Децентралізація на Черкащині: чого досягли перші ОТГ

Реформа децентралізації в Україні хоч і повільно, та все ж рухається вперед. Є ті, хто підтримує процес об’єднання територіальних громад, але й залишаються противники цього процесу. “Український інтерес” вирішив подивитися, як живуть об’єднані територіальні громади Черкащини, з якими проблемами вони зіштовхуються та яких успіхів досягли за майже 2 роки існування.

“Черкаська область на сьогодні є лідером за темпами створення ОТГ, друге місце ми розділяємо з Чернігівською областю по кількості тих, які йдуть на вибори цьогоріч. Фінансово-економічні показники громад, які об’єдналися, говорять самі за себе. Минулого року їхні власні ресурси зросли в 4 рази у порівнянні з тим, що було до об’єднання, загальні ресурси – у 8 разів”, – розповідає директор Черкаського Центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Слинько.

За його словами, проти об’єднання в основному ті громади, де переплітаються якісь бізнесові і політичні інтереси, де сільські голови бояться перевиборів, бо не впевнені, що і далі будуть при владі. Також часто протидію здійснюють і представники районної ради – бояться втратити ресурси та повноваження.

Наразі на Черкащині створено 10 об’єднаних територіальних громад. Подано 12 заяв на ЦВК стосовно призначення виборів. Є кілька громад, які вважаються зразковими і за 2 роки існування мають багато досягнень. За словами заступника голови Черкаської ОДА Ярослава Березаня, минулого року було надано 12 млн державної субвенції на Черкаську область, а цьогоріч майже 19.

“Дуже часто чую, що це не реформа децентралізації, а це геноцид населення, що ОТГ направлене на винищення сіл. Та найкращим показником ефективності ОТГ є їхня кількість сьогодні. Крім того люди бачать позитив, їм цікаво і вони готові виходити із тієї пострадянської системи управління і собою, і людьми, і грошима”, – зазначив Ярослав Березань.

Він додав, що у цьому році вдруге в Україні в ОТГ буде придбане обладнання для виготовлення ID-карток (Білозірська об’єднана територіальна громада).

Єрківська ОТГ

Однією зі зразкових на Черкащині вважають Єрківську об’єднану територіальну громаду. За словами голови Леоніда Польового, до них часто приїжджають делегації з різних районів, аби побачити зміни та обмінятися досвідом.

“Буквально перед вами приїздила делегація із Лисянки у складі 20 осіб”, – каже голова ОТГ.

До складу цієї громади, яка була створена однією з перших, входять селище Єрки, села Залізнячка та Радчиха. Перші вибори відбулись у 2015 році. З того часу зроблено чимало. Як зазначає Леонід Польовий, бюджет громади у порівнянні з бюджетом Єрківської сільської ради, куди входило село Залізнячка, виріс в декілька разів.

“До об’єднання наш бюджет становив 3,7 млн грн, сьогодні 17,7 млн грн. Та підтримка, яку держава обіцяла на момент створення громади, поки виконується. Субвенції надаються. Я спілкуюсь із жителями, в тому числі і з мешканцями Радчихи та Залізнячки, то більшість задоволені і зовсім не шкодують про об’єднання”, – розповідає голова ОТГ.

Щодо досягнень, громада намагається робити якомога більше у різних сферах. Роблять дороги, ремонтують певні об’єкти. За період існування ОТГ було встановлено вуличне освітлення більше ніж на 400 тисяч гривень.

У Єрках є велика школа, у якій навчається 450 дітей. Після об’єднання було придбано шкільний автобус, замінено половину вікон у приміщенні. У цьому році громада планує ще замінити котли на менш затратні. У школі безкоштовне харчування для дітей від 1 до 11 класу.

Дитячі садочки, музична школа та будинок дитячої творчості у Єрківській ОТГ також безкоштовні. Зараз у Єрках облаштовують стадіон. У планах зробити бігові доріжки, трибуни.

На облаштування Єрківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини витратили майже півмільйона гривень. Тепер люди можуть безкоштовно отримувати якісні послуги, і для цього не потрібно їхати в районний центр.

“Пацієнти задоволені, і спеціалісти обласні, які приїздили дивитися сказали, що у нас все високоякісне. Приймаємо людей щоденно, обслуговуємо виклики по селу”, – розповідає старша медсестра.

Працює в амбулаторії і стоматологічний кабінет. Також безкоштовний. Голова ОТГ розповідає, що навіть з Києва у них жінка зуби лікувала. Опалюють амбулаторію сучасним твердопаливним котлом, який придбали за 116 тисяч гривень. Він спроможний забезпечити теплом і музичну школу, що знаходиться поруч.

Має громада і власну пожежно-рятувальну частину, яка виїздить на допомогу і за межі ОТГ. За словами Леоніда Польового, утримання команди з 9 чоловік обходиться близько у півмільйона гривень.

“Це виправдані витрати. Влітку часто трава горить. У вільний час вони допомагають громаді – поливають дерева, квіти. Взимку займаються розчищанням доріг”, – каже голова ОТГ.

Щодо відносин з районною владою, Леонід Польовий зазначає, що їх немає.

“Відносин з адміністрацією ніяких. Ми ж забрали свої гроші з району. А від Ярків туди левова частина коштів йшла. Взагалі, основними ворогами децентралізації в Україні є районні ради”.

Мокрокалигірська ОТГ

До Мокракалигірської об’єднаної територіальної громади, яка утворилася у 2015 році, увійшло 5 населених пунктів: села Любисток, Ярошівка, Надвисся, Суха Калигірка та Єлизаветка. Усього в громаді проживає 4,3 тисяч осіб.

