Що таке сервісний підхід до інвестора

Директор офісу із залучення та підтримки інвестицій при Кабінеті Міністрів України, канадський українець Даніель Білак про те, за рахунок чого Україна може здолати весь світ

З чотирьох сесій ІІ Всеукраїнського форуму об'єднаних громад, який 4 грудня пройшов у Києві, чималий інтерес аудиторії викликала дискусія, присвячена формуванню інвестиційного клімату та залученню інвестицій. Особливу увагу привернув  виступ директора офісу із залучення та підтримки інвестицій при Кабінеті Міністрів України, радника прем’єр-міністра України з питань інвестицій Даніеля Білака, етнічного українця, який народився та виріс у Канаді.

- Перш, ніж залучати в Україну нових інвесторів, ми мусили вирішити чималі проблеми існуючих інвесторів, – розпочав свою промову Даніель Білак. – І лише завдяки цьому нам вдалося залучити до України  700 млн доларів. Зараз ми додатково супроводжуємо залучення ще 500 млн доларів. Проблеми, з якими стикалися інвестори, були різними: і з правоохоронними органами, і з місцевою владою, і з різними органами центральної виконавчої влади…

За словами пана Білака, найбільше західних інвесторів відлякують від фінансових вкладень до будь-якої країни корупція та війна. Через це бренд Україна є проблематичним. Відтак офіс із залучення та підтримки інвестицій вирішив «піднімати бренди регіонів».

- Несподівано для самих себе ми зауважили, що, наприклад, за рівнем корупції картина по країні є різною, – продовжив пан Даніель. – Одні регіони потерпають від неї більше, інші – менше. У Західній та Центральній Україні, наприклад, проблема з людським потенціалом є набагато більшою, ніж із корупцією. Робочої сили подекуди не вистачає навіть для того, щоб насичувати попит з боку існуючих інвесторів, які вже в Україні є. Наступною дошкульною проблемою є недобросовісна конкуренція. Там, де є кум, брат і сват, дуже важко розвиватися. Виходить так, що місцевий бізнес, який сам має створювати умови для приходу інвестора, заважає цьому. На жаль, мало хто з голів громад розуміє, що недобросовісна конкуренція дорівнює економічному самогубству. Прихід до України отих 500 млн доларів іноземних інвестицій, про які я вже говорив, гальмується саме через це.

- Інвестори йдуть туди, де вони почуваються комфортно, – поділився досвідом пан Білак. – Вони приходять у те середовище, яке є знайомим та близьким для них. Вони з легкістю розпочинають бізнес там, де місцева влада допомагає їм з дозвільною документацією, пропонує ділянки технопарків, де, іншими словами, інвесторів носять на руках. Коли рік тому мене призначали на цю посаду на засіданні Кабміну, я сказав, що успіхів у залученні інвестицій Україна досягне лише тоді, коли кожна громада буде ставитися до інвесторів, як до своїх особистих гостей. І практика показує, що у тих громадах, де до інвестора ставляться добре, у нього немає проблем із силовиками, з корупцією, з бюрократією тощо. Це ставлення ще можна назвати сервісним підходом.

Даніель Білак навів такий приклад:

- Є міста, у яких міська рада зовні виглядає жахливо, зате всередині неї людям швидко надають всі послуги і в усьому панує сервісний підхід. А у самому місті - тротуари відремонтовані, у ліхтарях світяться світлодіодні лампи. Є також інші міста: до них ведуть чудові дороги, але у місті все розбито, про людей ніхто не дбає. Натомість міська рада чудово відремонтована і виблискує чистотою. Інвестор обере перше місто. Те, як керівництво громади ставиться до своїх мешканців, є важливим фактором для інвестора. Бо якщо до своїх ставляться погано, на що можуть розраховувати чужі?

Канадський українець також переконаний, що багатьом громадам бракує стратегічного бачення: мало хто з їхніх мешканців розуміє, якою має бути громада через, наприклад, 15 років. Цю стратегію, на думку фахівця, варто розробляти спільно з обласними адміністраціями, і робити це треба якнайшвидше.

- У розробці стратегій українці часто грішать тим, що не помічають очевидних речей, захоплюючись мріями, – сказав Даніель Білак. – Наприклад, я нещодавно дізнався про плани перетворити Вінничину у найбільший ІТ-регіон України. Натомість цей край є відверто аграрним регіоном, у якому було б логічно розвивати агротехнології. Залучити для цього науковців, створити аграрно-наукові центри…

Даніель Білак також повідомив, що його структура відкрила два регіональних офіси: в Івано-Франківську (обслуговує 7 областей) та у Вінниці (обслуговуватиме 5 областей). Також незабаром подібний офіс буде відкрито на сході України. Кожен з них допомагатиме у тому числі й головам громад ефективніше працювати з інвесторами.

- Двигун економіки – це ви, – звернувся пан Білак до голів об’єднаних громад, що зібралися у залі. – Завдяки децентралізації ви отримали чималий ресурс для розвитку. Від того, як громади скористаються сьогодні цим ресурсом, буде залежати їхнє майбутнє. Україна має унікальний капітал: талановитих людей та родючі землі. І тільки за рахунок цього ми можемо здолати весь світ.

06.12.2017 - 10:03 | Переглядів: 6314
Що таке сервісний підхід до інвестора

Теги:

2форумОТГ інвестиції

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

27 жовтня 2021

29 жовтня в Києві - конференція “На шляху до Лугано: Децентралізація”

29 жовтня в Києві - конференція “На шляху до...

29 жовтня о 10.00 в Києві офіційно стартує процес підготовки до V Міжнародної конференції з питань реформ в Україні...

26 жовтня 2021

28 жовтня управлінцям розкажуть про особливості закупівель будматеріалів для ремонтів закладів освіти

28 жовтня управлінцям розкажуть про особливості...

28 жовтня 2021 року швейцарсько-український проєкт DECIDE – “Децентралізація для розвитку демократичної освіти”...

26 жовтня 2021

Мінрегіон: Держава спрямовує колосальні ресурси, щоб допомогти громадам розвиватися

Мінрегіон: Держава спрямовує колосальні...

Держава є надійним партнером громад і основним інвестором, який готовий вкладати кошти в широкий спектр місцевих...

26 жовтня 2021

Здоровий глузд проти фейків: як Моршину вдалося вакцинувати більшість дорослого населення

Здоровий глузд проти фейків: як Моршину вдалося...

Попри те, що все більше людей хворіють на коронавірус, 56% українців не планують вакцинуватися....

26 жовтня 2021

27 жовтня - вебінар “Таємні покупці: небезпечні люди чи помічники ЦНАП?”

27 жовтня - вебінар “Таємні покупці:...

Міністерство цифрової трансформації України запрошує на вебінар “Таємні покупці: небезпечні люди чи помічники...