«Ще раз спільно опрацювати» не можна замінити словом «відхилити». Дещо про історію одного законопроекту

Уряд не відхиляв законопроект, який покликаний унормувати питання здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України. На урядовому засіданні 12 липня розгляд цього законопроекту лише відклали до того часу, поки розробник законопроекту та Асоціація міст України спільно напрацюють узгоджене рішення щодо його норм.

«У зв’язку з тим, що ви звернулися як Асоціація з додатковими опрацюваннями, ми сьогодні прийняли рішення, щоб його не розглядати. Є доручення ще раз спільно опрацювати Міністерству з асоціацією і тоді прийняти узгоджене рішення. Хотів теж, щоб ви розуміли, що закон про асоціації теж працює. Я маю на увазі, що ми розуміємо потреби асоціацій органів місцевого самоврядування і дослухаємося до їхніх пропозицій», - сказав Прем’єр-міністр Володимир Гройсман

«Ще раз спільно опрацювати» не можна замінити словом «відхилити», як про те написали на сайті АМУ.

Відео засідання Уряду від 12 липня можна переглянути ТУТ (з 42 хв 19 с)

Однак експертів у сфері місцевого самоврядування обурює позиція Асоціації щодо цього законопроекту. Ось що на своїй сторінці Facebook написав експерт Юрій Ганущак.

«Сьогодні на засіданні уряду вкотре відклали прийняття законопроекту про порядок контролю за законністю актів органами місцевого самоврядування. Прем'єр запропонував узгодити законопроект із Асоціацією міст України. Останній лист від АМУ на законопроект - не погодити. Підписаний нинішнім керівником виконавчої дирекції Олександром Слобожаном. Листом пропонується доручити проведення контролю .... Прокуратурі. Очевидно, що це - затягування часу. В АМУ прекрасно знають, що функції загального контролю у прокуратури відібрані. І їхня пропозиція суперечить Конституції. Тобто АМУ по суті пропонує, щоб ОМС (Ред.: органи місцевого самоврядування) взагалі були поза контролем з боку держави. І це не тільки суперечить Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, але й Європейській Хартії місцевого самоврядування. Така позиція АМУ ставить під загрозу подальшу інтеграцію України в європейське співтовариство. Можна зрозуміти Асоціацію - після того, як буда здійснена фіскальна децентралізація і в міста пішли великі гроші, їм нічого більше не потрібно. Не потрібна реформа адміністративно-територіального устрою. Підтвердження - АМУ була категорично проти законопроекту про порядок приєднання до ОТГ (Ред.: об’єднаних територіальних громад). І тільки під тиском самих громад дали нейтральний висновок - законопроект 4772 (Ред.: реєстраційний номер) потребує доопрацювання. Як наслідок - просування реформи загальмувалось на рік. Весь 2016 рік формування ОТГ йшло хаотично, виникло багато неспроможних громад, а Перспективні плани були серйозно зіпсовані. Тільки зараз, після прийняття законопроекту є сподівання на відновлення адекватних методиці Перспективних планів (…) Але повернемось до законопроекту про порядок контролю (Ред.: за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України). Насправді він дуже потрібний для молодих ОТГ. Хоча б тому, що регламентує суб'єкт та порядок контролю за законністю актів. Тепер, коли нові громади стикаються з потребою прийняття низки нестандартних рішень, їм потрібно знати, що такі рішення є законними. Законопроектом передбачено, що голова ОДА має лише один місяць для того, щоб заявити, що рішення ОМС не законне і відстоювати свою позицію в суді. Тобто, якщо місяць минув - рішення апріорі законне. АМУ це не подобається. Мабуть, тому, що занадто прозорі і чіткі правила».

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо здійснення державного нагляду (контролю) за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України)» розроблено Мінрегіоном на виконання Плану діяльності Уряду на 2016 рік з метою усунення законодавчої прогалини з питання нагляду за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України і чекає свого розгляду в КМУ з грудня минулого року.

У Міністерстві пояснили, що до недавнього часу повноваження державного нагляду за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України та відповідного зупинення таких рішень певним чином здійснювали органи прокуратури в рамках виконання функції нагляду за додержанням і застосуванням законів. А з моменту позбавлення органів прокуратури такої функції, виникла ситуація безконтрольності з боку держави за законністю рішень органів місцевого самоврядування, а також відсутності відповідного суб`єкта, який би здійснював державний нагляд.

Досвід Європейських країн свідчить що із збільшенням обсягів повноважень, фінансового ресурсу органів місцевого самоврядування виникає необхідність одночасного посилення контролю з боку органів державної влади щодо прийнятих рішень органами місцевого самоврядування на відповідність їх національному законодавству. Наприклад, у Польщі діє воєвода, який займає політичну посаду, одноособово скасовує рішення органів місцевого самоврядування. Органи місцевого самоврядування самі звертаються до суду з позовом щодо оскарження рішення воєводи. Така модель є досить жорсткою.

Для більшості країн ЄС притаманна м’яка модель, де представники органів державної влади зупиняють рішення органів місцевого самоврядування та одночасно звертаються до суду, де доводять свою правоту щодо невідповідності рішення органу місцевого самоврядування законодавству. Наприклад,  Республіка Латвія – забезпечує аналіз рішень ОМС Міністерство з питань охорони навколишнього середовища та регіонального розвитку. При виявленні порушень законодавства, зазначене Міністерство звертається з позовом до суду. У Франції аналіз прийнятих рішень ОМС  забезпечує префект, який уповноважений призупиняти дію акту ОМС та звернутися до суду про скасування такого рішення.

Законопроектом, розробленим Мінрегіоном, пропонується м’яка модель забезпечення контролю щодо рішень органів місцевого самоврядування стосовно відповідності їх законодавству України. Так органи контролю забезпечують правову експертизу рішень органів місцевого самоврядування і у разі їх не відповідності Конституції чи законам  України зупиняють такі рішення з одночасним зверненням до суду, який приймає остаточне рішення.

З метою усунення конфлікту інтересів між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади, законопроектом пропонується розвести рівні здійснення експертизи рішень органів місцевого самоврядування.

У Міністерстві також зазначають, що нормами проекту закону передбачається, що органи контролю здійснюватимуть правову експертизу за актами органів місцевого самоврядування виключно на предмет їх конституційності та законності і не можуть оцінювати їх доцільність та ефективність.

13.07.2017 - 14:48 | Переглядів: 11119
«Ще раз спільно опрацювати» не можна замінити словом «відхилити». Дещо про історію одного законопроекту

Теги:

АМУ Юрій Ганущак нагляд Володимир Гройсман Олександр Слобожан

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

13 жовтня 2021

Розпочався конкурсний відбір проєктів для карпатських громад

Розпочався конкурсний відбір проєктів для...

 Сьогодні офіційно стартував Конкурс ініціатив місцевих карпатських громад-2022 у межах проєкту «Карпатська мережа...

13 жовтня 2021

Піклувальна рада закладів освіти громади - запис вебінару

Піклувальна рада закладів освіти громади -...

Що потрібно знати про піклувальну раду закладів освіти громади? Усі деталі створення і діяльності дізнавалися від...

13 жовтня 2021

Перші земельні торги у формі електронних аукціонів вже оголошено

Перші земельні торги у формі електронних...

Автор: Роман Романко,експерт з просторового планування та управління природними ресурсами Програми «U-LEAD з...

13 жовтня 2021

На конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування–2021» надійшло понад сто заявок 

На конкурс «Кращі практики місцевого...

Цьогоріч на Конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування» надійшло 112 заявок від органів місцевого...

13 жовтня 2021