Шлях реформ в Україні проходить не лише через кабінети вищих чиновників у столиці, але й через бажання звичайних людей змінювати своє життя та свого населеного пункту на краще. Українські і, зокрема, закарпатські селяни – не виняток. Яскравим прикладом втілення змін та розвитку є Вільховецька об’єднана громада Закарпатської області. Вона розташована поруч із Тячівською міською об’єднаною громадою, разом з якою вони стали першопрохідцями у процесі децентралізації на території краю.
Першим із поштовхів до втілення однієї з найуспішніших реформ в Україні для жителів цієї громади стала співпраця з гміною Конопніца, що неподалік польського міста Люблін. Саме з Фундацією менеджерських ініціатив м. Люблін представники Вільховецької громади і розробили стратегічний план розвитку цієї сільської об’єднаної територіальної громади (ОТГ, - ред.) до 2025 року. До слова, представники цієї гміни вже найближчим часом відвідають цю громаду.
І ось, 22 серпня 2015 року, понад 13 тисяч жителів шести сіл Тячівського району: Вільхівців, Добрянського, Вільхівців-Лазів, Сасова, Вільхівчика та Ракова об’єднались в єдину Вільховецьку об’єднану громаду – першу сільську ОТГ на Закарпатті. Головою цього об’єднання було обрано Михайла Цірика.
Він зауважив, що об’єднання принесло суттєві плюси для розвитку цих населених пунктів: “Якщо до об’єднання загальний бюджет трьох сільських рад, які входять до Вільховецької ОТГ складав близько 2,2 млн гривень, то у 2016-му році власні надходження становили близько 7 млн гривень. Нині ж на перше півріччя 2017 року власні надходження вже складають близько 5,3 млн гривень. Якщо все буде йти за планом, то цьогоріч загальна сума власних надходжень перевищить цифру в 10 млн гривень. Ці цифри доводять спроможність нашої громади. Судіть самі: раніше кошторис складався з 39% власних надходжень та 61% базової дотації. Тепер за планом доля власних надходжень у загальногромадному кошторисі зросте до 60%”.
Михайло Цірик зазначив, що переваги децентралізації на собі відчув чи не кожен житель громади, оскільки минулоріч було виділено 2 млн гривень, а цього року близько 2,6 млн гривень на капітальний ремонт місцевих доріг. “Саме капремонт доріг я вважаю поки найкрупнішим проектом, який ми втілили. Адже ми отримали дотацію у розмірі 8 млн гривень. І до цих коштів ми додали власних 2 млн гривень, які й пішли на оновлення дорожнього покриття. Ви ж самі бачили оновлені дороги у Добрянському, Вільхівцях, Вільхівчику. Так у Вільхівцях оновлені вулиці Фізкультурна та Шевченка. У Вільхівцях-Лазах відремонтовані три автошляхи. Крім того, не забуваємо і про розвиток соціальних об’єктів інфраструктури, таких, як заклади освіти та охорони здоров’я.
Нове дихання сільської школи
Одним із яскравих прикладів децентралізації є оновлення загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів у селі Добрянське. Будову цієї школи прикрашає виноградник, який був посаджений нинішнім директором школи Іваном Решетарем (…) Повну версію читати ТУТ.
Область:
Закарпатська областьГромади:
Вільховецька сільська об’єднана територіальна громада Вільховецька територіальна громадаДжерело:
«Pmg»
30 червня 2025
Реформа управління публічними інвестиціями: у Києві відбулась презентація для громад
Реформа управління публічними інвестиціями: у...
У Києві відбулась презентація для представників громад та ОВА Київщини, Житомирщини та Черкащини присвячена реформі...
30 червня 2025
УКФ та UCORD розпочали приймати заявки на конкурс «Згуртованість через культуру»
УКФ та UCORD розпочали приймати заявки на...
Український культурний фонд розпочав приймати заявки на грантовий конкурс «Згуртованість через культуру». Кінцевий...
28 червня 2025
У Дніпрі обговорили реформу управління публічними інвестиціями
У Дніпрі обговорили реформу управління...
27 червня у Дніпрі відбувся регіональний захід, присвячений впровадженню реформи управління публічними інвестиціями...
28 червня 2025
«Запитання-відповіді: реформа старшої профільної школи, формування мережі ЗЗСО - запис вебінару
«Запитання-відповіді: реформа старшої...
Швейцарсько-український проєкт DECIDE провів вебінар на тему: «Запитання-відповіді: реформа старшої профільної школи,...