При усіх негараздах, які звалилися на органи місцевого самоврядування (ОМС) за останній час, систематично посилюється тиск на фінансування місцевої освіти. Не будемо обговорювати об’єктивність, доцільність чи справедливість цього, просто приймемо це за факт. Спочатку в освітній субвенції на заробітну плату педагогічних працівників, що забезпечують здобуття загальної середньої освіти, трішки підвищили розрахункову наповнюваність класів (РНК), потім використали буфери, потім зменшили кількість годин навчальних планів, що фінансуються за рахунок цієї субвенції та застосували понижуючий коефіцієнт 0,89. Цього року з 1 січня, на пів року раніше визначеного попередньо в законі строку, запровадили Закон України «Про дошкільну освіту», який «щедро» дозволяє ОМС виплачувати заробітну плату працівникам закладів дошкільної освіти більшого розміру від встановленої кабміном, звичайно ж з власного бюджету. При цьому, норми закону вцілому змушують місцеву владу збільшити видатки на забезпечення здобуття дошкільної освіти. До всього цього Уряд рекомендував ОМС доплатити славнозвісну «тисячу» тим педагогічним працівникам, на яких в Уряду не вистачило коштів. А це більша частина дошкілля, бо для позашкільників і інших педагогічних працівників (ІРЦ, МРЦ, ЦПРПП) нарахувати таку доплату немає нормативних підстав. Хоча окремі громади і приймають відповідні рішення (?).
При цьому, варто врахувати, що про вимогу в додаткових коштах для дошкільників (закон + тисяча) було прийнято тоді, коли місцеві бюджети вже були затверджені і кошти розподілені.
І от минув січень. Педагоги в зарплатній відомості мали би відчути піклування Президента (кажуть/пишуть що це за його ініціативи додали вчителям тисячу), Парламенту і його профільного комітету та Уряду. А що ж вийшло насправді?
У Фейсбук-групі «Школа і громада» провів нерепрезентативне опитування щоб порівняти отриману підвищену реальну («на руки») заробітну плату за січень 2025 року з тою, яку ті ж самі педагоги отримали в грудні 2024 року. Очікування були такими, що в основної частини педагогів дохід мав збільшитися на 1000 грн і більше за мінусом податків. За одну добу (6-7 лютого) в опитуванні взяло участь 664 осіб. Це не якісь боти, всі вони мають реальні профілі (перевіряв вибірково найбільш підозрілі). Результати перед вами.

Лише у 19 % опитаних педагогів заробітна плата збільшилася від 500 грн до 1000 грн і більше. А це саме те збільшення, яке прогнозувалося відповідно до умов доплати тисячі. Але ж у 57% оплата зменшилася!
Чому так? Більшість громад не мають у своєму бюджеті додаткових коштів на реальне підвищення заробітної плати та на додаткову надбавку у 1000 грн. А підвищувати потрібно бо відчувають подвійний тиск – від центральної влади (Уряд прописав у постанові «Рекомендувати органам місцевого самоврядування встановлювати доплату за роботу в несприятливих умовах праці, передбачену пунктом 1 цієї постанови, педагогічним працівникам інших закладів та установ освіти, які утримуються з відповідного місцевого бюджету») та від самих освітян на місцях (адже виникає проблема несправедливого розрахунку оплати праці за виконання одних і тих же завдань на аналогічних посадах в одній громаді). Тому керівництво громад йде на такі кроки врегульовуючи питання, щоб і вовки ситі і вівці цілі. Наприклад, зменшують надбавку за престижність для вчителів, чи скорочують штати та групи у садочках, об’єднують дітей з особливими освітніми потребами в одну групу (клас) щоб не утримувати додаткових асистентів. Маю інформацію, що в одній досить спроможній громаді керівників шкіл змушують посеред року «тасувати» педагогічне навантаження так, щоб не було неповних ставок та не доплачувати тисячу «трохи вхолосту». А зміна педнавантаження під час навчального року є проблемною через законодавчі обмеження.
Заради справедливості варто зазначити, що в опитуванні трохи невдало обраний грудень місяць 2024 року через можливу виплату річних премій в цей час. Хотілося вірити що саме ця причина стала провідною для освітян, в яких чомусь у січня дохід менший ніж в грудні.
З огляду на викладене напрошуються два висновки:
15 грудня 2025
Відібрано ще 11 проєктів для реалізації в межах фінансових угод з Європейським інвестиційним банком
Відібрано ще 11 проєктів для реалізації в межах...
Під головуванням заступника Міністра розвитку громад і територій України Олексія Рябикіна відбулось засідання...
15 грудня 2025
Наскільки громади готові до міжнародного партнерства та програм ЄС: прийміть участь у дослідженні
Наскільки громади готові до міжнародного...
Центр розвитку інновацій за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» проводить дослідження...
15 грудня 2025
Румунія – особливості планування регіонального розвитку
Румунія – особливості планування регіонального...
Як співвідносяться загальні правила, які встановлює ЄС для доступу країн-членів до коштів європейської політики...
15 грудня 2025
Перспективи для розвитку законодавства про службу в органах місцевого самоврядування
Перспективи для розвитку законодавства про...
На рівні держави й громад як під час війни, так і в мирному часі мають ефективно функціонувати управлінські апарати,...