Черкаська ОТГ: бюджет уже відчув переваги від реформування

До Черкаської об’єднаної територіальної громади увійшли 11 населених пунктів місцевої селищної ради та трьох сільських – Олександрівської, Прелесненської та  Привільської.

«Головною перевагою від створення об’єднаної громади є перехід на прямі міжбюджетні відносини, –  розповідає голова Черкаської ОТГ Сергій Падалка. – Раніше державна субвенція на освіту або медицину заходила на обласний бюджет, потім на районний, і лише згодом – до селищних чи сільських рад. Тепер у нас прямі стосунки: з державного бюджету кошти прямують відразу на наш рахунок».

Наповнення бюджету селищної громади відбувається в основному завдяки  податку на землю. Черкаська ОТГ – аграрний регіон, в якому працюють малі та великі підприємства АПК. Бюджет вже відчув переваги від децентралізації, коли обсяг податків, що залишаються на місці, збільшився.

Хоча вибори в об’єднаній громаді відбулися 25 жовтня 2015 року, до 31 грудня всі населені пункти працювали за своїми бюджетами. Лише з 1 січня поточного року, коли об’єднана громада буда остаточно утворена, відбувся перехід на новий бюджет.

«Того часу, – згадує голова, – було дуже багато перепон, саме через них на Донеччині так мало створених громад. Супротив йде не від людей, для них це покращення. Протидія була від тих, хто посідає керівні посади в своїх селах і не хоче мислити по-новому, бачити перспективний шлях розвитку. До речі, цей супротив має місце не лише в Слов’янському районі, а скрізь по країні».

Кошти між громадами діляться порівну

Які ж саме поліпшення відчули люди в новій об’єднаній громаді? Чверть століття на території населених пунктів, що увійшли до громади, нічого не будувалося. Доводилося лише виживати від початку до кінця року, зводивши кінці з кінцями невеличких бюджетів. Цього року з бюджету громади виділено 200 тис грн. на вуличне освітлення. На кожну раду закуплено по 50 ліхтарів, установка яких уже відбувається. Також громади придбали за власний кошт вісім дитячих майданчиків. Встановлювати їх у кожному населеному пункті було б недоречно. Наприклад, село Шнурки – найменше в Черкаській громаді, там живуть 25 людей. В Іванівці – близько 100 чоловік.

«Спочатку була задумка купити великі майданчики і поставити їх по одному на території рад, – розповідає Сергій Падалка. – Наприклад, в Олександрівці. Але до цієї ради входять аж чотири населених пункти – Олександрівка, Новоселівка, Троїцьке та Маячка. Загальна довжина – 15 км. Отже, добиратися до гойдалок було б далеко. Тому для цієї сільради купили два майданчики. Наступного року громада замахується поставити гойдалки бодай на кожній довгій вулиці. Наприклад, в Черкаському є вулиця Молодіжна довжиною в 3 км, на ній мешкають 86 малих дітей. Батьки звернулися з проханням встановити на їхній вулиці дитячий майданчик. При формуванні бюджету на наступний рік такі пропозиції обов’язково розглядатимуться».

В місцевому бюджеті громади знайдено кошти також на ремонт танцювальної зали Будинку культури, який наразі триває. Тамтешні творчі колективи привозять перемогу з конкурсів різного рівня, отже, займатися діти мають в гідних умовах.

ЦНАП оселиться в оновленій будівлі

На розвиток інфраструктури Черкаська ОТГ отримала з державного бюджету 7,5 млн. грн. Ці кошти треба встигнути засвоїти до кінця поточного року, інакше вони повернуться назад до державного бюджету.

Першочерговою потребою громади стало створення Центру надання адміністративних послуг. На реконструкцію будівлі селищної ради, яка стояла без ремонту протягом багатьох років, передбачено 3 млн. грн. Ці кошти підуть не лише на ремонт, а й на добудівлю ще 200 квадратних метрів приміщень для ЦНАПу. Зараз в селищній раді вимушені тулитися всі співробітники, кабінетів не вистачає, відповідних умов для роботи тим паче.

Певною проблемою під час підготовки документів стали земельні питання – земля під будівлею ради була ніби то «нічийною», потрібно було її оформлювати… Отже, керівництво громади відчуло на собі всі складнощі дозвільної системи в Україні.

