Керівник та фахівці Держгеокадастру взяли участь в міжсекторальному круглому столі “Розпорядження державними землями в контексті законодавчих ініціатив в рамках децентралізації”, організованому Інститутом громадянського суспільства за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.
Цей захід – складова масштабної публічної дискусії, в рамках якої має бути визначена оптимальна парадигма розширення повноважень місцевих органів влади в питаннях розпорядження землями з одночасним підсиленням державного контролю за цим процесом.
Головна мета децентралізації в земельній сфері – збереження і ефективне використання українських земель в довгостроковій перспективі та перетворення місцевих громад, які зараз подекуди почуваються гостями на власній території, на їх повноцінного власника.
Як відзначив Голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Максим Мартинюк, підвищення повноважень місцевих органів влади в сфері земельних відносин підтримується на всіх рівнях і зокрема керівництвом Держгеокадастру, як складова загальнодержавної політики децентралізації. Зокрема, це дозволить ліквідувати підґрунтя для конфліктів на мікрорівні, які неминуче виникають, коли земельні питання вирішує одноосібно на віддалі чиновник центрального відомства.
“Я вважаю, що ніхто краще громади не може розібратись, яку ділянку і під що саме відводити, – наголосив Максим Мартинюк. – Тож офіційна позиція Держгеокадастру – розпорядження землями слід передавати на місця, одночасно підсилюючи відповідальність та контроль в цій сфері”.
Один із запропонованих механізмів реалізації цієї реформи – підвищення ролі містобудівної документації в розпорядженні землями. Наявність чіткого плану розвитку дозволить забезпечити гармонійний розвиток територій і знайти баланс інтересів громади та держави.
Учасники круглого столу також розглянули питання необхідності перегляду практики безоплатного розподілу земель, внесення змін до закону про регулювання містобудівної діяльності та запровадження індивідуальної відповідальності депутатів за голосування рішень за межами компетенції.
Результатом дискусії стане напрацювання законодавчих ініціатив та пропозицій, які будуть передані на розгляд міністерств, а згодом – до Парламенту.
13 травня 2025
Парламент спростив процедури співробітництва громад
Парламент спростив процедури співробітництва...
13 квітня Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроект №11412 про внесення змін до деяких законів України...
13 травня 2025
Вакансія! Експерт(-ка) з моніторингу, оцінювання та навчання (англ.)
Вакансія! Експерт(-ка) з моніторингу,...
Опис контексту Для реагування на мінливі потреби українських муніципалітетів і національних суб'єктів у воєнний...
13 травня 2025
Як Угода України з США про рідкоземельні метали...
30 квітня 2025 року уряди України та США підписали Угоду про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду...
13 травня 2025
Законопроєкт про забезпечення законності в...
13 травня Верховна Рада України ухвалила за основу законопроєкт про внесення змін до Закону України «Про місцеві...