10 грудня 2023
Logo slogan
«Завдяки навичкам, здобутим на онлайн-курсах DESPRO, наша громада залучила 50 млн грн для 60 проектів…». Інтерв’ю з Оленою Шилобрид із Біловодської ОТГ

«Завдяки навичкам, здобутим на онлайн-курсах DESPRO, наша громада залучила 50 млн грн для 60 проектів…». Інтерв’ю з Оленою Шилобрид із Біловодської ОТГ

Начальниця управління економічного розвитку і торгівлі виконавчого комітету Біловодської селищної ОТГ Олена Шилобрид переконана, що участь її команди в онлайн-курсах Спільноти практик DESPRO дала поштовх до зростання цілого регіону.

Автор: Дмитро Синяк 


Місцеве самоврядування – настільки специфічна сфера, що навіть ті, хто працюють у ній роками, часто зізнаються у браку знань та досвіду. Щоб вирішити цю проблему, Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO у 2012 році започаткував роботу платформи з онлайн-курсами, які безоплатно міг пройти кожен охочий. З часом випускники цих курсів сформували на порталі  https://udl.despro.org.ua/ фахову спільноту практик. Тепер вона об’єднує майже 10 тисяч учасників, близько половини з яких працюють в органах місцевої влади, тоді як інша частина широко представлена підприємцями, викладачами ВНЗ, студентами, вчителями шкіл, працівниками комунальних підприємств, представниками громадських організацій. Про те, як онлайн-курси та участь у Спільноті здійснили вплив на життя цілого регіону розповідає начальниця Управління економічного розвитку і торгівлі виконавчого комітету Біловодської селищної ОТГ Луганської області Олена Шилобрид.

 

Коли ви потрапили на онлайн-курси DESPRO?

- На початку 2018 року, щойно було створено Біловодську громаду. Разом зі мною тоді вчилися переважно працівники місцевого самоврядування та представники громадських організацій Луганської та Львівської областей. Я не була переконана, що мені потрібне це навчання, адже на той момент працювала в органах влади вже 12 років і не могла би сказати, що чогось не вмію чи не знаю. Але оскільки мене скерував голова нашої громади Едуард Олейников, я зареєструвалася на навчальній платформі DESPRO й почала наполегливо вчитися. Виявилося, що насправді в голові у мене була суцільна каша, але завдяки навчанню все вдалося структурувати.

Для чого вас скерували на навчання? Якою була кінцева мета?

- Як очільниця Управління економічного розвитку і торгівлі я мала би залучати до громади грантові кошти й інвестиції. Це було головне завдання, яке стояло перед нашим структурним підрозділом. Власне, тому я і записалася на ті курси. Хотіла дізнатися, що таке управління проектами і як можна якісніше планувати та реалізовувати проекти за підтримки як донорських так і урядових структур. Я вже тоді усвідомлювала, що тема це виграшна; бачила, що довкола безліч ресурсів, які можна отримати та спрямувати на розвиток об’єднаних громад. Курси DESPRO немов дали мені ключ до скарбниці, з якої можна було черпати ці ресурси – практично безлімітно.

Чи правда, що ви привели із собою ще двох своїх співробітників? Як ви зрозуміли, що знання стосовно написання проектних пропозицій потрібні не тільки вам?

- Я активно моніторила інтернет і бачила, які можливості відкриваються перед об’єднаними громадами. Вже на початку 2018 року я розуміла, що є подібною до Аладдіна, який потрапив до казкової печери, але не може забрати звідти багато скарбів, бо один не здатний винести багато. Мені було очевидно: що більше я матиму помічників, то більше грошей отримає наша Біловодська ОТГ. У результаті ми, троє випускників курсів, стали потужним ядром громади, її двигуном, запорукою розвитку тощо.

З близько двохсот учнів цього курсу ви у загальному рейтингу посіли друге місце. З чим пов’язана така висока оцінка?

- Я досі не знаю цього. Для мене така висока оцінка була цілковитим сюрпризом. Мені здавалося, я вчуся, як усі, ну, може, задаю трохи більше запитань т'юторам та модераторам, ніж інші. Згодом я навіть їздила до Львова на підсумковий семінар разом з іншими кращими випускниками даного курсу від Луганщини на запрошення від DESPRO.

Скільки ж вдалося винести з «печери Аладдіна» за два роки?

- Близько 50 млн грн на 60 різноманітних проектів. Для порівняння – власні надходження до бюджету нашої громади від сплати податків та зборів у 2019 році склали 96 млн грн. Насамперед ми зосередилися на отриманні допомоги від різноманітних міжнародних партнерів: Програми ООН, UNIСEF, USAID тощо. Крім того, залучали ресурси з державного та обласного бюджетів. Ми весь час писали проектні заявки й відправляли їх всюди, куди тільки можна. Громада у нас велика: 23 тис. жителів і 33 населених пункти, тож і проблем було чимало.

Наскільки я знаю, ви стимулювали й розвиток громадських організацій у своїй громаді. Цього ви теж навчилися на курсах DESPRO?

- Звісно! Адже далеко не завжди донори дозволяють брати участь у конкурсах органам влади. Часто це повинні бути або громадські організації, або ініціативні групи. Але наші люди і гадки не мали, як складати проектні заявки. Тож ми навчали їх, готували проекти разом, а деколи і робили все за них. Та селищна рада все одно залишалася у виграші, адже таким чином громада отримувала міжнародні та бюджетні інвестиції, покращувала власну інфраструктуру, заводила різноманітні корисні зв’язки тощо.

Отже, вам вдалося стати драйвером суспільної активності у громаді?

