Необхідність удосконалення законодавства щодо врегулювання багатьох проблемних питань, які мають вирішуватися в межах територій муніципальних агломерацій, обговорюється вже не перший рік. За цей час прийнято закон «Про співробітництво територіальних громад», який дає широкі можливості для громад у вирішенні спільних проблемних питань. Тривалий час також дискутується ідея прийняття спеціального закону про агломерації. Водночас в Україні проведено децентралізацію влади і ресурсів, створено спроможні громади, що дає можливість органам місцевого самоврядування вже зараз ефективніше вирішувати спільні проблеми.
Про це сказав заступник Міністра розвитку громад і територій В’ячеслав Негода під час круглого столу «Транспортна модель для Київської агломерації: вивчення європейського досвіду», організованого Програмою Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні» разом з Місцевою асоціацією «Київська агломерація».
«Питання створення спільної ефективної транспортної моделі дуже актуальне для столичного регіону. Про це знають усі кияни і сотні тисяч приїжджих до столиці. Чи можна вирішити це та інші питання до прийняття закону про агломерації? Я вважаю, що так. Більше того, органи місцевого самоврядування, які зараз входять до складу асоціації «Київська агломерація», могли б, спільно розробивши і втіливши цю модель, створити прецедент, результати якого лягли б в основу майбутніх законодавчих змін», - вважає В’ячеслав Негода.
За його словами, чинний закон про співробітництво дозволяє громадам укласти угоду і разом створити, реалізувати, фінансувати та управляти спільною транспортною моделлю.
«Прецедентів з транспортних питань за 8 років існування закону про співробітництво громад ще не було. Але ми з експертами могли б розробити проект такого договору», - сказав заступник Міністра.
Але перед цим, на думку В’ячеслава Негоди, на всю територію громад – учасниць майбутньої Київської агломерації треба було б розробити комплексний план просторового розвитку, в рамках якого має бути транспортна схема, яка повинна відповідати не тільки місцевим потребам, а й державній стратегії розвитку.
«До цієї роботи, крім органів місцевого самоврядування, треба долучити і область, і центральні органи виконавчої влади: Міністерство інфраструктури, Укравтодор, Укрзалізницю, - усі, які пов’язані з формуванням національної транспортної системи і транспортної мережі регіону та громад. Кожен рівень влади має нести свій обсяг відповідальності за цей проект», - сказав заступник Міністра.
Після цього, на його думку, можна починати створювати транспортну модель в рамках угоди про співпрацю, де буде прописана загальна відповідальність суб’єктів угоди, процедура формування спільного органу управління, якому будуть делеговані певні повноваження з управління цією системою, персоніфікація відповідальності по кожній громаді, а також механізми співфінансування.
«Результати сьогоднішнього круглого столу можуть лягти в основу нашої подальшої спільної роботи. Ми готові до співпраці, але багато чого залежить також від бажання самих громад», - зазначив В’ячеслав Негода.
Керівник Департаменту демократії і врядування Генерального секретаріату Ради Європи Даніель Попеску під час заходу зазначив, що завдяки децентралізації голови громад стали дуже важливими в сучасній архітектурі врядування в Україні.
«Це дуже добре для створення майбутніх агломерацій, бо цей механізм передбачає, що усі муніципалітети повинні працювати разом, як один організм, бути рівними і довіряти одне одному, довіряти самому процесу співпраці. І зараз ми бачимо, що така довіра в українському місцевому самоврядуванні є. Агресія росії ще більше зміцнила її», - сказав Даніель Попеску.
Він також висловив сподівання, що досвід країн Ради Європи у створенні агломерацій стане корисним для громад Київщини та інших територій України. «Ми надаємо і продовжуватимемо надавати всі необхідні для цього рекомендації», - зазначив Даніель Попеску.
Теги:
агломерація В'ячеслав Негода Даніель Попеску
Джерело:
Пресцентр ініціативи "Децентралізація"
11 грудня 2024
Синергетичний підхід: як працює підтримка ветеранів у Калуській громаді
Синергетичний підхід: як працює підтримка...
Як працює механізм підтримки ветеранів війни та членів їхніх сімей на рівні громади, що можна вважати успішними...
11 грудня 2024
Перезавантаження ветеранської політики: досвід Чорноморська
Перезавантаження ветеранської політики: досвід...
Повертаючись із поля бою в рідну громаду, ветерани стикаються з різними викликами: реабілітація, працевлаштування,...
11 грудня 2024
17 грудня - тренінг «Відновлення втраченої...
17 грудня 2024 року (вівторок), о 10:30 розпочнеться тренінг на тему: «Відновлення втраченої інформації та документів...
10 грудня 2024
Ветеранський кемпінг та безпека пішоходів: учасники конкурсу Громада на всі 100
Ветеранський кемпінг та безпека пішоходів:...
10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...