Як кошти Музиківської громади «ходять» за пацієнтом

Музиківську об’єднану територіальну громаду, що на Херсонщині, можна вважати перспективною в усіх напрямках. Наприкінці 2016 року мешканці ОТГ вирішили, що надалі обслуговуватимуться не в районній лікарні, як було раніше, а в трьох міських. Така ініціатива – не лише приклад ефективних взаємовідносин між громадою та медичними закладами, але й раціонального використання бюджетних коштів, які «йдуть» за пацієнтом.

Сучасна амбулаторія в центрі села

У Східному та Загорянівці є два ФАПи, а в Музиківці –амбулаторія, де мешканці п’яти населених пунктів, що входять до складу ОТГ, можуть зробити загальний та біохімічний аналіз крові, профілактичні щеплення, відвідати масажиста, стоматолога, педіатра, терапевта, потрапити на прийом до акушерки. Також у громади є домовленість із  обласним онкодиспансером, спеціалісти якого будуть проводити тут виїзні прийоми. До речі, доїхати до Музиківки не складно – з сусідніх сіл регулярно курсує рейсовий автобус. Також на базі амбулаторії функціонує станція екстреної медичної допомоги. Якщо ж пацієнтові необхідна допомога другого рівня, карета «швидкої» доставляє його до Херсонської міської клінічної лікарні ім. О.С. Лучанського.

У 2010 році в амбулаторії за допомогою Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» був проведений ремонт: старі вікна й двері замінили на металопластикові, відремонтували каналізацію. В рамках програми «Сімейна медицина» громада придбала з держбюджету діагностичне обладнання (ЕКГ, глюкометри, монітор-дефібрилятор, оксигенератор, біохімічний аналізатор «Солар», бінокулярний мікроскоп), прилади для огляду ЛОР-органів.

Сьогодні амбулаторія в Музиківці оснащена автономним газовим опаленням, бензиновим генератором, який забезпечує медичний заклад електричним струмом у випадку надзвичайних ситуацій. Усі кабінети обладнані бактерицидними опромінювачами, котрі використовують для знезараження повітря. А комфортний мікроклімат у спеку створює система кондиціювання.

І хоча громада поки що не має власних лікарів (окрім стоматолога, приймають пацієнтів приїжджі спеціалісти), голова ОТГ Олександр Лейбзон переконаний, що це лише питання часу.

– Ми планували, що разом із Херсонською облдержадміністрацією оплачуватимемо навчання майбутніх медиків, які згодом будуть працювати в нашій амбулаторії, – говорить голова об’єднаної громади.

А житло для молодих спеціалістів знайдеться – в Музиківці планують відремонтувати гуртожиток для прикордонників, розрахований на 36 квартир, три з яких можна виділити медикам.

Громада довіряє міським лікарям

Медичні послуги другого рівня мешканці громади отримують у трьох лікарнях м. Херсона, хоча до об’єднання вони лікувалися в Білозерській райлікарні. Та, утворивши ОТГ, вирішили, що віднині їздитимуть до медиків в обласний центр. Тим паче, що відстань до Херсону вдвічі (а  від віддалених сіл – втричі) менша, ніж до Білозерки.

Підписавши відповідні договори з міською владою, на початку цього року громада перерахувала трьом херсонським клінічним лікарням (ім. Є.Є. Карабелеша, ім. О.С. Лучанського та ім. А. і О. Тропіних) майже півтора мільйони гривень медичної субвенції. Якщо частина грошей не буде використана, наприкінці року вона повернеться до бюджету громади. Окрім того, мешканці Музиківської ОТГ мають можливість безкоштовно обслуговуватися в Херсонській дитячій обласній клінічній лікарні, обласній клінічній лікарні, обласному кардіологічному диспансері.

– Ми пішли з Білозерського району зі сварками. Нещодавно до мене звернувся вихователь Східненського дитсадочку, якого не захотіли прийняти під час медогляду психіатри ні в районній лікарні м. Херсону, ні в міському психоневрологічному медичному диспансері через те, що керівництво райлікарні не передало їм свою картотеку, − пригадує голова ОТГ. − В аналогічній ситуації були й хворі на цукровий діабет: громада перенаправила кошти на придбання інсуліну в Білозерську районну лікарню, проте в наших мешканців виникли проблеми з отриманням життєво важливого препарату. Та зараз ці питання вирішені.

І хоча ще не всі організаційні моменти остаточно узгоджені, мешканці ОТГ задоволені й якістю медичних послуг, і тим, що до лікарні тепер можна дістатися значно швидше та дешевше.

− У березні зі мною стався нещасний випадок і я потрапила до міської клінічної лікарні ім. О.С. Лучанського. Громада повністю оплатила моє лікування, а медичним обслуговуванням я залишилася задоволена. Оскільки  працюю фельдшером «швидкої допомоги», то можу з упевненістю сказати, що зараз хворих доправляють до спеціалізованого відділення набагато швидше, ніж тоді, коли вони обслуговувалися в Білозерській райлікарні. Тим паче, що в екстрених ситуаціях важлива кожна хвилина, − говорить мешканка Музиківки Олена Кухта.

Медицина має бути доступною та якісною, а бюджетні кошти, спрямовані на лікування хворих, − витрачатися ефективно й ощадливо.  До речі, Херсонщина однією з перших погодила утворення госпітальних округів, а Розпорядженням КМУ від 22 березня 2017 року  було затверджено їхній склад. Отож всі заклади охорони здоров’я, що забезпечують надання вторинної медичної допомоги та розміщені на території Херсону (тобто ті, в яких обслуговуються й мешканці Музиківської ОТГ), мають в подальшому увійти до Херсонського госпітального округу. Загалом же в області планується сформувати чотири таких округи.

07.09.2017 - 13:32 | Переглядів: 11245
Як кошти Музиківської громади «ходять» за пацієнтом

Теги:

медицина медицина

Область:

Херсонська область

Громади:

Музиківська сільська об’єднана територіальна громада Музиківська територіальна громада

Джерело:

Український кризовий медіа-центр

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

07 грудня 2021

Політичні громади: як політика гальмує розвиток громад

Політичні громади: як політика гальмує розвиток...

Територіальні громади уже рік живуть з владою, обраною за новим виборчим кодексом. Тож уже можна робити перші...

07 грудня 2021

Відбувся Форум місцевих лідерів Європейського Союзу – Східного партнерства

Відбувся Форум місцевих лідерів Європейського...

Децентралізація – на порядку денному щорічного Форуму місцевих лідерів Європейського Союзу – Східного партнерства....

07 грудня 2021

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» підтримає проєкти у партнерських громадах на суму до 22,5 млн грн

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» підтримає проєкти у...

Команда Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» привітала громади з Днем місцевого самоврядування та повідомила, що вже запросила 25...

07 грудня 2021

Бахмут, Вінниця і Львів отримали почесний міжнародний статус ЮНІСЕФ “Громада, дружня до дітей і молоді”

Бахмут, Вінниця і Львів отримали почесний...

Бахмут, Вінниця і Львів – перші міста в Україні, що отримали почесний міжнародний статус Громади, дружньої до дітей і...

07 грудня 2021

«Перш за все варто дбати про добробут жителів громади і спільно формувати «порядок денний» розвитку», - В’ячеслав Негода

«Перш за все варто дбати про добробут жителів...

Щоб громадам наростити свою фінансову спроможність, їм перш за все варто дбати про добробут жителів і спільно з ними...