про ОТГ. І коли інвестор звернеться з пропозицією до керівника громади, отримає повний перелік відомостей і пропозицій.
Ще один напрямок, який плануємо розвивати, – транскордонне співробітництво.
- А чи можуть громади співпрацювати між собою, наприклад, у наданні медичних чи освітніх послуг?
- Ще один напрямок нашої роботи – налагодження міжмуніципального співробітництва. Це дозволить оптимізувати видатки, не роздувати штат. Аби не формувати одну мережу закладів у двох невеличких громадах, які розташовані поруч, впроваджуватимемо механізм міжмуніципального співробітництва, коли за договором певна служба зможе надавати послуги двом або кільком громадам. Зокрема, минулого року було підписано два таких договори: на формування мережі поводження з відходами та позашкілля.
- Із якими проблемами зараз найчастіше зустрічаються об`єднані громади?
- Найбільша проблема нових ОТГ – кадри. До об`єднання адміністрація кожного села виконувала мінімальні функції – благоустрій, виплата зарплат і, по суті, все. Зараз же кожна ОТГ отримує велику кількість повноважень, з якими треба справлятися. І пряме завдання нашого Центру розвитку місцевого самоврядування – навчити людей працювати в нових умовах, підтримувати їх до того моменту, коли вони стануть фінансово спроможними.
Приєднані зображення:
Область:
Чернівецька областьДжерело:
АСС.CV.UA

Поділитися новиною:
29 вересня 2023
Швейцарсько-український проєкт DECIDE працює над Стратегією відновлення та розвитку Одеської області
Швейцарсько-український проєкт DECIDE працює...
Аналітичну частину Стратегії відновлення та розвитку Одеської області, яку з партнерами розробляє...
28 вересня 2023
Побудова діалогів між громадою та владою: що є...
«Діалог» - розмова між двома. Як місцевій владі розмовляти із жителями громади, формувати у мешканців спроможність не...
28 вересня 2023
Регіони і громади хочуть бачити більш чітку державну регіональну політику, - В’ячеслав Негода
Регіони і громади хочуть бачити більш чітку...
До повного припинення російської агресії, питання комплексного стратегічного планування розвитку регіонів і...
28 вересня 2023
Окупанти з початку війни викрали 132 посадовців ОМС, - дослідник-документатор
Окупанти з початку війни викрали 132 посадовців...
З початку повномасштабної війни росіяни викрали 132 представників українського місцевого самоврядування та органів...