Здійснення регуляторної діяльності в умовах воєнного стану

Автори: Правова група Офісу підтримки реформи з децентралізації Мінрегіону


24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022(надалі – «Указ») на всій території України було введено режим воєнного стану. Країна почала жити в нових умовах, усі процеси в державі відтепер відбуваються з урахуванням особливостей визначених Законом України «Про правовий режим воєнного стану».

Одним з найбільш актуальних питань, особливо для органів місцевого самоврядування, є процедура здійснення регуляторної діяльності в умовах воєнного стану.

Регуляторні органи здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, Законом України «Про правовий режим воєнного стану» та іншими законами України (ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»). Тобто в умовах дії воєнного стану регуляторна діяльність здійснюється з урахуванням обмежень прав і свобод людини і громадянина, які встановлюються відповідно до Конституції України та  Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

В Указі Президента України про введення воєнного стану зазначається вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв’язку з введенням воєнного стану, із зазначенням строку дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (пп. 5 п.1 ст.6 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Указом визначено, що на період дії воєнного стану запроваджено обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також введено тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Як пояснює Державна регуляторна служба України[1], при розгляді питання щодо здійснення регуляторними органами регуляторної діяльності в умовах воєнного стану необхідно виокремити два ключових аспекти:

1) процедурні питання здійснення регуляторної діяльності;

2) тимчасова зміна регуляторних повноважень.

Отже, згідно з приписами ч. 2 ст. 3 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» при прийнятті регуляторних актів з питань запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану застосовувати процедури, передбачені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не потрібно.

У випадках прийняття регуляторним органом актів, не пов’язаних із забезпеченням заходів правового режиму воєнного стану, регуляторна діяльність здійснюється за звичайними правилами.

Нагадуємо, що План запровадження та забезпечення заходів здійснення правового режиму воєнного стану затверджений розпорядженням КМУ № 181-р від 24.02.2022 р.

У разі необхідності отримання роз’яснень з питань регуляторної діяльності в умовах воєнного стану ДРС рекомендує звертатись на їхню офіційну електронну адресу: inform@drs.gov.ua, обов’язково зазначаючи найменування регуляторного органу, від якого йде запит, ПІБ та контакти мобільного телефону відповідального виконавця.


[1] Повний текст роз’яснення ви можете знайти на офіційному сайті ДРС за посиланням

21.03.2022 - 18:34 | Переглядів: 3310
Здійснення регуляторної діяльності в умовах воєнного стану

Теги:

війна юрконсультація війна окупація

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

29 вересня 2022

Як працює бізнес на Рівненщині в умовах повномасштабної війни: релокація, мікрогранти і наповнення бюджету

Як працює бізнес на Рівненщині в умовах...

З початку повномасштабної агресії рф Рівненщина стала надійним тилом – звідси відправляли тонни гуманітарної допомоги...

29 вересня 2022

Час для агломерації

Час для агломерації

«Вічна» історія з прийняттям в Україні закону про агломерації, схоже, добігає кінця. Після декількох невдалих спроб в...

28 вересня 2022

Туризм в Україні: Фестиваль Маланки в Чернівцях - фінальний випуск програми “ДНК Міста”

Туризм в Україні: Фестиваль Маланки в Чернівцях...

Від 24 лютого кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні вже перевищила 8 млн. Про це свідчать дані дослідження...

28 вересня 2022

Е-договір оренди землі. Як з цим інструментом працювати орендодавцю – місцевій раді?

Е-договір оренди землі. Як з цим інструментом...

Автор: Андрій Погорілий, радник з питань децентралізації та місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з...