Розв’язання комунальних проблем відбувається спільно

Для розв’язання комунальних проблем, більшість яких пов’язана з ганебним станом систем водопостачання та водовідведення, Черкаською ОТГ створено КП «Громада». На придбання спеціальної техніки для комунального підприємства виділено ще 3,8 млн. з загальної суми державної  субвенції.

«Наше підприємство своїми силами здійснює централізований вивіз твердих побутових відходів. Додатковий сміттєвоз обійшовся майже в  950 тис. грн. У листопаді громада вже отримує автівку. Екскаватор для ремонтних робіт з водоводом та каналізацією купили за 900 тис. грн., – розповідає Сергій Падалка. – Заплановане придбання трактора з причепом, на який встановимо навісне ассенізаторське обладнання для викачки нечистот. Комунальне підприємство має бути самоокупним, а не дотуватися з місцевого бюджету». Також громада придбає рециклери та фрезу для проведення ямкового ремонту автодоріг.

З виділеної Мінрегіонбудом субвенції залишалося ще 700 тис. грн. Ці кошти пройшли складний шлях перед остаточним пунктом призначення. Спочатку Черкаська громада планувала купити автобус для внутрішніх перевезень, аби люди мали можливість скористатися ним для під’їзду в межах громади, наприклад, до ЦНАПу, а не чекати рейсового автобусу. Погодження на придбання автобусу не дало профільне міністерство. Потім мали намір встановити для Черкаської школи №2 модульну котельню, щоб позбутися витратного газового опалення. Через брак часу, що залишався на використання грошей, від цієї задумки також відмовилися. Нарешті обласна влада запропонувала зробити капітальний ремонт доріг за ці кошти. Мінрегіон таку пропозицію вважав слушною і дав свою згоду. Облавтодор вже отримав завдання якнайскоріше розпочати ремонт у Черкаській ОТГ. Цих 700 тис. грн. вистачає на ремонт асфальту лише на одній вулиці – Шидловський ( колишня Леніна), яка має довжину в 1 км та довгі роки взагалі не бачила ремонту.

До переліку проектів, що фінансуються за рахунок субвенції з держбюджету, перерозподіленої з окупованої території, ввійшли також об’єкти Черкаської громади. На реконструкцію та термомодернізацію опорної школи в Олександрівці передбачено 13,5 млн. грн. На капремонт трьох водогонів – 6 млн. грн., на капремонт доріг – ще 9 млн. грн. Роботи по жодному з проектів за ці кошти ще не розпочалися. Вони знаходяться на рахунках обласного бюджету та є перехідними – ремонт доріг розпочнеться в березні, а до кінця навчального року мають бути завершені роботи з реконструкції у школі, що визначена опорною (…) Повну версію читати ТУТ

Область:

Черкаська область

Громади:

Черкаська міська об’єднана територіальна громада      

Джерело:

«vesti.dn»

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

17 вересня 2021

Ресурси місцевого самоврядування в проєкті Державного бюджету 2022 – інфографіка

Ресурси місцевого самоврядування в проєкті...

15 вересня Уряд схвалив проект Закону про Державний бюджет України на 2022 рік та подав його на розгляд Верховній...

17 вересня 2021

Громади України й Словенії: обмін досвідом і партнерством

Громади України й Словенії: обмін досвідом і...

Словенці навчать українські громади переробляти сміття і розвивати туризм, а українські громади поділяться досвідом...

17 вересня 2021

Оцінка рівня фінансової спроможності громад – методичні рекомендації (проєкт)

Оцінка рівня фінансової спроможності громад –...

Міністерство розвитку громад та територій спільно з представниками всеукраїнських асоціацій, експертами міжнародних...

17 вересня 2021

Бюджет 2022, політичні рішення, індустріальні парки, суди, - відеоінтервю з Віталієм Безгіним

Бюджет 2022, політичні рішення, індустріальні...

Журналіст Станіслав Безушко поговорив з Віталєм Безгіним, головою підкомітету з питань...

17 вересня 2021

Самоперевірка пожежної безпеки закладу освіти: як провести і на що звернути увагу - запис вебінару

Самоперевірка пожежної безпеки закладу освіти:...

Як підготуватися до перевірок пожежної безпеки у закладах освіти. Про особливості таких перевірок і можливі...