Децентралізація: найважливіше за січень

На початку кожного місяця портал «Децентралізація» підбиває підсумки місяця, що минув. Ми розповідаємо про важливі рішення Уряду та Парламенту, які були ухвалені або набули чинності, а також висвітлюємо події та обговорення, що заслуговують на увагу органів місцевого самоврядування, або вимагають їхньої участі.


Січень 2025 року в першу чергу запам’ятається, мабуть, призупиненням фінансування всіх програм та проєктів USAID в Україні, в тому числі тих, які сприяли реалізації завдань реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, підтримуючи процеси формування спроможних громад. Також однією з основних тем для дискусій став ухвалений в січні Закон, після набрання чинності яким громади не зможуть створювати спільні комунальні підприємства… Але були і добрі новини – декілька корисних для громад законів набули чинності, а в Уряді активізували роботу з підтримки найбільш постраждалих від війни територій. Про це і не тільки – у нашому щомісячному огляді головних новин децентралізації.

 

Законодавче забезпечення

8 січня 2025 року набули чинності два важливих для органів місцевого самоврядування закони:

  • Закон №3703 щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (законопроект №7283), який передбачає, що порядок ініціювання, проведення та застосування механізмів місцевої демократії регулюється органами місцевого самоврядування у статутах громад або окремих рішеннях місцевих рад (більше про Закон).
  • Закон №3599 (законопроект №10202) про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі будівництва, який повертає ОМС право замовляти ремонт чи відновлення інфраструктури та житла (більше про Закон).

9 січня Верховна Рада ухвалила Закон про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період (законопроєкт №6013). Цей документ наробив неабиякого галасу, бо, зокрема, містить заборону на створення нових комунальних підприємств в громадах. На заміну їм мають прийти приватні господарські товариства. Це хоч і не передбачає ліквідації поточних комунальних підприємств, але може в подальшому створити на місцях проблеми, зокрема у сфері міжмуніципального співробітництва та залучення міжнародного фінансування для спільних проєктів громад. Закон поки не набрав чинності і знаходиться на підписі в парламентському комітеті, після чого його ще мають підписати Спікер Парламенту та Президент України.

Серед січневих рішень Верховної Рада можна виокремити також ухвалений 14 січня Закон щодо посилення гарантій діяльності медіа, журналістів та громадян на доступ до інформації (законопроєкт №11321). Закон, зокрема, передбачає гарантії роботи журналістів та громадськості на сесіях місцевих рад, а також обов’язкове оприлюднення протоколів пленарних засідань та засідань постійних комісій місцевих рад на їхніх офіційних сайтах. З 20 січня Закон переданий на підпис Президента.

 

Підсумки 2024 та плани на 2025

У січні Уряд і Парламент традиційно підбивали підсумки минулого року. Так, за даними Міністерства фінансів, за 2024 рік до загального фонду місцевих бюджетів надійшло близько 451 млрд грн, що на 87,6 млрд грн більше, ніж за 2023 рік. Міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам у 2024 році становили 193,3 млрд грн, що на 15,9 млрд більше, ніж у 2023 році. Міністерство розвитку громад та територій України оприлюднило моніторинг процесу децентралізації, де зібрані основні показники станом на кінець року. Більше про головні події і підсумки 2024 року - у нашому окремому матеріалі.

Також у січні багато йшлося про пріоритети на майбутнє. Так, серед пріоритетів Міністерства розвитку громад та територій України на 2025 рік - підтримка та розвиток громад та регіонів, енергонезалежність та цифровізація, безбар’єрність а також залучення міжнародного фінансування у проєкти відновлення. Ці та інші пріоритети 25 січня під час зустрічі з очільниками громад озвучило керівництво Мінрозвитку та Агентства відновлення.

У Парламенті ж акцентували увагу на необхідності створення законодавства для коригування адміністративно-територіального устрою на рівні громад, на важливості розробки інструментів для корекції меж областей, а також для моделювання старостинських округів.

Про майбутню корекцію меж областей, районів та громад в інтерв’ю порталу «Децентралізація» розповів народний депутат, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін. Про цьому, в окремому коментарі він акцентував увагу, що миттєвого переформатування громад не буде і закликав не сіяти з цього приводу паніку.

 

Підтримка найбільш постраждалих від війни територій

Серед подій січня окремо варто згадати створення Координаційного центру з питань управління регіонами, де ведуться або велися бойові дії, а також територіями, які були тимчасово окуповані. Нагадаємо, 31 грудня 2024 року Уряд розширив повноваження Міністерства розвитку громад та територій України. Зокрема, йдеться про формування та реалізацію державної політики у сфері захисту прав примусово переміщених (депортованих) осіб, реінтеграції громадян з тимчасово окупованої території, підтримки внутрішньо переміщених осіб, а також про відновлення та розбудову миру й розвиток тимчасово окупованої території після її реінтеграції. Тому новостворений Координаційний центр очолив Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба. Мета Координаційного центру – об’єднати зусилля задля оперативного реагування на виклики війни у прифронтових регіонах. Перше засідання Центру відбулося 22 січня.

14 січня Уряд ухвалив постанову №23, яка визначає механізм надання додаткової дотації місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування, які зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією. У 2025 році на додаткову дотацію передбачено 36,5 млрд грн, з яких 11,2 млрд грн вже розподілені між місцевими бюджетами.

31 січня Уряд ухвалив постанову, яка запроваджує експериментальний проєкт «Пліч-о-Пліч: згуртовані громади». Мета проєкту — зміцнити співпрацю між прифронтовими громадами-форпостами та тиловими громадами-партнерами. Це рішення спрямоване на підсилення єдності країни, подолання наслідків війни та підтримку життєдіяльності громад, що опинилися в найскладніших умовах.

 

Енергоефективність

У січні стало відомо, що кожен регіон України отримав паспорт енергонезалежності. Міністерство розвитку громад та територій України спільно з Міністерством енергетики затвердили паспорти енергонезалежності для кожного регіону України. Це важливий крок до ефективної розбудови розподіленої генерації, зокрема газової, що дозволить зміцнити енергетичну стійкість в усіх регіонах.

 

Міжнародна підтримка

В середині січня один з найбільших донорів України - Агентство федерального уряду США USAID призупинило фінансування всіх програм та проєктів в Україні на 90 днів. Це сталось після розпорядження Державного департаменту США про зупинку програм допомоги іншим країнам для аудиту. Нагадаємо, підтримують децентралізацію в Україні декілька проєктів і програм USAID, зокрема, - Програма DOBRE (з 2016 року), Проєкт «ГОВЕРЛА» (з 2021 року), Проєкт SOERA (з 2021 року). На жаль, найближчим часом діяльність цих та інших проєктів та програм USAID буде на паузі. Ми слідкуватимемо за перебігом подій.

 

Діалоги з громадами

Серед публічних обговорень, які пройшли у січні за участі представників центральної влади, місцевого самоврядування та міжнародних партнерів, варто виокремити такі:

  • 10 січня у Камʼянці-Подільському, 18 січня в Харкові – стратегічні сесії щодо розвитку громад та регіонів. Загалом протягом грудня-січня в регіонах відбулося сім таких сесій, організованих Мінрозвитку. Днями має відбутися підсумковий захід.
  • 17 січня в Черкасах - громадське обговорення реформи старшої школи з циклу регіональних заходів, ініційованих Міністерством освіти і науки України та проведених за підтримки Швейцарсько-українського проєкту DECIDE.
  • 22 січня - форум «Пліч-о-пліч: Згуртовані громади». У фокусі обговорення – налагодження співпраці, обмін досвідом впровадження різноманітних проєктів на локальному рівні, зокрема спрямованих на відновлення, впровадження політики памʼяті, культурних проєктів.
  • 27 січня – одинадцятий діалог «Децентралізація на зв’язку»: «Статистика, яка працює: як дані змінюють життя громад», учасники якого обговорили, як громади можуть використовувати статистику, щоби приймати інноваційні рішення, реагувати на реальні потреби мешканців і формувати ефективні стратегії.
  • 28 січня у Білокриницькій громаді Рівненської області - перший Форум старост, який є платформою для обміну досвідом і напрацювання пропозицій для вдосконалення роботи інституту старост.
  • 29 січня в Тернополі - відкритий діалог «Актуальні питання розвитку багаторівневого демократичного урядування: сучасний стан, виклики, перспективи», під час якого, зокрема, обговорили загальні і поточні питання, які найбільше хвилюють громади.

Ми і надалі слідкуватимемо, як впроваджуватимуться згадані вище рішення, чи втілюватимуться результати обговорень у реальні дії влади і чи відповідатимуть ці дії очікуванням громад.

Щоб не пропустити важливого, стежте за новинами порталу «Децентралізація», нашим онлайн-календарем, а також оновленням наших сторінок у Фейсбуці та Телеграмі.

Вдалого місяця! Про результати лютого поговоримо на початку березня.

Усі найголовніші новини минулих місяців є у наших оглядах за посиланням.

 

Найпопулярніші новини січня:

  1. Президент підписав закон про народовладдя на рівні місцевого самоврядування
  2. 100 млн євро на критичну інфраструктуру: розпочався відбір проєктів громад у рамках «Програми...
  3. Президент підписав Закон, який повертає ОМС право замовляти ремонт чи відновлення інфраструктури...
  4. Про майбутню корекцію меж областей, районів та громад. Інтерв’ю Віталія Безгіна
  5. Актуальні питання складання розпорядниками коштів місцевих бюджетів річної фінансової та...
  6. Децентралізація: найважливіше за грудень
  7. Календар міжнародних подій 2025 для громад
  8. Шлях до префектур: В’ячеслав Негода про те, коли Україна побачить нові місцеві адміністрації
  9. Децентралізація: пріоритети 2025
  10. З 20 січня громади можуть подавати заявки на будівництво й ремонт укриттів у закладах освіти коштом державної субвенції
01.02.2025 - 10:53 | Переглядів: 205
Децентралізація: найважливіше за січень

Теги:

щомісячний дайджест

Джерело:

Читайте також:

31 січня 2025

139 громад подали 208 заявок на модернізацію шкільних їдалень за субвенцією МОН

139 громад подали 208 заявок на модернізацію...

Через екосистему DREAM на фінансування проєктів модернізації шкільних їдалень за кошти субвенції з державного бюджету...

31 січня 2025

Офіціоз vs теплий прийом: як запросити та прийняти місто-партнера?

Офіціоз vs теплий прийом: як запросити та...

Кожен візит партнерської громади — це не про офіціоз, а можливість побудувати довірливі стосунки для довготривалої...

31 січня 2025

Чому, як, коли, на підставі чого готувати у громадах стратегію розвитку?

Чому, як, коли, на підставі чого готувати у...

У цьому матеріалі:  Чому потрібно займатись стратегічним плануванням розвитку у громаді? Як громада має...

31 січня 2025

Уряд ухвалив постанову про запровадження експериментального проєкту «Пліч-о-Пліч: згуртовані громади»

Уряд ухвалив постанову про запровадження...

  31 січня 2025 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка запроваджує експериментальний проєкт...