27 вересня 2023
Logo slogan

Оксана Гарнець: «Децентралізація — це база, без якої країна далі не зможе рухатися»

Оксана Гарнець, керівник Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» стверджує, міжнародна спільнота згуртувалася довкола проведення реформи децентралізації в Україні
Вже наступного року за ініціативою ЄС  стартує великий і системний проект, який буде працювати над підвищенням якісного рівня місцевого самоврядування. «В усіх регіонах будуть створюватися експертні групи, які далі будуть навчати людей з місцевого самоврядування і допомагати їм у стратегічному плануванні і у формуванні повного циклу послуг на місцевому рівні», — додає вона.

Ірина Соломко: Віце-прем’єр Геннадій Зубко в єфірі Території сказав, що найближчим часом центральний офіс реформ може очолити іноземець. Ви це підтримуєте?

Оксана Гарнець: У мене величезний досвід роботи в міжнародних проектах і я можу сказати, що такої активності міжнародної спільноти я не пам’ятаю. Навіть, коли була дуже масивна допомога у подоланні наслідків Чорнобильської катастрофи, її неможливо порівняти з тим, що ми маємо зараз у підтримці реформ децентралізації.

Донори активно намагаються зробити свій внесок в процес реформ, особливо по децентралізації. Адже саме ці процеси забезпечують подальший нормальний розвиток країни, функціонування місцевого самоврядування, розподіл повноважень і ресурсів. Тобто, це база, без якої країна далі не зможе рухатися.

Ірина Соломко: Які саме країни зацікавлені в цьому?

Оксана Гарнець: Перша – Швейцарія, вона почала вкладати гроші в цей процес практично вісім років тому. Зараз цей список можна розширювати. ЄС зараз вийшов з ініціативою дуже великого проекту. Він буде частково спрямований на децентралізацію і підтримку реформ та об’єднаних громад. Це буде великий і системний проект, який буде працювати над підвищенням якісного рівня місцевого самоврядування.

Ірина Соломко: Яким саме  чином?

Оксана Гарнець: Мені важко говорити про всі деталі, але з того що я чула на декількох зустрічах, в усіх регіонах будуть створюватися експертні групи, які далі будуть навчати людей з місцевого самоврядування та допомагати їм у стратегічному плануванні, а також у формуванні повного циклу надання послуг на місцевому рівні.

Тобто, проект буде спрямований на підвищення якості тих, хто працює у місцевому самоврядуванні. Ми теж працюємо у кількох напрямках по підвищенню кваліфікації представників місцевого самоврядування. Це виявляється болісним і дуже актуальним питанням, бо, нажаль, невеликий відсоток людей, які працюють у цій сфері, розуміють зміни, які відбуваються.

Ірина Соломко: Через вашу  школу місцевого самоврядування пройшло 1500 міських, сільських та селищних  голів. Саме вони зараз є тим мобілізуючим ресурсом, який щось впроваджує і робить.

Оксана Гарнець: Ми працюємо не тільки через школу місцевого самоврядування. Завдання цієї школи з одного боку навчити тих, хто до неї прийшов, а це найбільш активні люди. Але із цих ми відбираємо ще найкращих і далі навчаємо їх, як тренерів. Тобто, завдання таке, щоб підготувати групу тренерів із середовища людей із місцевого самоврядування, які через асоціації та інші форми роботи зможуть далі навчати своїх колег. Одне з проміжних завдань, яке ми їм даємо – це приїхати до себе, розповісти, зібрати якісь зворотній зв’язок.

Ірина Соломко: Важливий елемент освіти – це написання грантів. Чи є окремі програми, які цього навчають?

Оксана Гарнець: Є – це інший аспект нашої навчальної роботи. Вже четвертий рік ми впроваджуємо навчальний онлайн-курс саме з проектного менеджменту. Він у себе включає і написання проекту, і подальше управління ним.

Ми в якійсь момент зрозуміли, що люди не мають доступу навіть до тих ресурсів, які наявні, бо вони не вміють написати той самий проект і не зрозуміють, як воно має бути. І відкрили цей курс.

Ірина Соломко: Як часто він проводиться? Скільки триває?

