Олексій Рябикін: «Нагляд має бути домірним і прозорим»

Нагляд за законністю рішень органів місцевого самоврядування має бути домірним, превентивним і прозорим.


Про це в інтерв’ю порталу «Децентралізація» розповів заступник Міністра розвитку громад та територій України Олексій Рябикін.

«Він не повинен тиснути на громади, а має захищати їх від ухвалення неправомірних рішень. Це перш за все превентивний інструмент: через консультації та комунікацію ми запобігаємо порушенням ще до того, як вони стануть проблемою», — зазначив Олексій Рябикін.

За його словами, нагляд також убезпечує громади та їхніх посадових осіб від того, щоб управлінські рішення ставали предметом розгляду правоохоронців.

«Часто саме через брак чітких процедур виникають конфліктні ситуації. Чітко визначений державний орган нагляду та прозора процедура — це запобіжник від зайвих проблем і маніпуляцій», — підкреслив заступник міністра.

Цифровізація, за словами Олексія Рябикіна, допоможе уникнути «ручного» втручання.

«Коли кожен акт ОМС потрапляє у цифровий реєстр із відкритим доступом для громадян, експертів, міжнародних партнерів та журналістів, це унеможливлює будь-яке «ручне» втручання. Прозорість — двосторонній процес. Громада має бачити всі рішення, розуміти їхню суть і мати можливість впливати на процес».

Він також нагадав, що лише один день голосування Верховної Ради, коли депутати провалили ухвалення законопроєкту про нагляд №13150, коштував Україні 710 мільйонів євро.

«Законопроєкт був абсолютно придатним до ухвалення: він відповідав індикатору 9.1, підтриманий Європейською комісією і трьома з чотирьох асоціацій органів місцевого самоврядування».

Наразі в парламенті зареєстровано новий законопроєкт №14048, який передбачає нагляд без створення окремого Реєстру актів ОМС і визначає процедуру та рівні нагляду.

«Документ також стосується кадрового резерву та встановлення державної служби для голів районних державних адміністрацій як одного з рівнів нагляду. Міністерство обов’язково надасть свої висновки», — пояснив заступник Міністра.

За його словами, саме така модель дозволяє забезпечити баланс між виконанням громадами своїх повноважень і контролем держави, створюючи довіру та ефективне партнерство на користь громадян.

Повне інтерв’ю з Олексієм Рябикіним читайте ТУТ.

29.09.2025 - 15:46 | Переглядів: 1380
Олексій Рябикін: «Нагляд має бути домірним і прозорим»

Теги:

Олексій Рябикін

Джерело:

Читайте також:

19 березня 2026

Фінансова підтримка громад: Уряд погодив розподіл понад 270 млн грн додаткової дотації

Фінансова підтримка громад: Уряд погодив...

Кабінет Міністрів України прийняв, підготовлений Міністерством фінансів України, проєкт розпорядження «Про...

19 березня 2026

Громади Запоріжжя та Чернігова отримали 38 одиниць спецтехніки для екстреного відновлення в межах спільного проєкту з JICA

Громади Запоріжжя та Чернігова отримали 38...

У межах Проєкту екстреного відновлення та реконструкції громади продовжують посилювати технічну спроможність для...

19 березня 2026

Реформи та відновлення: Двадцять років швейцарсько-української синергії у сталому розвитку зі Skat Consulting

Реформи та відновлення: Двадцять років...

Швейцарсько-українське співробітництво – це насамперед про послідовність та довіру, які вибудувані десятиліттями....

19 березня 2026

Понад 1 100 партнерств: проєкт «Пліч-о-пліч» переходить на новий етап розвитку

Понад 1 100 партнерств: проєкт «Пліч-о-пліч»...

У Міністерстві розвитку громад та територій України відбулася нарада щодо подальшого розвитку національного проєкту...