- Не тільки мені, а й усій моїй команді. Зараз, коли через карантин економічна активність у світі майже завмерла, члени громадських організацій та ініціативних груп, яких ми фактично викохали, весь час дзвонять до нас і питають: «Чи плануються ще якісь конкурси? Може, давайте ще кудись відправимо проектну заявку? Маємо такі й такі проблеми та ідеї». І я мушу визнати, що поштовхом для цієї активності, для об’єднання однодумців, які хочуть покращувати свою громаду, стали онлайн-курси DESPRO та наша участь у Спільноті практик.

У Біловодській ОТГ багато переселенців. Чи підключаються вони до ваших ініціатив?

- Так званих внутрішньо переміщених осіб у нас не просто багато, а дуже багато. Адже від Біловодська до лінії розмежування лише 50 км. За реєстраційними документами, таких людей у нас 37 тисяч, у 1,5 рази більше, ніж населення громади. Але це тільки за документами. Близько 80-90% з них продовжують мешкати на окупованих територіях, а до нас приїжджають тільки за пенсіями та різноманітними послугами. Серед інших 10-20% справді доволі багато громадських активістів, і вони також займаються написанням проектних заявок з нашою допомогою.

Чи надихнув ваш досвід інші громади?

- Наші успіхи викликали ефект вибуху бомби у регіоні, і це без перебільшення. Спершу сусіди у них не вірили, а потім почали обережно цікавитися, як нам вдалося реалізувати стільки проектів та залучити таку кількість грошей. Згодом просили про обмін досвідом. Ми ніколи не робили секрету з цього, завжди охоче ділилися своїми знаннями та вміннями з усіма зацікавленими.

Отже, зерна, посіяні DESPRO, впали у добрий ґрунт?

- У нашому регіоні до тих курсів проектною діяльністю займалися хаотично, не маючи системного підходу та практично не залучаючи громадськість. Переважна більшість людей жила за принципом «моя хата скраю», звикли сварити владу й користуватися доведеною до ручки інфраструктурою. Так-от, якщо говорити, власне, за інфраструктуру, то за два роки на цілій півночі Луганщини відбулися тектонічні зміни. Зроблено шалено багато.

Що з онлайн-курсів DESPRO найбільше знадобилося вам згодом у роботі?

- Значну частину навчального часу було присвячено практичному блоку навчальної програми курсу «Управління проектами». Найбільш ужитковим та цінним моментом, як на мене, було написання конкретної проектної заявки, яку потім оцінювали інші учасники, тоді як я отримала для коментарів також роботи інших двох учасників. Оцінюючи інших – я зрозуміла свої помилки. Це дуже багато дало мені особисто.

Розкажіть детальніше про ті проекти, які вдалося реалізувати, завдяки фаховому написанню проектних заявок.

- Було понад 60 проектів… Усього й не згадаєш. Мабуть, найбільше ми пишаємося проектом, реалізованим спільно з ПРООН з облаштування віддалених робочих місць для працівників ЦНАПу. Громада у нас чимала, і до певних сіл від Біловодська з 20-25 км. Жителям цих сіл завжди було надзвичайно важко отримувати адміністративні послуги. Але вони все одно мусили їздити за довідками до центру громади. Так-от, тепер їздити вже не треба, всі послуги надаються на місцях, у найбільших селах громади облаштовано 8 віддалених робочих місць. Цей проект коштував близько 1,5 млн грн. Ще близько 600 тис. грн від ПРООН ми залучили на закупівлю камер відеонагляду, чому дуже зраділа наша поліція. А фонд UNIСEF зробив у сільських дитячих садочках Біловодської ОТГ капітальні ремонти, завдяки чому садочкам вдалося відкрити кілька додаткових груп. Загалом у чотирьох садочках додалося близько 50-ти місць. Вартість проекту – близько 3,5 млн грн.

 

<= Віддалене робоче місце адміністратору ЦНАП

 

А з DESPRO ви теж співпрацювали?

- Так, за їхнім найвідомішим напрямком – водопостачанням у села. Наприкінці 2018 року ми вже були партнерами. Завдяки DESPRO, ми закінчили багаторічний ремонт водогону у селі Парневому, забезпечивши тамтешніх жителів питною водою та модернізувавши артезіанські свердловини. Вартість проекту – близько 1,5 млн грн.

Ви посіли І місце у номінації «Врядування» Конкурсу «Кращі жіночі ініціативи для демократичного розвитку місцевих громад-2019». Завдяки чому здобули перемогу?

- Цей конкурс проводила Європейська асамблея жінок-депутатів у партнерстві з Представництвом Ради Європи в Україні, Асоціацією міст України та Всеукраїнським об’єднанням жінок-депутатів. Загалом було 135 заявок. Я отримала першість завдяки успіхам моєї команди у реалізації проектів, а також завдяки залученню до цього процесу місцевої громадськості. Отже, завдяки володінню навичками управління проектами, я зробила і певний особистий професійним стрибок. Раніше про нагороди такого рівня я і мріяти не могла. Але набагато більше ми цінуємо іншу відзнаку. Минулого року Програма ООН нагородила нашу громаду грамотою «Драйвери реформи децентралізації». Це для нас як для громади важливіше.


Примітка:

Щорічний всеукраїнський он-лайн курс «Управління проектами місцевого розвитку» відбудеться на Спільноті практик: сталий розвиток https://udl.despro.org.ua/ восени, в листопаді. Реєструйтеся на Спільноті та слідкуйте за оголошеннями.

 

Моніторинг проекту з ремонту системи водопостачання в селі Парневе, делегація від DESPRO

 

Нова група в дитячому садочку


Ремонт санвузла в дитячому садочку

Теги:

DESPRO інвестиції

Джерело:

Поділитися новиною: