Стратегічне планування на регіональному рівні: патріотизм починається там, де ми живемо – у наших селах, селищах та містах

У рамках Національного форуму «Стратегічне планування на регіональному рівні: від відновлення до розвитку» відбулася дискусійна панель «Головні висновки стратегічних сесій та регіональні особливості макрорегіонів».


У центрі обговорення – особливості різних територій у процесі стратегічного планування на регіональному рівні.

Нагадаємо, протягом грудня 2024 року – січня 2025 року за ініціативи Міністерства розвитку громад та територій України, ПРООН та за фінансової підтримки Уряду Японії у Львові, Черкасах, Кропивницькому, Києві, Одесі, Камʼянці-Подільському та Харкові відбулися стратегічні сесії, спрямовані на скринінг наявних регіональних стратегій та проєктів нових. Документи перевірялися на відповідність Державній стратегії регіонального розвитку та актуальним викликам кожного з регіонів. Сім сесій охопили всі регіони України та залучили понад 800 учасників.

«Місцеві плани регіонального розвитку мають бути не просто документами заради документів. Вони повинні створюватися з позиції логіки управління і з урахуванням усіх можливих факторів та особливостей, які існують на різних типах територій. Водночас, все це має бути узгоджено з Державною стратегією регіонального розвитку і координуватися належним чином. Адже забезпечити рівномірний розвиток країни, не знаючи про пріоритети громад, не синхронізуючи нашу спільну роботу, вкрай проблематично.

Під час таких дискусій, як ця, де репрезентована вся Україна, ми маємо можливість звірити годинники, зрозуміти, наскільки добре ми чуємо одне одного. У нас спільно є можливість у нинішніх умовах переосмислити підхід до регіональної політики. Кожен може зробити свій вклад. Бо патріотизм починається там, де ми живемо – у наших селах, селищах та містах. Ми всі – Україна. Тільки якщо кожен з нас окремо на своєму місці буде свідомо робити те, що має, з думкою про майбутнє, у нас вийде побудувати таку країну, про яку всі мріємо», – зазначив в ході заходу заступник Міністра розвитку громад та територій Олексій Рябикін.

 

 

Він також наголосив, що Міністерство розвитку громад та територій продовжує працювати для того, щоб знаходити шляхи об’єднання громад і підтримки їхньої згуртованості. Приклад цього – національний проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади», який вже успішно функціонує, та завдяки якому громади тилу та громади-фронтири вже можуть кооперуватися та допомагати одна одній.

Народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін також підкреслив важливість системного підходу до стратегічного планування:

«Без регіонального планування неможливий комплексний розвиток всієї країни. 7 сесій стратегічного планування, які відбулися протягом грудня 2024 – січня 2025 року, організовані Міністерством, дозволили нам побачити практичний зріз того, з якими проблемами зіштовхуються громади, в кого які виклики та рівень готовності. Це також був приклад координації наших зусиль на рівні Уряду з громадами і єдності у процесі планування.

Ми не маємо ділити себе на різних, тому що те, наскільки добре ми будемо працювати всі разом зараз, визначить успіх та добробут України у майбутньому. Звісно, виклики Харківщини та виклики Закарпаття – абсолютно різні. Однак це не означає, що якісь з них менш або більш важливі. Маємо обмінюватися досвідом, шукати шляхи допомагати одне одному реальним рішенням, бути в діалозі».

 

 

Керівник Проєктного офісу DREAM Віктор Нестуля, розповідаючи про роботу з цифровими інструментами регіонального планування, зазначив, що вони розробляються з урахуванням європейського досвіду та відповідно до європейських вимог. Він підкреслив, що Проєктний офіс DREAM працює над тим, щоб допомогти кожній громаді, яка вже працює з цифровими інструментами, робити це правильно, швидко та ефективно.

«Для того, щоби підвищити якість стратегічного планування, ефективність реалізації проєктів та збільшити фінансовий ресурс, який виділяється на допомогу та розвиток України, Уряд запустив реформу управління публічними інвестиціями. Тому той факт, що наразі переглядається підхід до розробки Державної стратегії регіонального розвитку, регіональних стратегій та стратегій громад, надзвичайно важливий. Адже наскрізна стратегічна ціль реформи – регіональний розвиток, підтримка громад і регіонів.

