17 січня в Черкасах відбулося громадське обговорення реформи старшої школи. У заході взяли участь представники територіальних громад, освітні управлінці, керівництво обласної військової адміністрації, а також заступниця міністра освіти і науки України Надія Кузьмичова.
Реформа старшої школи, яка передбачає трирічну профільну середню освіту (10–12 класи), має на меті підвищити якість освіти та забезпечити рівний доступ для всіх дітей. Випускники 9 класів обиратимуть між академічними ліцеями, де зможуть поглиблено вивчати обрані предмети для підготовки до вступу в заклади вищої освіти, та професійними коледжами, які надаватимуть можливість здобути професію паралельно із середньою освітою.
На Черкащині приблизно 36 тисяч учнів 5–7 класів, які першими навчатимуться в оновленій старшій школі з 2027 року. У регіоні налічується 66 територіальних громад, і обласна рада затвердила мережу з 81 академічного ліцею. Однак демографічні показники свідчать, що в деяких громадах може не вистачити учнів для формування повноцінних профільних класів. Це створить виклики для забезпечення якісного освітнього процесу, тому план потребує коригування.
Заступниця міністра освіти і науки України Надія Кузьмичова наголосила на важливості громадських обговорень як платформи для діалогу:
«Громадські обговорення — це не про донесення готових рішень. Це можливість почути громади, освітян, їхні пропозиції та запитання. Ми ставимо за мету забезпечити якісну й доступну освіту для кожної дитини. Важливо, що готуємо реформу завчасно. Активні підготування розпочалися 2024 року, а з 2025 року стартує пілотування. Тобто в уряду, громад і шкіл є час, щоб створити мережу академічних ліцеїв, пропілотувати нові підходи до навчання і врахувати результати під час масової реалізації реформи».
Олександр Шамрай, заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації, акцентував на потребі адаптації освітньої мережі до демографічних і географічних реалій регіону:
«Ми маємо створити таку мережу академічних ліцеїв, яка надасть доступ до якісної профільної освіти кожній дитині, незалежно від місця проживання. Черкащина активно долучилася до впровадження реформи, і сьогоднішній діалог з громадами — це крок до пошуку спільних рішень».
Валентина Полторак, менеджерка Проєкту DECIDE зазначила, що наразі триває робота над розробленням стратегії впровадження профільної середньої освіти, оновленням положення про ліцей та фінансової моделі функціонування академічних ліцеїв.
«Кожна дитина має право навчатися в сучасній школі, з насправді якісною, цікавою освітою, яка дасть їй можливість обрати майбутню професію. Саме завдяки таким громадським обговоренням формується державна політика з найкращими рішеннями для втілення таких складних змін, як реформа старшої школи. На громадське обговорення зібралися лідери усіх 66 територіальних громад Черкащини. І тільки спільно, у дискусіях, в ухваленні часто складних рішень та компромісах формуються якісні зміни для майбутнього».
Черкаська область продовжить роботу над узгодженням мережі ліцеїв. Планується коригування мережі, що враховує кількість учнів, географічні особливості громад і доступність ресурсів. Громадські обговорення стали важливим кроком у формуванні спільного бачення реформи, яке враховує інтереси всіх учасників освітнього процесу.
Більше про реформу - у секторальній рубриці порталу "Децентралізація" та на сайті реформи.
Приєднані зображення:
Теги:
старша школа DECIDE: Старша школа освіта
Область:
Черкаська областьДжерело:
Міністерство освіти і науки України
21 лютого 2025
Уряд виключив чотири непрацюючі індустріальні парки з реєстру
Уряд виключив чотири непрацюючі індустріальні...
Кабінет Міністрів 21 лютого ухвалив рішення про виключення чотирьох індустріальних парків із реєстру індустріальних...
21 лютого 2025
26 лютого - вебінар «Трансформація закладів...
Які правові питання потребують вирішення та врегулювання у процесі трансформації закладів освіти в...
21 лютого 2025
Привести законодавство у відповідність до змін...
20 лютого парламентський Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального...
21 лютого 2025
Відкритий конкурс – залучення експертів для підтримки відновлення на місцевому рівні в Україні
Відкритий конкурс – залучення експертів для...
Опис контексту Для реагування на мінливі потреби українських муніципалітетів і національних суб'єктів у...