Оновлена Державна стратегія регіонального розвитку наближає Україну до євроінтеграції, а для громад і областей стратегічне планування стає обов’язковою умовою для отримання та ефективного використання публічних інвестицій. Заступник міністра розвитку громад та територій Олексій Рябикін розповів «Децентралізації», як рухається процес оновлення стратегій і що зміниться у підході до планування.
Реалізація Стратегії є частиною євроінтеграційного руху України та виконання відповідних міжнародних зобов’язань.
За словами Олексія Рябикіна, вже затверджено 22 обласні стратегії, а понад 1300 громад перебувають у процесі стратегічного планування: деякі вже затвердили свої документи, інші — на фінальній стадії погодження.
«Це важливий крок у реформі управління публічними інвестиціями. Наявність стратегічного плану тепер обов’язкова для отримання та ефективного використання публічних коштів на місцевому, регіональному та державному рівнях», — зазначив заступник міністра.
Громади створюють середньострокові плани пріоритетних публічних інвестицій і формують єдині портфелі проєктів. У цьому процесі їх підтримують Міністерство розвитку громад і територій, команда DREАM, а також Міністерства фінансів і Міністерство економіки. Щоб підвищити якість стратегічного планування, проводяться навчальні програми для громад та регіонів у очних і онлайн-форматах.
Олексій Рябикін погодився, що законодавець для громад визначив занадто багато планувальних документів: стратегію розвитку тергромади, концепцію інтегрованого розвитку, план відновлення території, програму комплексного відновлення.
«Для планування на рівні громади та регіону цілком достатньо одного, максимум двох документів. Наразі основний акцент потрібно робити на стратегіях громад та регіонів. Всі інші документи можуть поки що залишатися на полицях і не є критично необхідними для щоденної роботи та планування», — підкреслив він.
Міністерство вже готує законопроєкти, які передбачають суттєве скорочення кількості планувальних документів для громад.
Повне інтерв’ю з заступником міністра розвитку громад та територій Олексієм Рябикіним читайте на порталі «Децентралізація» - https://decentralization.ua/news/20006
Нагадаємо, 26 вересня 2025 року Уряд схвалив План заходів з реалізації Державної стратегії регіонального розвитку на 2021–2027 роки.
Документ розрахований на три роки й містить 101 завдання з чіткими строками та індикаторами виконання.
Серед пріоритетів:
16 квітня 2026
Стартував курс «Муніципальні партнерства для євроінтеграції»: ключові висновки
Стартував курс «Муніципальні партнерства для...
Стартував онлайн-курс «Муніципальні партнерства для євроінтеграції», і ми ділимося ключовими висновками з першої...
16 квітня 2026
Онлайн-вебінар «Від інтуїтивних рішень до зрілого управління на основі даних»
Онлайн-вебінар «Від інтуїтивних рішень до...
Як громаді перейти від розрізнених таблиць, ручного збору інформації та ситуативних рішень до системного управління...
16 квітня 2026
Механіко-біологічне оброблення відходів: що варто врахувати громадам
Механіко-біологічне оброблення відходів: що...
Відколи в Україні ухвалили закон «Про управління відходами», перед громадами постало питання: як зменшити...
16 квітня 2026
Доходи українських громад у 2025 році перевищили 554 млрд грн — KSE Institute
Доходи українських громад у 2025 році...
У 2025 році доходи територіальних громад України перевищили 554 млрд грн — на 12%, або +59 млрд грн більше, ніж роком...