Міністерство розвитку громад та територій презентувало проєкт оновлення Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні (децентралізації). Йдеться про адаптацію реформи до умов повномасштабної війни та підготовки до членства України в ЄС.
Олексій Рябикін, заступник Міністра розвитку громад та територій України, зазначив, що саме громади стали основою стійкості країни у воєнний час, і зараз важливо забезпечити їх необхідними інструментами для подальшого розвитку й відновлення.
«Децентралізація дала поштовх для розвитку громад. За 11 років реалізації реформи вдалося досягти суттєвих результатів: сформовано новий адміністративно-територіальний устрій, оновлено систему міжбюджетних відносин, громади стали відповідальнішими, ближчими до людей. Але ця реформа задумувалась і втілювалася у мирних умовах. Після повномасштабного вторгнення реальність змінилась. Наше завдання зараз — зберегти здобуте, але водночас дати громадам інструменти для подальшого розвитку й інтеграції в європейську систему врядування», — сказав Олексій Рябикін.
Участь у заході взяли представники Верховної Ради України, асоціацій органів місцевого самоврядування, а також експерти Ради Європи, яка надає довготривалу підтримку реформі. Всі Асоціації погодились, що спроможність місцевого самоврядування не піддається сумніву, а на початку повномасштабної війни стала запорукою відсічі збройній агресії росії.
Як повідомили, у Мінрозвитку, у проєкті пропонуються зміни, які мають зробити реформу більш дієвою в умовах війни та повоєнного відновлення. Планується переглянути підходи до формування громад і районів з урахуванням безпекових, демографічних та економічних факторів. Один із кроків — чітко розмежувати повноваження між центральною владою та місцевим самоврядуванням. Водночас місцеві державні адміністрації мають виконувати координуючі та наглядові функції замість дублювання повноважень громад.
Окремо увагу проєкту приділили зміцненню кадрової спроможності місцевої влади, запровадженню нових форматів участі жителів у прийнятті рішень, а також посиленню ролі старост і місцевих депутатів. У фінансовій сфері громадам пропонується надати більше можливостей самостійно розпоряджатися коштами, залучати інвестиції, брати участь у програмах відновлення та європейських проєктах.
Народний депутат Віталій Безгін уточнив, що саме пропонують оновити у Концепції:
«Запропонував додати до документу можливість запровадження різних підходів щодо повоєнного відновлення з урахуванням або функціональних типів територій, або безпекових макрорегіонів», - зазначив Віталій Безгін.
Захід організувало Міністерство розвитку громад та територій України у співпраці з Програмою Ради Європи «Посилення багаторівневого врядування та місцевої демократії для підтримки відновлення України». Наступним етапом стане доопрацювання Концепції з урахуванням пропозицій асоціацій та подальше публічне обговорення.
Приєднані зображення:
Теги:
законодавче забезпечення Олексій Рябикін Віталій Безгін Концепція децентралізації
Джерело:
Портал «Децентралізація»
25 липня 2025
Євроінтеграційне навчання для українських...
Народний депутат України Віталій Безгін повідомив про досягнення попередньої домовленості з представниками...
24 липня 2025
Що таке академічний ліцей і як допомогти дитині обрати профіль - запис вебінару
Що таке академічний ліцей і як допомогти дитині...
Швейцарсько-український проєкт DECIDE провів вебінар на тему: «Що таке академічний ліцей і як допомогти дитині обрати...
24 липня 2025
Швейцарія продовжує підтримку відновлення житла...
Громадська організація "ДЕСПРО" разом із Helvetas Swiss Intercooperation у межах швейцарської допомоги Україні...
23 липня 2025
Один мер — десять партнерств: Мартін Асмут став Амбасадором дружби міст від Cities4Cities
Один мер — десять партнерств: Мартін Асмут став...
Нагороду вручено 19 липня у німецькому Гофштеттені — за лідерство, що надихає інші муніципалітети знаходити...