Міністерство розвитку громад та територій, як один з драйверів реформи, уже працює над тим, щоб допомогти громадам у розумінні того, як побудувати спроможності для того, щоб залучати більший фінансовий ресурс для реалізації проєктів на місцевому рівні. Зокрема, йдеться, у першу чергу, про відповідні цифрові інструменти – Геоінформаційну систему регіонального розвитку та екосистему управління відбудовою DREAM», – сказав керівник Проєктного офісу DREAM.

 

 

Харківський міський голова Ігор Терехов розповів про стратегію розвитку Харкова. Він наголосив, що Харків, як прифронтове місто, потребує стратегії відновлення у дуже короткі терміни. При цьому ведеться активна робота для того, щоб не просто відбудувати місто, а підтримувати у ньому життя, створювати умови для того, щоб люди хотіли повертатися додому та залишатися у Харкові вже зараз.

«Коли є безпека, у тому числі енергетична, коли вони забезпечені житлом, роботою, медичними послугами, освітою. Коли у місті сприятливий інвестиційний клімат, транспортна інфраструктура функціонує і всі послуги які надаються – якісні. А найголовніше – емоція, енергетика міста та його розвитку.

Ми активно співпрацюємо з багатьма партнерами, продовжуємо вже зараз модернізувати транспортну інфраструктуру міста, впроваджувати програми муніципального житла, освітні проєкти і багато чого іншого для того, щоб місто навіть у нинішніх умовах не стагнувало. Головне завдання, яке лежить у фундаменті стратегії розвитку Харкова – створити умови для того, щоб наше місто, попри всі виклики, з якими ми стикаємося кожного дня, кожної ночі, зберегло свою “енергетику”. Наша стратегія – стратегія нових можливостей та якісного, швидкого, динамічного розвитку Харкова», – сказав міський голова Харкова.

 

 

Також у рамках панелі відбулася презентація основ територіально-орієнтованого підходу у стратегічному плануванні, яку провели Павло Остапенко, олова громадської організації «Товариство дослідників України», та Наталія Глоба, радниця заступника Міністра розвитку громад та територій, експертка з питань стратегічного планування.

Вони наголосили, що кожен макрорегіон України та кожен функціональний тип території мають унікальні особливості, що визначають їхні потреби, виклики та потенціал, які мають враховуватися під час планування. Зокрема, йдеться про такі фактори: соціальний, економічний, географічний, природній, демографічний, інфраструктурний, а також наявність уражень внаслідок бойових дій, екологічних чи техногенних катастроф.

 

 

Ці чинники відповідно визначають функціональний тип території: прикордонна, така, що має природні обмеження, де наявна демографічна криза, на якій відбулася екологічна катастрофа тощо.

За пропонованим підходом Державна стратегія регіонального розвитку (ДСРР) має визначати базовий набір індикаторів, які допомагають вимірювати регіональний розвиток країни в цілому. Далі – подібні індикатори кожного окремого макрорегіону. Таким чином, громади отримують два набори індикаторів, що стають своєрідним дороговказом для загального розвитку і виконання окремих завдань кожної конкретної стратегії. У результаті – держава отримує актуальну інформацію про стан реалізації стратегій, а регіони та громади чітко бачать свою роль у загальнодержавному процесі.

 

 

Форум організовано Міністерством розвитку громад та територій України спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН), за фінансової підтримки Уряду Японії.

07.02.2025 - 14:14 | Переглядів: 160
Стратегічне планування на регіональному рівні: патріотизм починається там, де ми живемо – у наших селах, селищах та містах

Теги:

регіональний розвиток Олексій Рябикін Віталій Безгін

Джерело:

Читайте також:

07 лютого 2025

Нові підходи до планування розвитку територій: експерти представили концепцію

Нові підходи до планування розвитку територій:...

Під час Форуму «Стратегічне планування на регіональному рівні: від відновлення до розвитку», що пройшов 6 лютого у...

07 лютого 2025

Програма Polaris розпочинає пілотування активності з формування комплексного бачення розвитку ЦНАП регіонів

Програма Polaris розпочинає пілотування...

5 лютого відбулася зустріч щодо співпраці шведсько-української програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування...

07 лютого 2025

Тернопільщина впроваджує систему супроводу ветеранів: важливий крок до гідної адаптації захисників

Тернопільщина впроваджує систему супроводу...

Забезпечення якісного супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб стало одним із пріоритетних завдань...