По життєву школу – до Балти

Сьогодні до складу Балтської ОТГ входять 28 населених пунктів. На їх базі створено 17 органів місцевого само­врядування, у тому числі місто Балта (міська рада) і 27 сіл (16 сільських рад). Загальна кількість мешканців громади складає понад 33 тис. осіб. Усі населені пункти забезпечені постійним транспортним сполученням з адміністративним центром. За рахунок бюджету громади на її території функціонують 20 закладів охорони здоров’я,  26 закладів освіти, 48 закладів культури і один заклад фізичної культури. Очільником Балтської ОТГ є наймолодший мер України Сергій Мазур, який охоче відповів на запитання «Одеських вістей».

– Сергію Сергійовичу, минуло всього кілька років, як балтяни перші в області прийняли рішення про об’єднання територіальної громади. Сьогодні на вас рівняються, до вас їдуть по досвід… У чому секрет такого стрімкого успіху?

– У нас, як і у всіх, є свої проблеми, які за короткий час не вирішити. Однак результати свідчать про те, що у громаді сьогодні жити однозначно краще. Передусім за рахунок того, що знято комунікаційні бар’єри, за рахунок об’єднаних ресурсів системи освіти, культури, медицини, бізнесу, за рахунок єдиної системи управління – як на селі, так і в місті. Досягненням є вдала секторальна реформа. В освіті це якість знань, у медицині – доступність лікаря для пацієнта, в економіці та фінансовій сфері – нова бюджетна політика. Адже наповнення бюджету дає можливість чіткого планування розвитку територій. Ми робимо ставку на зміцнення матеріально-технічної бази, на відродження програм і реального їх фінансування. Це стосується розвитку спорту, підтримки талановитої молоді, матеріальної допомоги нужденним.

– Які питання на часі?

– Насамперед, триває секторальна децентралізація. У сфері освіти це автономія великих шкіл, укрупнення закладів, матеріальне забезпечення їх відповідним шкільним обладнанням, комп’ютерами, підручниками. Що стосується медицини, то тут триває покращення умов праці медперсоналу, придбання нового обладнання, засобів пересування, медпрепаратів, робота щодо забезпечення безкоштовного лікування на денному стаціонарі. Зосереджено увагу на вдосконаленні дорожнього господарства, постачанні сучасної комунальної техніки, що дозволяє вирішувати багато проблем. Багато уваги приділяється благоустрою територій, водозабезпеченню, енергопостачанню. За підтримки обласного бюджету починаємо будівництво спорткомплексу зі спортзалом, адміністративними приміщеннями та всією необхідною інфраструктурою.

Паралельно триває робота щодо розвитку громадянського суспільства, яке одночасно виступає і як партнер влади в реалізації всіх її починань, і як її конструктивний опонент, котрий обстоює свободи та інтереси кожного громадянина і різних груп суспільства.

У нас працює програма «Відкрите місто», яка дає можливість зворотного зв’язку влади і населення, з’явилися активісти з новими ідеями щодо покращення інфраструктури міста, мікрорайону, вулиці. 

Ми беремо участь у міжнародній програмі Європейського Союзу «Угода мерів», яка слугує інструментом залучення інвестицій в ініціативи, збереження клімату і сталого енергетичного розвитку. Сьогодні близько 10 програм з  міжнародними донорами перебувають у стадії розробки.

– Сергію Сергійовичу, нещодавно Ви взяли участь у роботі сесії Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи. Там знають про Одещину?

 – Я був у складі делегації України, яка представляє політичні інтереси України на міжнародній європейській арені. Головні питання, на яких акцентували увагу: відкрита військова агресія РФ проти територіальної цілісності і незалежності України та українського народу, анексія Криму. Крім того, був і такий напрямок, як мова. Я доповідав про процеси, які відбуваються в Одеському регіоні, на півдні країни. Тут є свої складнощі. Але якщо ми живемо в Україні, то повинні вивчати українську мову. Разом з тим наша держава і, зокрема, Одеська облдержадміністрація, проводять низку заходів, щоб люди, які належать до національних меншин, мали змогу навчатися і розвиватися. 

– Як працює місто над втіленням основних своїх програм? 

– На виконання пріоритетних завдань заплановано понад 90 міль­йонів гривень як із місцевого бюджету громади, так і з інших джерел. Крім розв’язання проблем благоустрою та комунального обслуговування, міськрада багато уваги приділяє участі в різних грантових програмах. Балтська ОТГ бере участь у проекті USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні», реалізація якого розрахована до 2030 року. В січні 2017-го разом з громадською організацією «Український народний дім в Чернівцях» подано проектну пропозицію в рамках проекту ЄС «Підтримка громадянського суспільства, органів влади та прав людини в Україні» у сфері охорони здоров’я. 

