02 жовтня 2023
Logo slogan

«Проблеми з прийняттям незаконних рішень є, бо зараз нас ніхто не контролює», - представники місцевих рад

Чи потрібний державний нагляд за рішеннями органів місцевого самоврядування щодо їх відповідності Конституції та законам України, хто його має здійснювати і яким би мав бути механізм здійснення такого нагляду  - «Децентралізація влади» продовжує вивчати думки з цього приводу представників органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади.

На думку заступника міського голови міста Ізюм (Харківська область) з питань економіки та фінансів Костянтина Петрова, функції контролю за рішеннями місцевих рад могли б здійснювати місцеві державні адміністрації, як це передбачено відповідним законопроектом.

«Я свідомий того, що нинішня ситуація безконтрольності є ненормальною і це відкриває певний простір для зловживань. Коли людина знає, що її контролюють, вона поводиться дещо по-іншому, ніж тоді, коли такий контроль відсутній. Найкращим вирішенням цієї проблеми було би запровадження інституту префектів. Але я розумію, наскільки це складно у нинішній політичній ситуації. За фактом, принаймні, у нашому випадку, функції префекта виконує Державна аудиторська служба України. З 28 серпня Північно-Східний офіс цієї служби проводить аудит нашого міста, включаючи всі рішення міської ради. У нас щойно запросили для перевірки усі рішення міськради за останні три роки! Я також не проти того, щоб контроль за рішеннями місцевих рад було передано обласним адміністраціям. Головне, щоб такий контроль не перетворювався на блокування роботи місцевих рад», - прокоментував Костянтин Петров.

Коломийський міський голова (Івано-Франківська область) Ігор Слюзар також не вбачає проблеми в тому, що нагляд за рішеннями органів місцевого самоврядування здійснюватимуть місцеві державні адміністрації. Головне, за його словами, законодавчо має бути встановлений чіткий механізм.

«Я думаю, що проблеми з прийняттям органами місцевого самоврядування незаконних рішень в Україні є – хто би що не казав. Бо зараз нас ніхто не контролює. Так, ті чи інші посадові особи мають право подавати до суду, щоб скасувати незаконні рішення, але вони не завжди користаються цим своїм правом.

Протягом п’яти років я намагався співпрацювати з прокуратурою у цьому напрямку. І ця робота, власне, дуже мало нагадувала співпрацю. Наприклад, вже після того, як з прокуратури зняли функції загального нагляду, я продовжував отримувати від неї по 20 запитів на день. При цьому, може 1-2 з наших рішень за всі п’ять років було скасоване через суд. Зате ми були по вуха завантажені роботою із судовими справами.

Немає нічого поганого у тому, щоб обласні державні адміністрації здійснювали контроль за рішеннями місцевих рад. Бо їхній нинішній «суверенітет» у прийнятті рішень до добра не доведе. Але мне і б хотілося зробити так, щоб цей контроль з боку ОДА не перетворювався на диктатуру. Для цього треба ретельно прописати у законі усі їхні повноваження та процедури, що вони їх здійснюють. Насамперед треба обмежити суди у термінах розгляду справ, що стосуються дотримання законності органами місцевого самоврядування. Якщо важливі для громади справи будуть роками розглядатися у судах, розвиток громади буде неможливим, - прокоментував Ігор Слюзар.

Здійснення державного нагляду за законністю актів органів місцевого самоврядування для місцевих державних адміністрацій буде дуже значною роботою і такою, яка спрямована на упередження можливих помилок до моменту вступу в дію рішення органу місцевого самоврядування. Так вважають представники цих адміністрацій. За словами першого заступника голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Олега Кужмана, першочерговим завданням державного нагляду є  усунення можливого порушення закону, а не покарання порушника.

«Я розглядаю ці повноваження  не як привілей, а як велику  відповідальність, тому що в центрі уваги законопроекту   - чітка  робота апарату ОДА щодо упередження можливого  порушення законодавства на місцях. Як приклад: якщо рішення громади має явні порушення закону – обласна державна адміністрація звертається до громади з рекомендацією  виправити їх, вказавши порушені норми. Звертаю увагу, що ця тема не нова - вирішення питання законодавчого врегулювання державного нагляду за рішеннями органів місцевого самоврядування передбачено Концепцією реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, датованою 2014 роком – основоположним документом реформи. Завдання реформи – створити повноцінне місцеве самоврядування, здатне вирішувати питання місцевого значення.  Передавши йому значну частину повноважень та ресурсів для їх здійснення і, звісно, відповідальність за прийняті рішення, держава має створити для місцевого самоврядування певний правовий захист, який і демонструє цей законопроект, згідно якого  нагляд держави допоможе швидко виправити  будь-яке  порушення, не доводячи справу до суду. Наголошую, виправити порушення, а не покарати того, хто помилився», - сказав Олег Кужман.

Нагадаємо, сьогодні триває активне обговорення питання запровадження державного нагляду за рішеннями органів місцевого самоврядування щодо їх відповідності Конституції та законам України. Запровадження такого механізму передбачене Концепцією реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

Мінрегіон підготував проект закону, який покликаний внормувати питання здійснення державного нагляду (контролю) за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України. Зараз триває процес узгодження проектних норм з асоціаціями органів місцевого самоврядування та публічне обговорення.

Читати більше на тему державного нагляду за рішеннями органів місцевого самоврядування:

Нагляд за законністю рішень органів місцевого самоврядування: за і проти (+ інфографіка)

Чому потрібен нагляд за рішеннями органів місцевого самоврядування: у Мінрегіоні назвали 5 причин

Приймаючи рішення, ми не завжди переконані, що вони відповідають закону, - голови ОТГ

Державний нагляд – це швидше механізм співпраці органу місцевого самоврядування з державною адміністрацією. Актуальні коментарі

Вірус беззаконня та гібридна війна - інтерв’ю з Анатолієм Ткачуком

У сфері нагляду за актами місцевого самоврядування на відповідність їх законодавству суди будуть вимушені приймати справедливі рішення, - експерт

«Якби у нас не було інституту префектів, Франції настав би кінець», - Почесний французький префект Жан Фабр

«Контроль за рішеннями місцевого самоврядування не має нічого спільного з прокурорським наглядом» - обговорення на Форумі 20 липня

 

29.08.2017 - 14:20 | Переглядів: 9960
 «Проблеми з прийняттям незаконних рішень  є, бо зараз нас ніхто не контролює», - представники місцевих рад

Теги:

нагляд контроль

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

29 вересня 2023

Затверджено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих

Затверджено зміни до Переліку територій, на...

Наказом Мінреінтеграції від 22 вересня 2023 року № 254 внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися)...

29 вересня 2023

Відновлення Одещини: влада і бізнес зібралися на форумі, щоб обговорити просторовий розвиток регіону

Відновлення Одещини: влада і бізнес зібралися...

28 вересня в Одесі пройшов Форум відновлення Одещини «Регіональний розвиток. Просторове планування». Цей форум став...

29 вересня 2023

У 20 громадах-партнерках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» запровадять партисипативне бюджетування

У 20 громадах-партнерках Проєкту USAID...

Громадське Партнерство «За прозорі місцеві бюджети!», координаторкою якого є Одеська обласна організація ВГО «Комітет...