Авторка: експертка з юридичних питань Леся Федченко
За загальним правилом частини 1 статті 18 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», граничний вік перебування на службі в органах місцевого самоврядування становить 65 років. Проте, цією ж статтею надано виняток із загального правила – ці обмеження не поширюються на посадових осіб місцевого самоврядування, які обираються на відповідні посади.
Чи стосується цей виняток із загального правила старост?
Чинна редакція статті 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (після внесення змін Законом України від 16.07.2020 р. № 805-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства») визначає, що староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Відповідні зміни було також внесено до абзацу 4 статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», згідно якої, прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посаду старости здійснюється шляхом затвердження відповідною радою.
Нагадаю, до внесення вказаних змін старости обиралися на посади на місцевих виборах.
Види посад в органах місцевого самоврядування визначає стаття 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», відповідно до якої посадами в органах місцевого самоврядування є:
Отже, перші два види посад є виборними посадами. Однак, на ці посади особи можуть як обиратися (громадою на місцевих виборах або відповідною радою), так і затверджуватися (відповідною радою).
Таким чином, посада старости, як і раніше, за своїм статусом є виборною, але змінила спосіб прийняття на службу в органи місцевого самоврядування з «обрання» на «затвердження».
Виходячи зі змісту частини 1 статті 18 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», обмеження щодо граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування не поширюються на посадових осіб місцевого самоврядування, які саме обираються на посади, а не на всіх осіб, які займають виборні посади в органах місцевого самоврядування.
З огляду на зазначене, виняток із загального правила частини 1 статті 18 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування не поширюється на осіб, які затверджуються на посади старост.
Отже, граничний вік перебування на службі в органах місцевого самоврядування для старост наразі становить 65 років.
01 квітня 2025
Каталоги можливостей: квітневі пропозиції для громад та бізнесу
Каталоги можливостей: квітневі пропозиції для...
Міністерство розвитку громад та територій спільно з проєктом "Відновлення для всіх" (RFA) продовжує готувати каталоги...
01 квітня 2025
Схвалено ще 14 проєктів у межах Програми відновлення України III
Схвалено ще 14 проєктів у межах Програми...
31 березня відбулося п’яте засідання Експертної робочої групи, яка розглядає проєкти на фінансування в межах Програми...
01 квітня 2025
Нагляд як партнерство і допомога - думки про необхідність забезпечення законності рішень на місцях
Нагляд як партнерство і допомога - думки про...
Україна єдина країна на Європейському континенті, яка не має цивілізованого нагляду за законністю рішень органів...
01 квітня 2025
Народовладдя в дії: ключові рекомендації для місцевого самоврядування
Народовладдя в дії: ключові рекомендації для...
Автор: Павло Пущенко, експерт із залучення мешканців, програма Polaris Протягом 2024 року в Україні було...