Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України 2019

У Рейтингу прозорості 100 найбільших міст України 2019 року вперше лідерами стали два міста. Дрогобич та Покров отримали по 79,1 бала. 

Цікаво, що Покров, який цьогоріч опинився на 1 місці, у Рейтингу 2017 року пас задніх на 91 сходинці зі 100. Змінилася трійка лідерів, порівнюючи з 2018 роком. Покров з 4 позиції перемістився на 1, а Тернопіль з 10 позиції піднявся на 3. Вони набрали достатньо балів, щоб витіснити конкурентів — Маріуполь та Вінницю — на 4 та 5 сходинки відповідно.

 

 

Трансперенсі Інтернешнл Україна вже третій рік презентує Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. Він показує, наскільки міська влада розкриває інформацію про свою діяльність громадянам та надає їм інструменти для впливу та участі. 

Щороку аналізують відкритість міст за показниками у 14 сферах, а також надають рекомендації та допомагаємо впроваджувати найкращі практики на місцях. За три роки середній показник прозорості міст України збільшився на 53%.

Попри позитивну динаміку, темпи підвищення прозорості міст знижуються. У 2018 рівень прозорості підвищився на 12%, а у 2019 році — на 6%, — зазначає виконавчий директор ТІ Україна Андрій Боровик.— Очевидно, що міськради швидше виконують ті рекомендації, які для них легші. А зміни в складніших сферах чиновники відкладають на потім. З огляду на близькі місцеві вибори, у 2020 році варто чекати помітнішого зростання”.

 

 

У 2019 році понад 50 балів у рейтингу отримали 36 міст. У 2018 таких було 27, а у 2017 — 6. Середній рівень прозорості міст цьогоріч склав 45,7 бала.

У першій десятці рейтингу у 2019 також відбулися зміни. До неї потрапили Кам’янське та Біла Церква, які витіснили Житомир та Кропивницький.

Загалом більшість міст з року в рік показують все кращі результати. Середній цьогорічний приріст становить 8,6 бала. Водночас 8 міст у 2019 додали до своїх попередніх показників понад 20 балів. 

“У 2019 році вперше більшість міст перетнули позначку «непрозорі» або «частково непрозорі». У 2018-му 86 міст були в цій категорії”, — Анастасія Мазурок, операційна директорка ТІ Україна.

Найбільший прогрес цьогоріч показав Покровcьк. Місто додало 67 позицій і перемістилося з 89 на 22 сходинку. Цікаво, що в попередньому році Покровськ навпаки впав з 74 місця на 89. Такому суттєвому злету цьогоріч місто завдячує створенню окремого розділу Прозоре місто на сайті Покровської міської ради, оприлюдненню потрібної інформації у машиночитному форматі, а також ухваленню та оприлюдненню низки регламентів та інших регулятивних документів. 

Найпрозорішою сферою у 2019 стали Кадрові питання. Її прозорість цьогоріч становить 68%. 22 міста змогли отримати максимальну кількість балів у сфері кадрових питань, бо оприлюднили оголошення конкурсів, протоколи, біографії. У такий спосіб вони забезпечили можливість моніторингу прозорості конкурсу. 

 

 

Другою за прозорістю стала сфера Доступ та участь з показником 66 %. Ця сфера має відносно високий показник вже другий рік поспіль. Відсоток виконаних рекомендацій у 2018 році серед 100 найбільших міст України становив 65%. У 2019 році 75 міст оприлюднили на сайті інформацію про бюджет участі (або громадський, партисипативний бюджет тощо) та правила участі. У такий спосіб вони значно розширили можливості залучення громадян і використання коштів.

Найменш прозорими сферами цьогоріч виявилися Житлова політика і Соціальні послуги з показниками 26 % і 25 % відповідно. Житлова політика лідирує серед найменш прозорих сфер третій рік поспіль. Закритість цієї сфери суттєво обмежує права громадян у доступі на інформацію. Цьогоріч 18 міст не набрали жодного балу у цій сфері. А це означає, що в цих містах важко дізнатися, як розподіляється житло, хто перебуває на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та які приміщення перебувають у власності громади. 

Нагадуємо, що ТІ Україна активно допомагає впроваджувати прозорість та підзвітність на місцях. Команда проєкту «Прозорі міста» відкрита до співпраці з регіональною владою і готова допомагати всім її представникам, надавати консультації та рекомендації.

ЗАВАНТАЖИТИ рейтинг (5,1 МБ)

12.02.2020 - 15:48 | Переглядів: 25534

Приєднані зображення:

Приєднані файли:

Теги:

участь громадян

Джерело:

Трансперенсі Інтернешнл Україна

Читайте також:

24 грудня 2024

Світло Різдва та місія безбар’єрності: історія Івана Космини

Світло Різдва та місія безбар’єрності: історія...

Чи не єдиний в Україні штатний радник міського голови з питань безбар’єрності Іван Космина працює у місті Чортків...

24 грудня 2024

Громада на всі 100: як Шевченківська громада відновлює водогін, а Вознесенська — створює нові робочі місця

Громада на всі 100: як Шевченківська громада...

10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...

24 грудня 2024

24 грудня 2024

Мінрозвитку ініціювало серію дискусій щодо стратегічного розвитку громад та регіонів

Мінрозвитку ініціювало серію дискусій щодо...

Міністерство розвитку громад та територій України об’єднало понад 500 представників влади, експертів та громадськості...