Депутат місцевої ради відмовляється від мандату: чи потрібні знову вибори

Авторка: Віра Козіна, експертка з юридичних питань


Часто нам ставлять запитання, чи потрібно знову проводити вибори, коли новообраний депутат місцевої ради відмовляється від свого мандату, щоб, наприклад, стати старостою. У цьому матеріалі спробую коротко пояснити, від чого це залежить.

Нагадаю, що питання дострокового заміщення депутатів регламентуються Розділом 41 Книги четвертої Виборчого кодексу України (далі – ВКУ).

Усе залежть від того, на якій саме стадії особа, що балотувалася депутатом місцевої ради, вирішить, що вона не бажає здійснювати ці повноваження, а також від того, за якою системою проходили вибори у громаді.

Згідно з ч. 1 ст. 283 ВКУ особа, обрана депутатом місцевої ради, для її реєстрації зобов’язана подати до територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів (далі – ТВК) протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів заяву про реєстрацію її депутатом, а також, у разі необхідності, - копію  зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата. Цей строк може бути продовжений за рішенням ТВК у разі наявності поважних причин (ч. 2 ст. 283 ВКУ).

Якщо особа, обрана депутатом, вирішить не приймати цей статус ще на стадії реєстрації у ТВК, вона може або повідомити про це комісію, або просто проігнорувати вимоги щодо подання вищезгаданих документів у встановлений строк.

Тоді ТВК згідно ч. 3-5 ст. 283 ВКУ у п’ятиденний строк після завершення терміну подачі відповідних документів прийме рішення:

для територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч (самовисування)

для обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради з кількістю виборців 10 тисяч і більше (випадки, коли особу було обрано депутатом за виборчим списком місцевої організації партії)

про визнання особи такою, що відмовилася від депутатського мандата, та призначення повторних виборів відповідно депутата у багатомандатному виборчому окрузі

про визнання особи такою, яка не набула депутатського мандата, та визнає обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати у відповідному територіальному або єдиному багатомандатному виборчому списку кандидатів від відповідної організації партії, за яким було обрано особу, яка не набула мандата

Інша справа, якщо обраний депутат був зареєстрований у ТВК, після першої сесії новообраної ради "склав присягу" (на сесії оголошено результати виборів депутатів), але у подальшому не захотів здійснювати відповідні повноваження. Наприклад, у зв’язку із обранням його на другій чи якійсь наступній сесії старостою чи іншою посадовою особою місцевого самоврядування.

Тоді депутат повідомляє свою місцеву раду про складення повноважень депутата, і місцева рада має звернутися до ТВК із відповідною заявою. Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» така інформація подається місцевою радою до ТВК невідкладно після дострокового припинення повноважень депутата.

Як бути далі? Якщо у Вашій громаді кількість виборців перевищує 10 тисяч, або це сталося у обласній, районній чи у районній у місті раді, то відповідно до ст. 284 ВКУ за рішенням відповідної виборчої комісії депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у відповідному територіальному або єдиному виборчому списку від цієї організації партії у порядку, передбаченому ч. 5 ст. 283 ВКУ.

Якщо ж на території Вашої громади зареєстровано менше 10 тисяч виборців, будуть діяти правила ст. 285 ВКУ, згідно з якою відповідна територіальна виборча комісія має призначити проміжні вибори. Проміжні вибори депутатів призначаються ТВК у десятиденний строк з дня надходження до комісії повідомлення відповідної місцевої ради про дострокове припинення повноважень депутата ради, але не пізніш як за шістдесят днів до дня проведення найближчих проміжних виборів. Згідно з приписами абз. 2 ч. 1 ст. 5 ВКУ найближчі проміжні вибори будуть проводитись в останню неділю березня 2021 року.

Колонка відображає винятково позицію її автора. За достовірність інформації відповідає автор колонки. Точка зору редакції порталу «Децентралізація» може не збігатися з точкою зору автора колонки.

Поділитися новиною:

Коментарі:

Default image
Світлана
21.12.2020 - 20:33
І яку саме "заяву"рада надає відповідній твк про дострокове припинення повноважень депутата? І як саме інформує про це твк?
Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

20 квітня 2021

США надали 155 млн доларів на підтримку розвитку України, в тому числі - на децентралізацію

США надали 155 млн доларів на підтримку...

Солучені Штати Америки через Агентство з міжнародного розвитку (USAID) оголосили про надання Україні додаткового...

20 квітня 2021

Державна допомога на розвиток мережі ЦНАП: Мінцифра створила комісію з відбору об’єктів

Державна допомога на розвиток мережі ЦНАП:...

Органи місцевого самоврядування та військово-цивільні адміністрації вже подали 115 клопотань до Мінцифри на отримання...

19 квітня 2021

VIII Всеукраїнський Форум місцевого самоврядування перенесли на 10-11 червня

VIII Всеукраїнський Форум місцевого...

VIII Всеукраїнський Форум місцевого самоврядування, який мав відбутися наприкінці квітня, перенесли на 10-11 червня...

19 квітня 2021

Громади можуть використовувати залишки коштів освітньої субвенції на організацію безпечного освітнього процесу

Громади можуть використовувати залишки коштів...

Громадам надано право використовувати залишки коштів освітньої субвенції 2020 року на закупівлю засобів захисту,...

19 квітня 2021

Старости: 6 запитань про головне – інтерв’ю з В’ячеславом Негодою

Старости: 6 запитань про головне – інтерв’ю з...

15 квітня 20201 року Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому Проект Закону про внесення змін до...