Як розповідає голова ОТГ Вікторія Пипа, у 2016 році основним із досягнень громади у розвитку інфраструктури було освоєння субвенції із державного бюджету. У центрі ОТГ селі Мокрій Калигірці відремонтували дорогу вартістю більш ніж 600 тисяч гривень. Зробили вуличне освітлення. Було встановлено два твердопаливних котли для амбулаторії та дитячого садочку. Капітальний ремонт проведено у приміщенні сільської ради під ЦНАП. Встановили там нову оргтехніку, облаштували зручними меблями.

В ОТГ працюють дві школи – у центрі громади (219 учнів) та у Ярошівці (126 учнів). В інших селах школи були закриті ще до об’єднання. Громада придбала шкільний автобус, отримала грант від Китайської Народної Республіки – 16 нових комп’ютерів. Техніку поділили між двома школами громади. Також ОТГ має 4 дитячі садочки.

Для проведення різних культурно-розважальних заходів для людей громада відновила літню сцену. Крім того, на території громади працює 4 будинки культури. Поступово у кожному з них проводяться ремонтні роботи.

Майже 250 тисяч гривень громада витратила для реконструкції частини приміщення амбулаторії. Там зробили сучасний реабілітаційний центр для учасників АТО та осіб з обмеженими фізичними можливостями. Тепер там є тренажери, нові ліжка та обладнання, про яке село раніше й не мріяло.

У Мокрій Калигірці встановлено 11 камер відеоспостереження. За словами Вікторії Пипи, незабаром вони з’являться у всіх селах громади.

“Буде зроблено відеоспостереження по всіх селам нашої громади задля безпеки та полегшення роботи відділів поліції. За допомогою відеокамер реєструються номерні знаки автомобіля, реєструється час, коли машина заїхала, або виїхала, видно, хто в автомобілі знаходиться” – розповідає голова ОТГ.

Для того, щоб забезпечити громаду професійними кадрами, вирішили запровадити програму, за якою оплачують навчання студентам певних галузей. Після закінчення університету вони працюватимуть у місцевих закладах. Адже, за словами голови ОТГ, молодь не дуже хоче повертатися до села.

За словами старости села Єлизаветка Світлани Михайлець, робота у селі після об’єднання пішла набагато краще.

“Раніше у нас зовсім не вистачало бюджету. Якщо до об’єднання бюджет сільської ради складав близько 700 тисяч гривень, то після – 1,8. Відновили дитячий садочок, відремонтували частину дороги. Більше коштів – більше чого можна зробити у селі”.

На питання, чи рівномірно розподіляються кошти між селами, Вікторія Пипа відповідає – кожен населений пункт отримує все, що потрібно. Її слова підтверджує староста села Ярошівка Олег Біляк.

“Все, що нам потрібно – нам дають. Ми зробили освітлення, перекрили дах амбулаторії, поміняли вікна у дитячому садочку, зробили освітлення, прибрали місцевий парк, постелили асфальт. Кожен другий тиждень намагаємося вивозити сміття. Я задоволений і думаю, що люди також задоволені тим, що ми робимо зараз у селі”.

Додає, що не забули про село і під час буревію, що прокотився нещодавно Черкащиною.

“Після буревію вся громада піднялась, все було зроблено дуже оперативно. За два дні ми відновили енергопостачання, а за два тижні фактично відновились. 70 тисяч гривень було людям виділено на ліквідацію усіх наслідків. Разом набагато легше”.

Позитивний досвід сусідніх громад надихає й нещодавно створені ОТГ. Старости сіл в основному позитивно висловлюються і зазначають, що не шкодують про об’єднання. І хоч виникає багато труднощів, розуміють – децентралізація – процес складний. І для досягнення успіху потрібно багато працювати. Важливою є стратегія розвитку ОТГ.

“Це ключовий документ для громади, її мешканців. Це та форма, у яку зведені усі прагнення громади та плани розвитку, які хоче реалізувати. За цим же документом згодом визначатиметься фінансування громади, її життя та контроль за діяльністю. Тому до його підготовки треба поставитися дуже відповідально, аби стратегія була якісною та зрозумілою насамперед жителям громади”, – зауважив радник з регіонального розвитку Програми “U-LEAD з Європою” Григорій Перерва.

Саме він допомагатиме семи об’єднаним територіальним громадам Черкащини, які виграли конкурс на розробку власних стратегій розвитку.

“Безпосередньо розробкою цього документа займатиметься саме ОТГ. І головне в цій роботі – мотивація об’єднаної громади. Моя ж функція – допомогти та спрямувати задля досягнення результату”.

Поділитися новиною:

Читайте також:

28 вересня 2022

Туризм в Україні: Фестиваль Маланки в Чернівцях - фінальний випуск програми “ДНК Міста”

Туризм в Україні: Фестиваль Маланки в Чернівцях...

Від 24 лютого кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні вже перевищила 8 млн. Про це свідчать дані дослідження...

28 вересня 2022

Е-договір оренди землі. Як з цим інструментом працювати орендодавцю – місцевій раді?

Е-договір оренди землі. Як з цим інструментом...

Автор: Андрій Погорілий, радник з питань децентралізації та місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з...

28 вересня 2022

Державний аграрний реєстр: відповіді на поширені запитання

Державний аграрний реєстр: відповіді на...

До 15 листопада триває подання заявок для отримання субсидії на одиницю оброблювальних угідь та дотації для...

28 вересня 2022