Оксана Гарнець: Раз в рік. Це курс з людьми, які підштовхують, додають певної динаміки та консультують. Ми ним дуже пишаємося. Він виявився неочікувано популярним та успішним. Додатковим ефектом є те, що ці люди починають спілкуватися між собою, а ми отримуємо обмін досвідом.

Ірина Соломко: Мені б хотілося поговорити про таку нову форму міжнародної допомоги, як центральні офіси реформ. Вони є в кожному регіоні, і відкриваються за кошти міжнародної спільноти. Яку саме допомогу вони надають?

Оксана Гарнець: Коли було прийнято рішення робити адміністративно-територіальну реформу, тобто створювати об’єднані громади, стало очевидним, що з центру це зробити не можна.

Потрібно було робити регіональні структури, які б просували ідею об’єднання громад на регіональному рівні. Тому за гроші USАID було сформовано 24 офіси в усіх регіонах України, які складалися з 5 людей.

Цей процес координує Асоціація міст України. Головне завдання на першому етапі було до кінця серпня затвердити перспективні плани. Це дуже непросте завдання, тому людям треба було їхати в громади, домовлятися, пояснювати. Адже було дуже багато острахів. Ці плани були закінчені в кінці серпня.

Зараз прийшов новий етап їх роботи. Через місяць ці громади потраплять в нові умови існування. Їм потрібно буде налагоджувати управління цими громадами, надання послуг, передача ресурсів. Тобто, там велика кількість питань, які потребують колосальної технічної роботи.

Завданням другого етапу діяльності регіональних офісів реформ – підтримка процесів формування об’єднаних громад, як дієздатних адміністративно-територіальних одиниць. Я думаю, ця робота складніша за формування перспективних планів.

Ірина Соломко: Ви кажете, офіс складається з п’ятьох людей. Мабуть, знайти їх було непросто?

Оксана Гарнець: І так, і ні. Дійсно, людей які фахово можуть пояснити будь-яке питання у місцевому самоврядуванню – небагато. Але у регіонах є такі фахівці, але ми часто їх не бачимо.

Ірина Соломко: Є у нас центральний офіс реформ?

Оксана Гарнець: Так, ще два місяці тому було прийнято рішення створити такий центральний офіс реформ.

Ірина Соломко: Тобто, коли були створені регіональні, його не було?

Оксана Гарнець: Можливо, на той час він і не був настільки потрібний, бо завдання були прив’язані до регіону. Зараз завдання – це формування дієздатних громад і ефективного самоврядування у цих громадах з наданням усіх необхідних послуг.

Фактично 159 нових громад мають показати іншим громадам, як воно має працювати. Тому завдання насичувати ці регіональні офіси позитивною інформацією.

Ірина Соломко: По суті цей центральний офіс стане в авангарді змін.

Оксана Гарнець: Так. Крім того, там буде ще працювати група експертів із законодавчих питань, які будуть займатися адаптацією існуючого законодавства до тих змін, які відбулися. І напрацюванням тих всіх документів, які будуть необхідні для роботи об’єднаних громад.

Програма створена за сприяння DESPRO. Проект не обов’язково поділяє точку зору авторів програми, а також її учасників, яка була висловлена в ефірі.

03.11.2015 - 10:59 | Переглядів: 11922
Оксана Гарнець: «Децентралізація — це база, без якої країна далі не зможе рухатися»

Теги:

DESPRO Оксана Гарнець

Джерело:

Громадське радіо

Поділитися новиною:

Читайте також:

27 вересня 2023

Звільнення з ОМС в умовах воєнного стану - експертне роз'яснення

Звільнення з ОМС в умовах воєнного стану -...

Радник U-LEAD прояснює повноваження роботодавців, права працівників, загальні положення, за якими працівник може...

27 вересня 2023

Укриття в школах та лікарнях можна будувати без окремого відведення землі

Укриття в школах та лікарнях можна будувати без...

В умовах тривалої повномасштабної агресії російської федерації проти України нагальним є збільшення фонду захисних...

27 вересня 2023

Як громада зуміла не лише знайти шляхи утримання локального бізнесу, але й залучити нових інвесторів

Як громада зуміла не лише знайти шляхи...

  Бердичівська громада, що на Житомирщині, складається лише з трьох населених пунктів, але досить...

27 вересня 2023

Нові вакансії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Нові вакансії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» розширює свою діяльність та оголошує конкурс на наступні посади: Менеджер з грантів –...