07 грудня 2023
Logo slogan

Після об'єднання ми отримали те, чого чекали довгі роки, тепер треба лише працювати, - голова громади

Наталя Кушнір, голова Берестівської об'єднаної громади, що на Закпоріжжі, в ефірі Громадського радіо розповіла, як живеться громаді після об'єднання.


Ірина Соломко: Скільки громад об’єдналося в Запорізькій області?
Наталя Кушнір: Сьогодні в нашій області є шість громад — це були такі первістки, які ми називаємо пілотними проектами. В 2015 році відбулися перші вибори сільських голів об’єднаних територіальних громад.

Ви створювалися за перспективним планом чи ви не відповідаєте тим критеріям, які затвердив Кабмін у вашій області?
Ми створилися за перспективним планом, але згідно йому потрібно було, щоб населення об’єднаної громади було не менше п’яти тисяч. Та через те, що ми знаходимось в 50-ти км від районного центру, то в перспективний план було внесено зміни, і ми об’єднали територію, на якій мешкає 4848 чоловік.

Скільки громад ви об’єднали?
До нас приєдналось ще дві громади, і тепер наша об’єднана громада включає 11 населених пунктів. Це і маленькі села, і хутори, і села, які налічують більше тисячі населення.

Унікальність вашої громади в тому, що вона дуже велика територіально. І це виклик, тому що між громадами є значна відстань.
Найбільша відстань від центру до населених пунктів нашої громади — 23-24 км. Але ми вирішуємо цю проблему так, що кожної середи ми виїжджаємо на території, робимо там прийомні дні, щоб люди не їхали за 20 км, і таким чином розв’язуємо всі нагальні питання, які пов’язані і з оформленням державної допомоги або нотаріальної, і з субсидіями.
Таким чином також забезпечуємо особистий прийом громадян, тому що люди хочуть особисто прийти і поспілкуватися з сільським головою. Чомусь у нас ще залишилась така думка, що чим вище ранг, тим швидше вирішується питання.

І так ви вирішуєте всі питання, у ручному режимі?
Ми намагаємось допомагати, але кожен на своїй території повинен виконувати свою роботу. Тому що в сільській місцевості сільський голова — не цар, це звичайна людина, але та, яка взяла на себе велику відповідальність і її слово не повинно розходитися з ділом.
Ми багато років мріяли і хотіли бути господарями, розпоряджатися власними коштами, мати власні плани та прагнули повноважень. Тепер наші мрії здійснились.

Ви вже провели вибори старост?
Так, ще в січні 2016 року.

Ними залишились колишні голови сільських рад чи люди обрали нових?
У нас є два старости — колишні голови сільських рад. Вони мають досвід і пропрацювали багато років.

Тобто на вашу думку, такий вибір є виправданим?
Думаю, так.

Наразі недостатньо розуміння, що має робити староста в об’єднаних громадах. Розкажіть про їх повноваження. І чи вистачає їм цих повноважень?
В нас довгий час йшли дебати, адже старости були трохи ображені, що в них немає печатки, і вони займають вже не ті посади, як колись. Але ми їм розповідаємо, що і старости, і голова повинні працювати, як раніше.
В селі робота з людьми — це не тільки печатка. Людей потрібно вислухати, пройтись по сім’ям, своєчасно подивитися на якість дороги, на те, як працює дитячий садок чи ФАП, яку допомогу потрібно надати ветеранам. Тому я не думаю, що печатка — це основний атрибут влади. Старости повинні бути ближче до людей.
Нарешті ми дочекались повноважень, тепер лише потрібно працювати.

Ваша громада об’єдналась під час першої хвилі, коли сільські голови ставились до цієї реформи негативно, знепокоюючись, що вони втратять ці повноваження. У вас була така сама ситуація чи ваші голови були більш прогресивними?
Коли йде реформа, це завжди для когось боляче. Але без зміни ставлення до реформи нічого не вийде. Якщо ми хочемо жити краще, то потрібно і робити все по-новому та рухатися вперед.
У нас були сутички та непорозуміння, але зникли після того, як пройшли вибори. Тому що кожен сільський голова відчував, що саме він переможе на виборах. Але переможцем завжди буває лише одна людина, тому потрібно об’єднуватися в команду і плідно працювати.

Які нові можливості дала децентралізація вашій об’єднаній громаді?
Ми багато років мріяли і хотіли бути господарями, розпоряджатися власними коштами, мати власні плани та прагнули повноважень. Тепер наші мрії здійснились. В нас є кошти, плани, і наразі ми як добрі господарі повинні так розрахувати свої кошти, щоб утримувати і об’єкти соціальної сфери, і щось налагоджувати в селі, — світло, дороги. Нарешті ми дочекались повноважень, тепер лише потрібно працювати.

І вам вдається?
Вдається, але важко. Дуже багато навантаження, але я спираюсь в своїй роботі на молодь, тому що вважаю, що повинна передавати свій досвід. І сьогодні в сільській раді 50% працівників — зовсім молоді люди, навіть ті, які не мають досвіду роботи, але вони хочуть змін. І я дуже задоволена їхньою роботою.

