Культура як рушій для розвитку та згуртованості: проєкт UCORD починає впровадження культурних ініціатив у шести регіонах України

16 травня у Києві відбувся захід «Від ідеї до змін: старт впровадження грантової програми «Кластери Відродження», присвячений початку реалізації ініціатив у сфері культури та креативних індустрій, що отримали грантову підтримку від проєкту UCORD в рамках програми «Кластери Відродження».


Анастасія Бондар, заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації у своєму вітальному слові підкреслила, що саме культура, українська ідентичність та історія мають бути наскрізними елементами для процесів розвитку та відновлення.

«Міністерство культури та стратегічних комунікацій готує ініціативу під назвою Culture for Recovery. Вона про те, наскільки важливо враховувати культуру в процесі відбудови. Програма «Кластери Відродження» — це фантастичний приклад синергії з цією ініціативою. У відбудові ми маємо насамперед підкреслювати нашу культуру, ідентичність та історію. І це не лише про збереження культурної спадщини — це про впровадження нових послуг, створення громадської синергії, яка об'єднує людей в громадах і формує середовище, до якого хочеться повертатися. Я прагну, щоб культура була невіддільною частиною економічного розвитку, єднання громад, опорою та основою сталого розвитку», - зазначила спікерка.

Ілона Постемська, старша координаторка програм Посольства Швейцарії в Україні окреслила роль проєкту UCORD як майданчика для міжсекторальної взаємодії, де культура розглядається не як окрема галузь, а як наскрізний елемент, що об'єднує людей, зміцнює соціальну згуртованість і підсилює розвиткові процеси.

«У проєкті UCORD поєднуються, здавалося б, зовсім різні напрями — водопостачання, культура та регіональний розвиток. Та насправді розвиток неможливий у відокремлених секторах. Це — інтегральний процес, заснований на взаємозв’язках, співпраці та постійному діалозі між представниками різних сфер і спільнот. Саме таким майданчиком для мультисекторальної взаємодії став проєкт UCORD. І культура тут є наскрізною темою, адже для українців культура — не лише цінність, а й базова потреба, рушійна сила, яка живить нас, зміцнює нашу стійкість і згуртовує суспільство».

 

 

Марина Бриль, керівниця проєкту UCORD розповіла про те, як відбувався конкурсний відбір та визначення проєктів-переможців, а також підкреслила важливу роль у цьому процесі агенцій регіонального розвитку як ключових партнерів проєкту UCORD у пілотних регіонах.

Зокрема, вона нагадала, що грантова програма «Кластери Відродження» є частиною компоненту проєкту UCORD, спрямованого на посилення соціальної згуртованості через культуру та креативні індустрії. Також зазначила, що надзвичайно складний відбір заявок проводила конкурсна комісія у складі 6-ти міжнародних та українських експертів. У результаті двохетапного відбору визначили 8 проєктів-переможців з загальним бюджетом 1,5 мільйони швейцарських франків, які будуть впроваджуватися за підтримки проєкту UCORD.

«Хочу подякувати нашим партнерам – агенціям регіонального розвитку у пілотних регіонах, адже вони були першим місточком між нами та представниками партнерських ініціатив, долучившись до розповсюдження інформації про цю програму, а згодом – і до надання консультацій в підготовці заявок. Також грантери і надалі отримуватимуть консультаційну підтримку від АРР, вже в процесі реалізації своїх ініціатив. На цих проєктах велика відповідальність, адже через них ми говоримо мовою культури, культурної спадщини, історії. Це ще раз підтверджує, що ми є, ми тримаємось і згуртовуємося навколо нашого майбутнього», - зазначила Марина Бриль.

 

 

Ганна Богачук, керівниця компоненту «Культура, соціальна згуртованість та залучення громадян» проєкту UCORD оголосила ініціативи, які стали переможцями, після чого представники кожної з них презентували свої цілі, партнерства та очікувані результати.

