Нові ремонти, сучасне обладнання та телемедицина або як Керецьківська громада розвиває сільську медицину

 

Децентралізація надала органам місцевого самоврядування нові повноваження та ресурси, щоб покращити якість надання послуг на місцях. Медицина стала одним із пріоритетних напрямків, який активно почали розвивати в громадах з моменту старту реформи.


Керецьківська сільська рада Закарпатської області одна з тих громад, яка взяла на себе відповідальність за розвиток медицини та активно розпочала удосконалювати цю галузь. Велику роль у цьому процесі відіграли експерти регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Закарпатській області, які з перших днів створення громади консультували її з різних питань. За підтримки U-LEAD у громаді створили Центр первинної медико-санітарної допомоги, що дало поштовх розвитку медицини.

Керівництво громади одразу прийняло рішення, що медицина на території Керецьківської сільської ради має розвиватися, а послуги ставати якіснішими. Відтак, громада була відібрана для участі в ініціативі Програми «U-LEAD з Європою» з формування спроможної мережі первинної медичної допомоги. Фахівці з громади протягом квітня-листопада 2021 року пройшли комплексне навчання та напрацювали свій план розвитку медичних закладів первинного рівня.

«Навчання від U-LEAD було дуже своєчасним для нашої громади, оскільки ми тільки розпочали проводити аналіз мережі первинної медичної допомоги та не до кінця розуміли, куди нам рухатися в подальшому. З нами працювали фахові експерти, які допомагали нам постійно, надавали свої рекомендації та проводили низку консультацій. Всі наші перші кроки ми робили разом з експертами U-LEAD, що додавало нам впевненості та надихало працювати ще більше», – ділиться керівник КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Керецьківської сільської ради» Михайло Василенко.

За словами Михайла Василенка, важливу роль у процесі створення спроможної мережі первинної медичної допомоги відіграє співпраця місцевої влади та жителів громади. Керівництво Керецьківської територіальної громади дотримувалося цієї формули та було зацікавлено у такій співпраці.

 

 

 

Перед створенням Центру у громаді провели детальний аналіз своїх можливостей та ресурсів, щоб розуміти чи зможуть вони утримувати первинну ланку медицини, яка на той час потребувала значних вливань.

Михайло Василенко напрацював якісну стратегію розвитку первинної медицини на декілька років, що дозволяє втілювати зміни поступово, розуміючи всі переваги та ризики. У червні 2021 року відбулася офіційна реєстрація КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Керецьківської сільської ради».

Депутати розуміли важливість таких кроків для подальшого розвитку Керецьківської громади, тому одразу підтримали пропозицію голови та ініціативної групи. Саме це стало першими кроками для розвитку сільської медицини в громаді.

Реєстрація юридичної особи була лише першою сходинкою, важливо було встигнути пройти всі процедури та укласти договір з Національною службою здоров’я України. Це чудово розуміло керівництво громади та новоствореної установи, тому в тандемі працювали над максимально оперативним прийняттям всіх рішення та забезпеченням усього необхідного для підписання договорів.

«Ми розуміли, що над підписанням договору з НСЗУ має працювати команда. Мені вдалося на той час підібрати штат класних фахівців, на яких можна було покластися у вирішенні багатьох питань. Багато роботи було пророблено за максимально короткий час. Найголовніше, що ми встигли, та показали перший командний результат завдяки злагодженій роботі та покроковому плануванню наших дій. Вдалося систематизувати величезну кількість даних, які збиралися практично з нуля. Багато допомогли експерти U-LEAD, які скеровували нас та повідомляли усю важливу інформацію. Радіємо, що вчасно отримали ліцензію та пройшли контрактування з НСЗУ щодо діяльності «первинки» та проведення вакцинації», – зазначає Михайло Василенко.

 

 

Раніше всі заклади медицини на території Керецьківської сільської ради підпорядковувалися двом структурам, оскілки громада утворена на межі двох районів, що створювало низку складнощів. Відповідно громада побудувала всю мережу з самого початку, формуючи її структуру максимально виважено. Чимало роботи було проведено з лікарями, які на той час працювали в медичних закладах, щоб налагодити якісну роботи команду.

«Хочу відзначити професійність дій керівництва Центру первинної медико-санітарної допомоги. Саме професійний та відповідальний підхід дозволив розвиватись закладу та отримувати фінансування з НСЗУ навіть у воєнний час. Швидкість прийняття рішення та чіткі дії дали можливість отримати високі показники по деклараціях саме тоді, коли НСЗУ фіксувала суму виплат. Здавалось б, що закладу просто пощастило й вони перед війною «застрибнули» в останній вагон, але, знаючи внутрішні процеси, то у них заздалегідь вже був куплений квиток», – говорить Павло Рябоконь, радник з питань децентралізації та місцевого самоврядування регіонального офісу U-LEAD у Закарпатській області.

У Центрі первинної медико-санітарної допомоги Керецьківської сільської ради працює 45 працівників, які обслуговують більше 15-ти тисяч населення.

 

 

У громаді діє чотири амбулаторії загальної практики сімейної медицини. З моменту створення нової установи в громаді змогли оновити матеріально-технічне забезпечення закладів. Для цього використовували кошти місцевого та державних бюджетів, від міжнародних та українських організацій.

Керівництво Центру, завдяки вдалій координації роботи, змогло залучити близько 2 млн грн додаткових ресурсів для розвитку закладів охорони здоров’я.

У кожній амбулаторії діють денні стаціонари з новим сучасним обладнанням та медикаментами. Зараз активно ведеться робота над створенням належних умов для функціонування кабінетів телемедицини, що стане справжнім проривом для місцевих закладів. Відповідне обладнання вже закуплене, а лікарі отримали сертифікати, які дозволяють їм з ним працювати.

Після повномасштабного вторгнення російської федерації у громаду переїхало чимало внутрішньо переміщених осіб. До середини березня в  Керецьківській громаді проживало більше 2,5 тис. переселенців.

«Для нас це був новий виклик, оскільки різко збільшилася чисельність населення, що могло спровокувати ріст захворюваності. Ми готувалися до цього, вишукували додаткові ресурси для забезпечення усім необхідним наших нових пацієнтів, оскільки частинна з них мали важкі захворювання. Нам вдалося залучити чимало гуманітарної допомоги від українських та міжнародних організацій, що стало корисним досвідом для нас усіх», – розповідає Павло Рябоконь.

Останні кілька місяців в медичних закладах продовжує тривати косметичний ремонт та облаштування нових кабінетів. Особлива увага приділяється переобладнанню системи опалення в медичних закладах та підготовки їх до нового опалювального сезону. Керівництво громади розуміє всі нові виклики, тому намагається вже зараз підготуватися, щоб уникнути кризових ситуацій.

«Ми з радістю слідкуємо за хорошими результатами, які показує Керецьківська громада щодо надання якісних медичних послуг. З моменту створення громади, керівництво задекларувало доступ до якісної медицини одним із пріоритетних напрямків роботи. Наша команда експертів U-LEAD долучилися до цього процесу та надали відповідну підтримку у створенні Центру первинної медико-санітарної допомоги. Ми провели низку зустрічей, надали консультації та допомогли з здійсненні розрахунків доцільності створення такої установи. Приємно, що наша спільна робота дала такий позитивний результат. Важливо, що у Керецьківській громаді не зупиняються на досягнутому, а працюють над подальшим покращенням надання медичних послуг та залучають нові ресурси для розвитку цього напрямку», – підсумовує керівник регіонального офісу U-LEAD у Закарпатській області Микола Сюсько.

У Керецьківській громаді не збираються зупинятися на досягнутому, а вже складають нові плани на найближче майбутнє. Такий приклад розвитку сільської медицини є показовим та має надихнути інші громади не зволікати, а брати відповідальність з розвиток закладів охорони здоров’я у свої руки.

Теги:

медицина

Область:

Закарпатська область

Громади:

Керецьківська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

06 лютого 2023

Дати всім більше можливостей для розвитку: про створення коворкінгу у Жовківському навчально-реабілітаційному центрі

Дати всім більше можливостей для розвитку: про...

  ГО «Освіта для успіху» за грантової підтримки Ради Європи облаштувала мультифункціональний арт-коворкінг у...

24 січня 2023

У Рожищенській міській громаді створили громадську раду

У Рожищенській міській громаді створили...

  20 січня 2023 року в місті Рожище Волинської області відбулися установчі збори з формування громадської ради...

18 січня 2023

У Кутській громаді створили мобільну медичну бригаду

У Кутській громаді створили мобільну медичну...

  Кутська територіальна громада, що на Івано-Франківщині, завдяки виграному гранту, отримала сучасний...

17 січня 2023

У Музеї-майстерні в Теребовлі відкриють першу звукову інсталяцію

У Музеї-майстерні в Теребовлі відкриють першу...

  У Музеї-майстерні в Теребовлянській громаді на Тернопільщині готують до відкриття інтерактивний стенд про...