Агломерація: настав час закріпити у законодавстві механізм співпраці великих міст та навколишніх громад, - В’ячеслав Негода

З початку 2021 року усі громади в Україні мають рівні можливості і повноваження. Отже вони нарешті можуть бути повноправними суб’єктами міжмуніципальної співпраці у різних формах, у тому числі, у формі агломерації. Тому час повернутися до законодавчого врегулювання питань створення та діяльності міських агломерацій.

Про це сказав заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода під час круглого столу «Утворення Київської агломерації як перспектива розвитку столичного регіону».

Як відомо, на розгляді Верховної Ради знаходиться Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення правових підстав для утворення агломерації як однієї з форм співробітництва територіальних громад №2637. Профільний комітет вже рекомендував Парламенту прийняти цей законопроект у першому читанні.

«Чи потрібен взагалі закон про агломерації, бо громади і без нього можуть співпрацювати, приймати спільні рішення і реалізовувати проекти, використовуючи механізм міжмуніципального співробітництва? Ми впевнені, що потрібен. Підтвердженням цього є, зокрема, створення громадами Київщини асоціації «Київська агломерація». Отже запит є, і якби був закон, ця агломерація могла б вже починати працювати повноцінно», - сказав В’ячеслав Негода.

За словами заступника Міністра, законом про агломерації ніхто не збирається «заганяти громади» в якісь об’єднання. Це лише створення ще одного механізму співпраці громад, який вони можуть добровільно використовувати для спільного розвитку територій навколо великих міст.

«Добровільний і адміністративний етапи формування спроможних громад довели, що модель створення однієї гігантської громади з центром у великому місті не скрізь спрацювало. Усі ми добре пам’ятаємо, як громади навколо великих міст чинили опір об’єднанню з містом. В результаті, лише невелика кількість громад приєдналися до обласних центрів, і конфігурації цих об’єднань не можна назвати оптимальними чи логічними. І вони точно не відповідають усім тим зв’язкам, які існують між великим містом і навколишніми громадами. Новостворені територіальні громади навколо великих міст мають зберігати свою ідентичність. Тоді вони матимуть більше мотивації до розвитку. Тому для них варіант співпраці – єдиний можливий механізм для вирішення спільних питань. Створення агломерацій лише впорядкує цю співпрацю. Також важливо, що громади стали рівними за своїм статусом в частині повноважень та податкової бази і це розширює їхні рамки для співпраці», - сказав В’ячеслав Негода.

Він зазначив, якщо законопроект №2637 буде прийнятий у першому читанні, до другого читання його треба вдосконалювати з врахуванням сучасних реалій.

Особливої уваги, на думку заступника Міністра, заслуговують такі питання:

  • Чи доцільно закріпляти за агломераціями додаткові делеговані повноваження, наприклад у сфері охорони здоров'я, освіти, чи обмежитися лише самоврядними.
  • Якою має бути система управління агломераціями, щоб збалансувати інтереси усіх учасників.
  • Чи можуть агломерації вирішувати певні питання, які зараз у сфері компетенції обласного рівня.
  • Необхідність створення схем планування територій агломерації, схем планування інфраструктури тощо.

Захід організований Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Міністерством розвитку громад та територій України, Асоціацією міст України, Асоціацією «Київська агломерація» в рамках діяльності Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні» за підтримки проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» ПУЛЬС.

 

 

26.02.2021 - 18:19 | Переглядів: 2549
Агломерація: настав час закріпити у законодавстві механізм співпраці великих міст та навколишніх громад, - В’ячеслав Негода

Приєднані зображення:

Теги:

агломерація В'ячеслав Негода

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

28 вересня 2021

1 жовтня – відкритий діалог з питань правової основи участі жителів громад у вирішенні питань місцевого значення

1 жовтня – відкритий діалог з питань правової...

1 жовтня о 12 год відбудеться відкритий діалог «Побудова ефективної правової основи інструментів участі жителів...

27 вересня 2021

США продовжують послідовно підтримувати Україну у реалізації основоположних реформ. Стартував новий проект USAID «Говерла»

США продовжують послідовно підтримувати Україну...

Децентралізація – реформа, яка спонукає всі рівні управління, виконавчої влади і місцевого самоврядування, системно...

27 вересня 2021

Наша мета — створити комфортні умови життя для людей в громадах, — Денис Шмигаль на відкритті проекту «ГОВЕРЛА»

Наша мета — створити комфортні умови життя для...

Реалізація проектів з міжнародної підтримки сприятиме успішному впровадженню реформи децентралізації як на...

27 вересня 2021

Створення та оновлення загальнодержавних топографічних і тематичних карт, - роз’яснення Держгеокадастру

Створення та оновлення загальнодержавних...

Держгеокадастр звертає увагу, що загальнодержавне топографічне картографування здійснюється в масштабах 1:10000,...

27 вересня 2021

Від нестачі кисню до високої оцінки ВООЗ. Як Кіцманська лікарня змогла зміцніти у часи пандемії

Від нестачі кисню до високої оцінки ВООЗ. Як...

  Третього березня 2020 року у Чернівцях був зареєстрований перший в Україні хворий на коронавірус, а вже 13...