Що таке сервісний підхід до інвестора

Директор офісу із залучення та підтримки інвестицій при Кабінеті Міністрів України, канадський українець Даніель Білак про те, за рахунок чого Україна може здолати весь світ

З чотирьох сесій ІІ Всеукраїнського форуму об'єднаних громад, який 4 грудня пройшов у Києві, чималий інтерес аудиторії викликала дискусія, присвячена формуванню інвестиційного клімату та залученню інвестицій. Особливу увагу привернув  виступ директора офісу із залучення та підтримки інвестицій при Кабінеті Міністрів України, радника прем’єр-міністра України з питань інвестицій Даніеля Білака, етнічного українця, який народився та виріс у Канаді.

- Перш, ніж залучати в Україну нових інвесторів, ми мусили вирішити чималі проблеми існуючих інвесторів, – розпочав свою промову Даніель Білак. – І лише завдяки цьому нам вдалося залучити до України  700 млн доларів. Зараз ми додатково супроводжуємо залучення ще 500 млн доларів. Проблеми, з якими стикалися інвестори, були різними: і з правоохоронними органами, і з місцевою владою, і з різними органами центральної виконавчої влади…

За словами пана Білака, найбільше західних інвесторів відлякують від фінансових вкладень до будь-якої країни корупція та війна. Через це бренд Україна є проблематичним. Відтак офіс із залучення та підтримки інвестицій вирішив «піднімати бренди регіонів».

- Несподівано для самих себе ми зауважили, що, наприклад, за рівнем корупції картина по країні є різною, – продовжив пан Даніель. – Одні регіони потерпають від неї більше, інші – менше. У Західній та Центральній Україні, наприклад, проблема з людським потенціалом є набагато більшою, ніж із корупцією. Робочої сили подекуди не вистачає навіть для того, щоб насичувати попит з боку існуючих інвесторів, які вже в Україні є. Наступною дошкульною проблемою є недобросовісна конкуренція. Там, де є кум, брат і сват, дуже важко розвиватися. Виходить так, що місцевий бізнес, який сам має створювати умови для приходу інвестора, заважає цьому. На жаль, мало хто з голів громад розуміє, що недобросовісна конкуренція дорівнює економічному самогубству. Прихід до України отих 500 млн доларів іноземних інвестицій, про які я вже говорив, гальмується саме через це.

- Інвестори йдуть туди, де вони почуваються комфортно, – поділився досвідом пан Білак. – Вони приходять у те середовище, яке є знайомим та близьким для них. Вони з легкістю розпочинають бізнес там, де місцева влада допомагає їм з дозвільною документацією, пропонує ділянки технопарків, де, іншими словами, інвесторів носять на руках. Коли рік тому мене призначали на цю посаду на засіданні Кабміну, я сказав, що успіхів у залученні інвестицій Україна досягне лише тоді, коли кожна громада буде ставитися до інвесторів, як до своїх особистих гостей. І практика показує, що у тих громадах, де до інвестора ставляться добре, у нього немає проблем із силовиками, з корупцією, з бюрократією тощо. Це ставлення ще можна назвати сервісним підходом.

Даніель Білак навів такий приклад:

- Є міста, у яких міська рада зовні виглядає жахливо, зате всередині неї людям швидко надають всі послуги і в усьому панує сервісний підхід. А у самому місті - тротуари відремонтовані, у ліхтарях світяться світлодіодні лампи. Є також інші міста: до них ведуть чудові дороги, але у місті все розбито, про людей ніхто не дбає. Натомість міська рада чудово відремонтована і виблискує чистотою. Інвестор обере перше місто. Те, як керівництво громади ставиться до своїх мешканців, є важливим фактором для інвестора. Бо якщо до своїх ставляться погано, на що можуть розраховувати чужі?

Канадський українець також переконаний, що багатьом громадам бракує стратегічного бачення: мало хто з їхніх мешканців розуміє, якою має бути громада через, наприклад, 15 років. Цю стратегію, на думку фахівця, варто розробляти спільно з обласними адміністраціями, і робити це треба якнайшвидше.

- У розробці стратегій українці часто грішать тим, що не помічають очевидних речей, захоплюючись мріями, – сказав Даніель Білак. – Наприклад, я нещодавно дізнався про плани перетворити Вінничину у найбільший ІТ-регіон України. Натомість цей край є відверто аграрним регіоном, у якому було б логічно розвивати агротехнології. Залучити для цього науковців, створити аграрно-наукові центри…

Даніель Білак також повідомив, що його структура відкрила два регіональних офіси: в Івано-Франківську (обслуговує 7 областей) та у Вінниці (обслуговуватиме 5 областей). Також незабаром подібний офіс буде відкрито на сході України. Кожен з них допомагатиме у тому числі й головам громад ефективніше працювати з інвесторами.

- Двигун економіки – це ви, – звернувся пан Білак до голів об’єднаних громад, що зібралися у залі. – Завдяки децентралізації ви отримали чималий ресурс для розвитку. Від того, як громади скористаються сьогодні цим ресурсом, буде залежати їхнє майбутнє. Україна має унікальний капітал: талановитих людей та родючі землі. І тільки за рахунок цього ми можемо здолати весь світ.

06.12.2017 - 10:03 | Переглядів: 4810
Що таке сервісний підхід до інвестора

Теги:

2форумОТГ інвестиції

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

25 вересня 2020

Конкурс цифрової трансформації "Дієва громада" від Мінцифри

Конкурс цифрової трансформації "Дієва громада"...

Міністерство цифрової трансформації оголосило конкурс «Дієва Громада» (дізнатись більше). Це перший етап оцінки...

25 вересня 2020

Після місцевих виборів Держгеокадастр передасть громадам всі державні сільгоспземлі

Після місцевих виборів Держгеокадастр передасть...

Після місцевих виборів, які призначені на 25 жовтня 2020 року, територіальним громадам передадуть у власність всі...

24 вересня 2020

Програма «U-LEAD з Європою» передала чотири проєкти будівництва ЦНАП Уряду України

Програма «U-LEAD з Європою» передала чотири...

В рамках реалізації Початкової Фази та Фази Впровадження Програми «U-LEAD з Європою» в частині покращення якості...

23 вересня 2020

Розвиток мережі ЦНАП: Уряд розширив сферу компетенції Мінцифри

Розвиток мережі ЦНАП: Уряд розширив сферу...

Мінцифри відповідатиме за формування пропозицій щодо надання державної фінансової підтримки з державного бюджету...

23 вересня 2020

«Це фатальна помилка, у якій доведеться розкаюватися дуже швидко», - Ігор Коліушко про можливі наслідки неприйняття законопроєкту №3651

«Це фатальна помилка, у якій доведеться...

Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко розповів «Децентралізації», що чекатиме Україну, якщо...