Нагадаємо, що переможцями стали:

Волинська область

  1. ГО «Місто.Перезавантаження» з проєктом «Полісся.Перезавантаження: створення економічної спільноти»;

Хмельницька область

  1. ГО «Товариство німців Хмельниччини» з проєктом «Креативний хаб «Подільська мануфактура»;
  2. ГО «Експортний альянс «Українські весільні сукні» з проєктом «Крізь історію весільної моди»;

Сумська область

  1. ГО «Агенція «Креативна Сумщина» з проєктом «Кластер «Креативна Сумщина»;

Тернопільська область

  1. ГО «Центр розвитку ініціатив «ІнСорс» з проєктом «Віста Збруча. Спадщина старого кордону»;
  2. ГО «Молодіжна організація «Молодь – майбутнє України» з проєктом «Тепле Поділля. Нові культурні шляхи»;

Вінницька область

  1. ГО «Агенція регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад» з проєктом «Ремісничий ренесанс: кластерний метод економічного розвитку сільських територій Вінниччини через інновації, культурну спадщину та туризм»;

Одеська область

  1. ГО «ОДЕСА ВАУ» з проєктом «Туристично-креативний кластер «Чумацький шлях».

Другу частину заходу присвятили воркшопам, які мали на меті надихнути грантерів та допомогти їм у майбутньому впровадженні проєктів. Зокрема, про інструменти та стратегії культурного туризму для сталого регіонального розвитку розповідала Мар’яна Олеськів, голова Державного агенства розвитку туризму у 2020-2024 роках, член наглядової ради Capital European Affairs (Брюссель, Бельгія), про мистецтво комунікацій - Марина Фролова, сенсотвориця, культурна менеджерка та бренд-консультантка, адвокатка української етніки, Effie-awarded бренд-директорка Honey-Завертайло. Як дизайнувати події, дотримуючись принципів доступності та інклюзивності, учасників навчала Уляна Пчолкіна, громадська діячка та телеведуча, консультантка з питань доступності. Наостанок представники команди проєкту UCORD розповіли про умови та критерії успішного впровадження ініціатив.


Програма «Кластери Відродження» спрямована на підтримку проєктних партнерств громадського та державного секторів, що демонструють внесок культури у регіональний розвиток. Вона реалізуватиметься в шести пілотних областях проєкту UCORD: Вінницькій, Волинській, Одеській, Сумській, Тернопільській та Хмельницькій.

Грантова програма «Кластери Відродження” є частиною Швейцарсько-українського проєкту «Згуртованість та регіональний розвиток України, UCORD, який втілюється за підтримки Швейцарії через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва компанією NIRAS Sweden AB.

20.05.2025 - 15:05 | Переглядів: 126
Культура як рушій для розвитку та згуртованості: проєкт UCORD починає впровадження культурних ініціатив у шести регіонах України

Приєднані зображення:

Теги:

культура міжнародна підтримка

Джерело:

Проєкт UCORD

Читайте також:

20 травня 2025

МОН та Програма Polaris презентували оновлений Дашборд освітніх індикаторів

МОН та Програма Polaris презентували оновлений...

20 травня Міністерство освіти і науки України спільно з Програмою Polaris презентували оновлену версію Дашборду...

20 травня 2025

Інтеграція податкових адміністративних послуг у ЦНАП: 28 травня - презентація полісі-пропозицій

Інтеграція податкових адміністративних послуг у...

28 травня 2025 року Програма Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» проведе презентацію...

20 травня 2025

Реформа старшої профільної школи - відповіді на поширені запитання

Реформа старшої профільної школи - відповіді на...

Експерти Швейцарсько-українського проєкту DECIDE продовжують відповідати на поширені запитання про реформу старшої...

19 травня 2025

Проєкт DECIDE продовжує консультації з питань реформи старшої профільної школи

Проєкт DECIDE продовжує консультації з питань...

Ще на початку березня експерти Проєкту DECIDE розпочали надання консультаційної підтримки громадам з питань реформи...