Чому представники відділів освіти громад не входять до складу конкурсних комісій з відбору директорів шкіл, - пояснює експерт

Участь представника засновника закладу освіти у складі конкурсної комісії з відбору директора закладу: тиск на членів комісії або додатковий контроль та прозорість проведення конкурсу?

 

Автор: Cергій Яцковський, експерт з місцевого самоврядування


Одне із найпоширеніших питань, які доводиться чути в розмові з представниками відділів освіти: «Як так сталося, що ми не беремо участь у конкурсі з відбору на посаду директора школи? Адже нам потім з ним працювати!». Давайте проаналізуємо таку ситуацію і спробуємо розібратися, чи насправді це саме так.

Отже, відповідно до частини п’ятої статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту», засновник або уповноважений ним орган формує конкурсну комісію та затверджує її склад. У комісії має бути від 6 до 15 осіб. До її складу входять представники:

  • засновника закладу освіти – посадові особи органу державної влади чи депутати представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);
  • місцевої державної адміністрації чи територіального органу Державної служби якості освіти (ДСЯО), які є державними службовцями;
  • інститутів громадянського суспільства: громадських об’єднань керівників закладів освіти, професійних об’єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо (пункт 4, стаття 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту»).

Представники органів громадського самоврядування закладу освіти, на посаду керівника якого оголошено конкурс, можуть брати участь у роботі конкурсної комісії з правом дорадчого голосу (пункт 4, стаття 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту).

Разом з тим, у листі МОН «Щодо окремих питань проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти» від 20.05.2020 № 1/9-264 наголошено, що «Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти, затверджене наказом МОН від 28.03.2018 № 291, чинне тільки в частині, що не суперечить Закону, а згодом взагалі буде скасоване. Тож наше законодавство прямо зобов’язує відділ освіти (представник засновника) зробити наступне: «Засновник обов’язково має забезпечити відеофіксацію та, якщо можливо, відеотрансляцію конкурсного відбору з подальшим оприлюдненням на своєму офіційному вебсайті відеозапису протягом одного робочого дня з дня його проведення (пункт 9, стаття 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту»).

Що ж заважає внести відповідні зміни в положення «Про порядок проведення конкурсу на посаду директора ЗЗСО» в частині, що прямо відповідає законодавству, та передбачити присутність представника засновника (а саме в цій частині представником засновника може бути представник відділу освіти – уповноваженого органу місцевої ради) на засіданні конкурсної комісії з метою забезпечення технічної фіксації самого засідання без права голосу під час проведення?

 

Що це дасть?

У випадку, якщо представник засновника (і в даному випадку мова не йде про депутата місцевої ради, а саме про представника відділу освіти) під час засідання встановить та зафіксує факти порушення законодавства з боку членів конкурсної комісії, його заява та свідчення можуть бути підставою звернення до суду з боку засновника про скасування результатів відбору.

 

Також важливо чітко визначити, за які питання скільки балів дається та як (в балах) і за якими критеріями оцінюється презентації кандидатів. Це дозволить уникнути суперечок щодо процедури проведення конкурсу та визнання законності проведення процедури конкурсного відбору. Окрім того необхідним є затвердження Порядку проведення іспиту, яким слід передбачити наступне:

  1.  Особливості (організаційні) проведення іспиту.
  2.  Особливості оцінювання іспиту (скільки балів за які відповіді і т.д).
  3.  Процедура оцінки перспективного плану розвитку закладу.
  4.  Підбиття підсумків іспиту та порядок встановлення результатів.
  5.  Кожне тестове завдання передбачає 3-4 варіанти відповідей, де лише одна відповідь правильна.
  6.  Після складання першого тестування, кандидат обов’язково підписує та проставляє дату і час на своїй роботі.
  7.  Зазначається, скільки часу відводиться на складання кожного із етапів конкурсу.

Та цілий ряд інших процедурних пунктів, що прямо не врегульовані законодавством.

Публічність та прозорість під час проведення конкурсу на посаду директора ЗЗСО, деталізація процедури оцінювання та етапів проведення конкурсного відбору (увага до деталей в процедурних моментах) – стануть запорукою якісного відбору найбільш відповідних кандидатів та унеможливлять подальші судові чи інші апеляційні подання щодо рішень конкурсної комісії.

27.05.2021 - 11:53 | Переглядів: 4125
Чому представники відділів освіти громад не входять до складу конкурсних комісій з відбору директорів шкіл, - пояснює експерт

Теги:

освіта Сергій Яцковський

Джерело:

DECIDE

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

04 серпня 2021

Чому громадський бюджет став «частиною ДНК» криворізької громади та культури урядування містом

Чому громадський бюджет став «частиною ДНК»...

  Практика «Трансформація криворізького громадського бюджету як результат діалогу між владою та міською...

04 серпня 2021

Всеукраїнська асоціація громад: 6 основних рішень загальних зборів

Всеукраїнська асоціація громад: 6 основних...

Всеукраїнська асоціація громад під час загальних зборів, що відбулися у Києві 19 липня 2021 року, ухвалила низку...

04 серпня 2021

П’ять українських міст змагатимуться за 300 000 євро на розвиток культури

П’ять українських міст змагатимуться за 300 000...

Проєкт EU4Culture оголосив міста, які увійшли до короткого списку конкурсу, - "Подання концепцій для створення...

04 серпня 2021

Безоплатна приватизація земельних ділянок: як відтепер має голосувати рада громади – роз’яснення

Безоплатна приватизація земельних ділянок: як...

Авторки: Катерина Резнікова, Віра Козіна З прийняттям Закону України від 28.04.2021 №1423-IX «Про внесення змін...

04 серпня 2021

Ліцеї в громадах, система HACCP і тендери, а також оцінки в молодшій школі. Освітній маркер №11

Ліцеї в громадах, система HACCP і тендери, а...

Що там старша профільна школа? Розповідаємо про закон щодо формування мережі ліцеїв. Нові норми та стандарти...