22 березня 2023
Logo slogan

Інновації – основна ідея Тростянецької громади

 

Автор: Олександр Хоруженко, експерт з реформи децентралізації та місцевого самоврядування в Україні,
консультант Програми «U-LEAD з Європою»


12 березня 2021 року Програма «U-LEAD з Європою» провела особливу подію – навчальний онлайн-візит до Тростянецької громади Сумської області, учасником якого стали понад 130 представників громад з усієї України. Навчальні візити та обмін досвідом – це те, що найчастіше згадують учасники минулих заходів Програми «U-LEAD з Європою». Ситуація з карантинними обмеженнями під час пандемії внесла свої корективи в наші плани, однак ми не можемо чекати далі на повернення до «нормального» життя.

Нова нормальність – це поєднання онлайн та офлайн-форматів під час проведення будь-якого заходу. Ми намагалися передати керівникам інших громад в Україні «емоцію» – настрій голови громади і його команди, яка змогла реалізувати успішні зміни. Така «емоція» формується на порівнянні «як було, і як стало» в результаті рішення добровільно створити об’єднану територіальну громаду і почати впроваджувати зміни.

Такий сценарій подачі реформи ще не використовувався горизонтально для всієї країни. В чомусь він стане унікальним та в одному форматі покаже всю країну. Ми продемонструємо, що зміни не залежать від розміру чи географії, а тільки від волі і сміливості людей. При чому, зміни можливі в різних сферах, навіть в традиційно «важких» для країни (медицина, безпека, благоустрій), які навіть центральний уряд боїться вирішувати. А місцеве самоврядування і його окремі команди на місцях стали не просто бенефеціарами урядової реформи децентралізації, а вже самі створюють нову культуру і стандарти управління, яких до цього в країні ніколи не існувало. Це унікальний історичний момент трансформації країни в реальному часі.

Це перший із цілої серії онлайн-візитів у найбільш успішні громади країни, дасть змогу подивитися на місцеве самоврядування під іншим кутом зору; продемонструє всій країні замотивовані управлінські команди на місцях, сфери розвитку, які ще вчора були "вбиті", а виявилося, що їх можна швидко змінювати; задасть планку амбіцій, до якої варто підтягуватися всім іншим.

І найголовніше, що децентралізація – успішна реформа, яка на даному етапі потребує оновлення цілей та задач, і переходу на наступний етап реалізації.

 

Тростянецька громада – це історія про лідерство

Голова Тростянецької громади Сумської області Юрій Бова взяв участь у першій події нового формату U-LEAD. Він поділився з учасниками заходу досвідом побудови успішної громади:

«Децентралізація – це величезний шанс для розвитку. Держава дала інструмент. Далі – лише справа у менеджменті, який буде управляти територією. І в правильно визначених акцентах, і пріоритетах розвитку цієї території».

Тростянецька громада демонструє, що лідерство – це процес. Коли маєш амбіцію зробити щось, добитись чогось, увійти в історію. У нас же в країні з цим часто є провал. У нас багато людей, які просто виграли вибори, або сидять у своїх кріслах. Тростянець показує всім, що він не сидить на місці. Тут в багатьох горять очі, люди кажуть: ми зробимо ось так!

За словами Юрія Бови, громада постійно шукає нові рішення та ідеї:

«Ми хочемо, щоб інновації увійшли в життя навіть найменших наших тростянчан. Інновації – це не боятися пробувати. Зараз час, коли можна пробувати. Люди вже втомилися від зневіри, занепаду, від всього. Люди хочуть змін. І вони їх сприймуть…»

І додає: «Якщо зараз стартонути, то цей прорив буде видно і через десятки років. Якщо хтось зараз проспить цей час — повірте, він у ньому і залишиться. Думаю, ми маємо колосальний потенціал. В нас талановиті люди. Мені здається, людям не вистачає лише впевненості і віри, що ми можемо. Можемо робити нормальні подвір’я, нормальні лікарні. Зараз ці процеси пішли. І мені здається, це найбільший успіх України, що ми почали нарешті займатися майбутнім поколінням. Воно виросте іншим, якщо в нього вкладати ресурси».

У цьому фільмі мрії і проєкти громади ми класифікували за чотирма напрямками, на яких окремо зробили акценти:

  1. Тростянець – східна фестивальна столиця України
  2. Новітній освітній простір
  3. Для чого модернізувати лікарню?
  4. Спортивні амбіції громади.

А також ми поцікавилися у міського голови і дітей у школі, яким вони бачать Тростянець у 2035 році?

Поєднання всього цього в одну стратегію, і наявний чіткий план реалізації у Тростянецькій громаді, може і повинен надихнути інші громади в Україні перенести ці практики до себе.

 

 

Теги:

кращі практики освіта медицина

Область:

Сумська область

Громади:

Тростянецька територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

17 березня 2023

10 березня 2023

Шевченківська громада реалізувала проєкт з енергонезалежності за підтримки міжнародних партнерів

Шевченківська громада реалізувала проєкт з...

  Шевченківська сільська громада з допомогою проєкту «Суходров» розпочала виготовлення власного паливного...

10 березня 2023

Старша профільна школа на місцевому рівні. Досвід Славутської громади

Старша профільна школа на місцевому рівні....

Матеріал підготувала експертка SALAR International шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в...

08 березня 2023

Чортків поповнив ряди Energy Cities

Чортків поповнив ряди Energy Cities

  Чортків, що на Тернопільщині, – перше з малих міст України, яке прийняли до Європейської асоціації місцевих...