10 законопроектів, важливих для підтримки та розвитку громад і територій – інфографіка

Щороку портал «Децентралізація» формує в єдиний список найактуальніші для місцевого самоврядування законопроєкти, які вже знаходяться на розгляді у Верховній Раді. Приємно відзначити, що шість з десяти законопроєктів, котрі входили до цього списку рік тому, народні депутати ухвалили в цілому. Отже минулого року Парламент приділяв досить багато уваги підтримці та розвитку місцевого самоврядування (більше про ухвалені у 2024 році законопроекти є у наших підсумках року). Але за цей час додалися нові законодавчі ініціативи, про які ми і поговоримо у цьому матеріалі.


Але спочатку нагадаємо минулорічні «борги» Парламенту перед місцевим самоврядуванням.

Перший - ухвалений за основу законопроект №4298. Як відомо, він передбачає переформатування місцевих державних адміністрацій в органи префектурного типу. Законопроект залишається неухваленим вже понад три роки. Але цього року ми впираємося в дедлайн, встановлений нашими міжнародними колегами, тому законопроєкт має бути ухвалений вже до кінця березня.

Другий - законопроект про адміністративний збір №4380, який потрібне для зміцнення місцевих бюджеті, але з 2020 року без видимих на те причин залишається без розгляду навіть в першому читанні. У 2024 році він майже зник з інформаційного поля, на відміну від проблем, які він має вирішити.

Також варто згадати законопроект, котрий варто ухвалити у продовження минулорічних рішень, що стосувалися прозорості діяльності органів місцевого самоврядування та залучення жителів громад до прийняття рішень на місцях. Мова йде про ухвалений на основу законопроєкт №6319, який має вдосконалити порядок організації, діяльності та припинення органу самоорганізації населення.

Крім того, минулого року народні депутати встигли увалити, але лише за основу, один з євроінтеграційних законопроектів - №10284 щодо стимулювання участі державних органів та органів місцевого самоврядування в реалізації програм та проектів міжнародної технічної допомоги та транскордонного співробітництва. Цей законопроєкт пропонує дозволити доплачувати працівникам ОМС, обласних та районних адміністрацій з коштів, залучених через проекти міжнародного співробітництва.

Щодо нових законопроєктів, то до списку найактуальніших з вже зареєстрованих у Верховній Раді, ми віднесли:

  1. №11412 щодо розвитку співробітництва територіальних громад, який розширює можливості для співпраці громад та спрощує процедури співробітництва в умовах дії режиму воєнного або надзвичайного стану.
  2. №11054 щодо забезпечення гідних умов оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування.
  3. №12283 щодо продовження термінів дії документів з планування територій, який має відтермінувати необхідність створювати комплексні плани просторового розвитку кожної громади.
  4. №9478 щодо удосконалення порядку співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями та зарахування до стажу державної служби часу роботи на деяких посадах у військових адміністраціях.
  5. №11481 щодо збереження цінної історичної забудови в населених пунктах.
  6. №12250 про внесення зміни до статті 201-2 Кримінального кодексу України щодо удосконалення відповідальності за незаконне використання гуманітарної допомоги державними та комунальними підприємствами.

Ще два законопроєкти, за розглядом яких ми стежимо, не увійшли до списку найбільш пріоритетних, але про них все ж варто пам’ятати, бо, у разі ухвалення, документи матимуть прямий вплив на діяльність органів місцевого самоврядування:

  • №10395, який має дозволити передавати майно закладів вищої освіти у комунальну власність громад (очікує на перше читання).
  • №11345 який, зокрема, визначає повноваження органів місцевого самоврядування щодо створення центрів безпеки (готується до другого читання).

Важливим для органів місцевого самоврядування є також проєкт Закону України №2668 «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про асоціації органів місцевого самоврядування», який усуває обмеження органів місцевого самоврядування у членстві у всеукраїнських асоціаціях. Але цей законопроект залишається без руху у Парламенті з 2019 року, тому назвати його перспективним для розгляду найближчим часом ми не беремося.

Також на місцях очікують законодавчих змін щодо нової моделі розподілу ПДФО. На жаль, усі зареєстровані в Парламенті законопроєкти (а їх більше десяти), досі не розглянуті.

Усі актуальні, на нашу думку, законопроекти, важливі для підтримки та розвитку громад і територій, ми зібрали у інфографіці (див. нижче).

Насамкінець нагадаємо, що у чинному урядовому Плані заходів з реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні на 2024-2027 роки, на 2024 рік планувалося розроблення низки законопроєктів, зокрема:

  • щодо визначення порядку, підстав та критеріїв формування територіальних громад та визначення їх адміністративних центрів;
  • про особливості відновлення публічної влади на деокупованих територіях;
  • щодо розмежування повноважень органів місцевого самоврядування різних рівнів і органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади за принципом субсидіарності;
  • щодо надання додаткових повноважень органам місцевого самоврядування з адміністрування місцевих податків і зборів, зокрема в частині: налагодження обміну інформацією між органами місцевого самоврядування та податковими органами; моніторингу надходження місцевих податків та зборів; автоматизація/цифровізація процесів з адміністрування місцевих податків та зборів.

На жаль, нічого з запланованого втілити поки не вдалося, отже ці завдання залишаються актуальними і цього року. Виходячи з публічних повідомлень, до кінця березня в Мінрозвитку планують презентувати зміни до Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. В додатках до Концепції буде оновлена методологія спроможності громад, яка стане основою для подальшої корекції адміністративно-територіального устрою базового рівня.

«Децентралізація» й надалі стежитиме за обговоренням та розглядом усіх згаданих законопроектів та законодавчих ініціатив. Щоб не пропустити важливого, слідкуйте за новинами порталу у Фейсбуці та Телеграмі.

 

04.02.2025 - 11:49 | Переглядів: 285
10 законопроектів, важливих для підтримки та розвитку громад і територій – інфографіка

Теги:

законодавче забезпечення

Джерело:

Читайте також:

04 лютого 2025

У Жовтих Водах на Дніпропетровщині з’явиться новий індустріальний парк

У Жовтих Водах на Дніпропетровщині з’явиться...

Новий індустріальний парк «Жовті Води» буде створено на території міста Жовті Води Кам’янського району...

03 лютого 2025

Премія Нового Європейського Баугаузу 2025: встигніть подати свій проєкт

Премія Нового Європейського Баугаузу 2025:...

Подайте свій проєкт до 14 лютого та станьте частиною європейської мережі інновацій. Конкурс відзначає найкращі...

03 лютого 2025

U-LEAD оголошує нові «Кроки для спеціалістів» на тему «Служба в органах місцевого самоврядування»

U-LEAD оголошує нові «Кроки для спеціалістів»...

Навчальна програма «Кроки для спеціалістів. Служба в органах місцевого самоврядування» від «U-LEAD з Європою»...

03 лютого 2025

Генератори для шкіл: Уряд розширив можливості субвенції громадам для облаштування безпечного освітнього середовища

Генератори для шкіл: Уряд розширив можливості...

28 січня 2025 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову №86, якою змінив порядок надання державної субвенції...