Спільно з Асоціацією громад Одеської області підготовлено і подано на розгляд проектну пропозицію в рамках проекту ЄС «Підтримка громадянського суспільства, органів влади та прав людини в Україні» у сфері культури. Разом з громадською організацією «Балтський районний центр польської культури імені князів Любомирських» підготовлено проектну пропозицію «Інформаційна доступність – крок в набутті знань» в рамках конкурсу Посольства Федеративної Республіки Німеччини.  

Балтська ОТГ бере участь у проекті «Публічні бюджети від А до Я: інформування, активізація та залучення громадянського суспільства» Фонду польсько-української співпраці «ПАУСІ» та Міжнародної благодійної організації «Фонд Східна Європа» за підтримки Європейського Союзу та проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст». Підписано Меморандум про співробітництво між Балтською міськрадою і Фундацією українсько-польського співробітництва ПАУСІ щодо втілення громадського бюджету. Реалізація проекту триватиме до кінця нинішнього року.

Крім того, ми підтримуємо дружні відносини з містами-побрати­мами і партнерами. Розвиваємо інші напрямки. Це сьогодні Польща, Угорщина, Хорватія, Ірландія, Фінляндія, Естонія. Пишаємося участю наших дітей у закордонних делегаціях. Цього року більшість відповідних проектів були реалізовані за рахунок міського бюджету. Діти беруть участь у гала-концертах, стають дипломантами і лауреатами.

– Сьогодні багато мовиться про сферу освіти…

– На часі – створення перших в Одеській області опорних шкіл та п’яти освітніх округів. І один з них – у нас. Разом з тим Балтська школа № 1 буде реалізовувати перший пілотний проект «Нова українська школа», а регіональний проект втілить у життя школа № 2. Модель буде започаткована у 2018-2019 навчальному році.

Щодо сільських освітніх зак­ладів, то більшість сільських шкіл у Балтському районі потрібно закрити. Щоб зберегти школи, перенаправлялися ресурси з міських шкіл на сільські. У новому навчальному році ми переформатуємо процес. Потрібен перехідний етап, і ми його готуємо. Між школами має бути конкуренція.

– Надзвичайно стрімкий розвиток медичної галузі у Балтській ОТГ на слуху не тільки в Одеській області. Розкажіть, будь ласка, про реперфузійний центр, над створенням якого ви працюєте.

– У Балті буде відкрито філію Одеської обласної лікарні – реперфузійний центр. Це буде єдина філія на теренах області, де планується обслуговування хворих на серцево-судинні захворювання жителів семи-дев’яти районів області. Зараз лікарі проходять навчання у Києві та Одесі, а медсестри – курси підвищення кваліфікації. Ми займаємося проектною документацією, капітальним ремонтом необхідних приміщень – для того, щоб на п’ятому поверсі ЦРЛ працювала система з наданням швидкої допомоги людям, які мають серцево-судинні захворювання.

– Сергію Сергійовичу, на Вашу думку, що є запорукою успіху?

– Люди. Мої земляки, мої колеги, ті, з ким працюю, з ким живу на одній вулиці, в одному місті та краї. Балтська громада – це патріоти, закохані у свій край, здатні досягати поставленої мети. Це люди, які сміливо дивляться в завтрашній день, торуючи для нього дорогу сьогодні. Наприклад, ми вірили, що децент­ралізаційна реформа буде плідною, і маємо позитивний результат. Відчуття роботи в одній упряжці з професійною командою надихає. Переконаний, що в балтській громаді – найкращі люди. Вони і є запорукою успіху. 

 

Область:

Одеська область

Громади:

Балтська міська об’єднана територіальна громада

Джерело:

«Одеські вісті»

Поділитися новиною:

Читайте також:

23 травня 2022

Мінрегіон розпочинає щорічний Всеукраїнський конкурс журналістських робіт

Мінрегіон розпочинає щорічний Всеукраїнський...

  Мінрегіон розпочинає Всеукраїнський конкурс журналістських робіт «Реформування місцевого самоврядування та...

23 травня 2022

Добірка змін у сфері адмінпослуг та інших питань сфери публічного адміністрування за 11-20 травня

Добірка змін у сфері адмінпослуг та інших...

Шведсько-український проект PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» спільно з регіональною мережею...

23 травня 2022

Про розширення повноважень місцевих голів на час воєнного стану та сферу освіти розкажуть на вебінарі 24 травня

Про розширення повноважень місцевих голів на...

24 травня 2022 року швейцарсько-український проєкт DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти»...

23 травня 2022

Особливості бюджетного процесу в умовах воєнного стану (оновлюється)

Особливості бюджетного процесу в умовах...

Останні оновлення виділені кольором В умовах воєнного стану надзвичайно важливо забезпечити оперативне, належне та...