Київські гео-аналітики створили інструмент для аналізу пожеж у відкритих екосистемах України за останні 5 років, а також для моніторингу пожеж, що сталися за останні 2 доби (переглянути мапу).
“Всеукраїнська ГІС-мапа відкритих пожеж у екосистемах України за останні 5 років” була розроблена Центру розвитку інновацій (ЦРІ) у співпраці з Фондом ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна.
Як розповідає, керівник проєкту розробки ГІС-мапи, експерт ЦРІ Віталій Селик, у створенні інструменту були використані відкриті супутникові, державні та недержавні дані (NASA, ESA-Європейське космічне агентство(ЄКА), OpenStreetMap, GeoPortalUA, ДержГеоКадарстру, ДСНС).
“На мапі можна побачити точне місце, кадастрову ділянку, час пожежі і її потужність. Вже сьогодні на цій мапі з 2015 до 2020 року зафіксовано 619,5 тисяч пожеж у відкритих екосистемах України”, - повідомив Віталій Селик.
Відповідно до досліджень ЄКА, в Україні 60% пожеж припадають на сільськогосподарські райони. Як зазначає голова ЦРІ Сергій Лобойко, за даними гео-аналітики команди ЦРІ, на прикладі пілотних громад проєкту “Не пали - компостуй!”, біля 80% сезонних пожеж в агрополях повторюються на ділянках, тих саме власників чи користувачів.
“Традиційні методи боротьби з підпалами (штрафи, чи інфокампанії) неспроможні повноцінно вирішити проблему такого масштабу. Необхідно шукати інноваційні рішення. Наша ГІС-мапа допоможе місцевій та центральній владі спільно з активістами протидіяти та попереджати відкрите випалювання залишків рослинності задля покращення якості повітря на території всієї країни”, - зазначив Сергій Лобойко.
За його словами, це дозволить залучити до моніторингу та протидії випалюванню кліматичних активістів та активісток в більшості громад України.
“Вони зможуть самостійно на основі моніторингу пожеж організовувати волонтерські ініціативи зі сприяння гасінню великих пожеж, проводити інформаційну роботу з власниками земель та мешканців населених пунктів і громад де регулярно відбувається відкрите паління”, - підкреслив Сергій Лобойко.
В той же час, розробник цієї мапи, ГІС-фахівець ЦРІ Сергій Гапон пояснює, що моніторинг дозволить отримувати оперативні дані щодо пожеж за останні 2 доби у формі даних на мапі.
“Ці дані можна вивантажити у форматі бази даних, а також проводити ретроспективний аналіз за попередні періоди на глибину до 5 років. Створена ГІС-мапа стане основою для підключення інших модулів моніторингу екологічного стану України задля подальшого зменшення негативного впливу на природне середовище та погіршення клімату”, - підкреслив Сергій Гапон.
.За його словами, на разі ГІС-мапа випущена у бета-версії, проте вже за пару тижнів буде оприлюднена доопрацьована версія спільно з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України.
Під час розробки ГІС-мапи було проведено фокус-групи щодо зручності використання застосунку, достатності функціоналу та адаптивного дизайну. Майже всі побажання було враховано під час розробки бета-версії.
Нагадаємо, за офіційною статистикою, в Україні щороку відбувається понад 50 тис. пожеж та вже зафіксовано 25% зростання у 2020 році. Пожежі наносять збитки національній економіці, забруднюють повітря, знищують екосистеми, спричиняють деградацію ґрунту, втрату ресурсів та зміни клімату. Лише у Луганській області за оцінками ДCНС збитки від пожеж 2020 року оцінюють в 4-5 млрд грн. Тоді загинули 11 осіб та було знищено домогосподарства у 31 населеному пункті.
09 липня 2025
Відтермінування розробки комплексних планів громад: новий законопроєкт зареєстрований у Парламенті
Відтермінування розробки комплексних планів...
У Верховній Раді група народних депутатів зареєстрували проєкт Закону №13437 «Про внесення змін до деяких...
09 липня 2025
Переосмислення стратегічного планування регіонального розвитку: виклики нового циклу
Переосмислення стратегічного планування...
Стратегічне планування регіонального розвитку в Україні синхронізоване з семирічним програмним циклом ЄС, а отже,...
09 липня 2025
17 липня - вебінар «Від ідеї до фінансування:...
17 липня 2025 року, з 12:00 до 15:00, відбудеться вебінар «Від ідеї до фінансування: розбираємося, як працює...
08 липня 2025
На базі Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту відкрили профорієнтаційний хаб
На базі Чернігівського професійного ліцею...
4 липня 2025 року на базі Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту відбулося відкриття...