Чи вистачає у вашій ОТГ фахівців? Чи вдалося вам на сьогодні сформувати якісну команду?
Нам вдалося сформувати більшість команди, хоча ще залишаються вакантні посади. Та в нашій сільській раді є юрист, проектний менеджер, програміст, начальник відділу освіти — молода, досвідчена і активна людина. Їй лише 26 років.

Чи створювали ви опорну школу у громаді?
Ні. Наразі ми є учасниками проекту підтримки японського уряду, з яким було підписано угоду на встановлення вікон у школах, але через події на сході України цей процес було призупинено. І в 2016 році ми підписали угоду та отримали 1 мільйон 412 тисяч гривень, що дало нам можливість утеплити та осучаснити велику школу в Миколаївці.
Та жодна зі шкіл по кількості учнів в нас не підходить під вимоги опорної школи. В 2016 році мережу наших шкіл ми залишили в незмінному вигляді. Але робота проводиться, наразі тривають обговорення з вчителями щодо можливих подальших змін.
Ми — об’єднана громада, а це означає, що ми — команда. І ми повинні самі знаходити ресурси, щоб забезпечувати село.

У вас замало учнів?
Так, у нас в трьох школах 375 учнів, а опорна школа має налічувати мінімум триста.

Закривати школи і робити одну в центрі садиби ви не плануєте?
Зараз це питання всіх хвилює. Кожне закриття бюджетного закладу викликає обурення і протест, бо люди залишаються без роботи. Але зараз ми працюємо над тим, щоб це питання вирішити якось інакше. У нас є три дитячі садки, можливо, можна буде об’єднати їх зі школами і зробити навчальний заклад. Там також можна зробити і класи раннього розвитку для того, щоб не втратити фахівців, адже в наших школах працює дуже багато молодих вчителів.

Тобто ви розумієте, що потрібно буде почати процес оптимізації?
Це розумію не тільки я, ми спілкуємося з вчителями, з директорами шкіл, та й люди це розуміють. Не можна назвати школу загально-освітньою, якщо в ній не буде 10-х та 11-х класів. Та й утримувати таку будівлю без учнів дуже складно. Але ми знайдемо методи, щоб всім знайти роботу і щоб зберегти наші заклади.

У вас є розуміння, як буде розвиватися ваша громада? Як вона буде заробляти гроші?
Тільки-но об’явили, що на підтримку об’єднаних територіальних громад виділяється державна субвенція, виникло море планів. І люди дуже зраділи державним грошам. Але на всіх зборах ми постійно наголошуємо, що не потрібно ні на кого сподіватися. Ми — об’єднана громада, а це означає, що ми — команда. І ми повинні самі знаходити ресурси, щоб забезпечувати село.
Коли мене питають, чи зможемо ми власним бюджетом забезпечити нашу громаду, я відповідаю, що не все можна зробити за рахунок коштів. Є такі роботи, які можна зробити силами людей.
У нас багато років на розі двох вулиць збирався смітник, виріс цілий терикон сміття. Ми винайняли техніку, вивезли це сміття. Рівно за два тижні сміття з’явилось знову. І ми вирішили придбати дитячий майданчик і розташувати його на цьому місті. Невже наші люди будуть кидати сміття і склянки під ноги дітям?

І люди відгукнулись: сільська рада придбала майданчик, а встановленням та благоустроєм ділянки зайнялися мешканці. Працювали вдень і вночі, садили квіти, прибирали, насипали ґрунт. Тепер це затишний дитячий куточок.
Можна любити своє село не на словах, а на справах.
Що стосується планів, то ми зараз працюємо над створенням комунального підприємства, і думаємо, що там буде багато відділень: ритуальне бюро, пожежна команда. Ми придбаємо трактори з різними причіпними сільськогосподарськими елементами.
Також ми хочемо створити кооператив з переробки зерна, ми їздили за досвідом в інші області, і те, що ми побачили, нам дуже сподобалось.

12.01.2017 - 12:30 | Переглядів: 12128
Після об'єднання ми отримали те, чого чекали довгі роки, тепер треба лише працювати, - голова громади

Область:

Запорізька область

Громади:

Берестівська сільська об’єднана територіальна громада Берестівська територіальна громада

Джерело:

Громадське радіо

Поділитися новиною:

Читайте також:

07 грудня 2023

Законодавчі ініціативи для продовження децентралізації: тези круглого столу

Законодавчі ініціативи для продовження...

1 грудня представники органів законодавчої та виконавчої влади, міжнародних інституцій, органів місцевого...

07 грудня 2023

«Ми, як країна, повинні повністю впровадити засади пропорційності та субсидіарності», - Олена Шуляк про систему місцевого самоврядування

«Ми, як країна, повинні повністю впровадити...

Продовження децентралізації - серед пріоритетних напрямків роботи на найближчу перспективу Комітету Верховної Ради з...

07 грудня 2023

06 грудня 2023

«Муніципальні партнерства, створені на короткотерміновій основі, можуть мати довготривале майбутнє», - Магнус Ліллестрем

«Муніципальні партнерства, створені на...

Муніципальні партнерства можуть створюватися на короткотерміновій основі, але також можуть мати довготривале...