Авторка: експертка з юридичних питань Леся Федченко
За загальним правилом частини 1 статті 18 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», граничний вік перебування на службі в органах місцевого самоврядування становить 65 років. Проте, цією ж статтею надано виняток із загального правила – ці обмеження не поширюються на посадових осіб місцевого самоврядування, які обираються на відповідні посади.
Чи стосується цей виняток із загального правила старост?
Чинна редакція статті 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (після внесення змін Законом України від 16.07.2020 р. № 805-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства») визначає, що староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Відповідні зміни було також внесено до абзацу 4 статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», згідно якої, прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посаду старости здійснюється шляхом затвердження відповідною радою.
Нагадаю, до внесення вказаних змін старости обиралися на посади на місцевих виборах.
Види посад в органах місцевого самоврядування визначає стаття 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», відповідно до якої посадами в органах місцевого самоврядування є:
Отже, перші два види посад є виборними посадами. Однак, на ці посади особи можуть як обиратися (громадою на місцевих виборах або відповідною радою), так і затверджуватися (відповідною радою).
Таким чином, посада старости, як і раніше, за своїм статусом є виборною, але змінила спосіб прийняття на службу в органи місцевого самоврядування з «обрання» на «затвердження».
Виходячи зі змісту частини 1 статті 18 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», обмеження щодо граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування не поширюються на посадових осіб місцевого самоврядування, які саме обираються на посади, а не на всіх осіб, які займають виборні посади в органах місцевого самоврядування.
З огляду на зазначене, виняток із загального правила частини 1 статті 18 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування не поширюється на осіб, які затверджуються на посади старост.
Отже, граничний вік перебування на службі в органах місцевого самоврядування для старост наразі становить 65 років.
12 лютого 2025
Центри життєстійкості – це можливість для релокованих громад підтримати своїх жителів
Центри життєстійкості – це можливість для...
Через війну понад 4,6 млн українців та українок були змушені покинути рідні міста та села. Разом із жителями...
12 лютого 2025
Вакансія: Експерт(-ка) з європейської інтеграції та місцевого самоврядування (англ.)
Вакансія: Експерт(-ка) з європейської...
Опис контексту Для реагування на мінливі потреби українських муніципалітетів і національних суб'єктів у...
12 лютого 2025
Аудит ЦНАП в Аджамській громаді: експерти...
Відбувся робочий візит експертів Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» в Аджамську...
11 лютого 2025
25 лютого - вебінар «Співпраця органів...
25 лютого відбудеться вебінар «Співпраця органів місцевого самоврядування та громадських організацій для...