У Вінниці працює унікальний соціальний проект: у манікюрному кабінеті послуги надають майстрині з інвалідністю

У Вінниці працює перший в Україні інклюзивний манікюрний кабінет. Послуги клієнтам тут надають майстрині з інвалідністю. «Кульбабка» — таку назву має міні-салон — унікальний соціальний проект, покликаний популяризувати ідею створення робочих місць для людей з інвалідністю не лише у Вінниці, а й в інших регіонах. Підготовка та відкриття манікюрного салону відбулись за підтримки проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проекту ПРОМІС) в рамках реалізації проекту «Соціалізація людей з інвалідністю через підприємницьку діяльність у Вінниці».

 

 

В Україні на сьогодні проживає близько 3 млн осіб з інвалідністю, понад 2 млн з них ‒ працездатного віку. Однак за даними Міністерства соціальної політики працюють лише приблизно 540 тис. таких людей. На жаль, поширеною є ситуація, коли люди з інвалідністю залишаються поза ринком праці, навіть маючи певну кваліфікацію. Однією з причин є те, що роботодавці не можуть запропонувати робоче місце, адаптоване до потреб людини з інвалідністю, і водночас не хочуть нести додаткові витрати на його облаштування. Також велика кількість роботодавців мають упередження щодо фізичної та психологічної здатності працівників з інвалідністю до виконання потрібного обсягу роботи.

 

 

Вінницька громадська організація молоді з інвалідністю «Гармонія», яка вбачає своєю місією розбудову інклюзивного середовища з рівними можливостями для кожної людини, вирішила вплинути на поточний стан справ у своєму місті та взялася за створення соціальних підприємств. Їхньою першою ластівкою, власне, і став манікюрний кабінет «Кульбабка».

«Серед клієнтів манікюрного салону «Кульбабка» є ті, хто приходить намірено підтримати роботу людей з інвалідністю. Також сюди почали ходити відвідувачі центру реабілітації «Гармонія» — і для нас це стало приємною несподіванкою. Багато хто взагалі скористався послугами манікюру вперше в житті. На жаль, життя багатьох відвідувачів «Гармонії» обмежується домом, центром реабілітації та лікарнею — і ось вони стали постійними клієнтами манікюрного кабінету. Хоча все логічно: у нас комфортне і зручне для них середовище, не треба вирішувати проблеми з інфраструктурною недоступністю чи переступати всередині себе психологічні перешкоди на шляху до отримання послуги. Спробувавши вперше і отримавши позитивні емоції від результату, дівчата раз за разом повертаються», — поділилася Людмила Нецкіна, голова правління ГО «Гармонія».

Манікюрний кабінет розміщено в приміщенні центру реабілітації людей з інвалідністю «Гармонія» за адресою: вул. Винниченка, 5. За фінансової підтримки Проекту ПРОМІС його облаштували меблями, необхідним обладнанням та матеріалами: лампами, стерилізатором для інструментів, фрезерами, щіточками, лаками та іншим.

«Я навчилась манікюру на курсах у вінницькому центрі реабілітації людей з інвалідністю «Поділля». Довгий час працювала з дому, а потім мене запросили працювати в «Кульбабку» — і я радо погодилась. Моя робота водночас є моїм хобі і джерелом важливого спілкування з людьми. Зараз в «Кульбабці» працює дві майстрині. Окрім манікюру, ми робимо ще корекцію брів. Плануємо надалі розвиватися, робити салон більш комфортним, створювати можливість залучати більше клієнтів. Хоча і зараз я дуже задоволена своєю завантаженістю. Люди дізнаються про нас з реклами в соцмережах, з рекомендацій знайомих. Багато клієнтів приходять просто з вулиці, адже біля центру «Гармонія» ми встановили дошку з оголошенням про наші послуги і це спрацьовує», — розповіла Наталія, майстриня манікюрного кабінету «Кульбабка».

Підготовчим етапом до запуску підприємницької діяльності для людей з інвалідністю було навчання. Крім майстер-класів із хенд-мейду та манікюру, було успішно проведено три тематичні тренінги: «Як відкрити та вести власну справу», «Ведення звітності» та «Як працювати з клієнтами». Учасниками навчальних заходів стали 30 осіб. Кажуть, що навчання допомогло заглибитися в тонкощі ведення власного бізнесу, озброїтися цінними знаннями про підприємницьку діяльність і працевлаштування загалом, осмислити ризики та з’ясувати для себе, чи справді є бажання надалі рухатися в напрямку заснування власної справи.

 

 

«Зараз частина прибутку «Кульбабки» йде на заробітну плату майстринь, частина — на поновлення матеріалів, а решту ми акумулюємо для того, щоб згодом оголосити міні-конкурс соціальних ініціатив, які б могли подавати саме люди з інвалідністю. Таким чином хочемо втілити чиїсь мрії.

Основною метою реалізації проекту «Соціалізація людей з інвалідністю через підприємницьку діяльність у Вінниці» було дати людям розуміння, що вони можуть не лише працювати як наймані працівники, а ще й можуть самі створювати і вести власну справу. Проект ПРОМІС допоміг нам і з освітньою частиною, і з безпосереднім облаштуванням новостворених робочих місць. Думаю, нам вдалося привернути увагу громади міста до проблеми працевлаштування людей з інвалідністю. Особисто я глянула на тему працевлаштування людей з інвалідністю з іншої точки зору. Раніше думала, що всі люди хочуть працювати, проте не можуть знайти своє місце на ринку праці. Але в процесі заглиблення в проект і спілкування з іншими, з’ясувала, що проблема не тільки в роботодавцях, а й в самих людях з інвалідністю. Поширеними серед них є незнання власних прав і значні психологічні бар’єри в соціалізації. Наш проект показує людям з інвалідністю, що все можливо — лише треба діяти», — поділилася Людмила Нецкіна, голова правління ГО «Гармонія».

У 2019 році команда «Гармонії», продовжуючи втілювати проект із соціалізації людей з інвалідністю, запустила міні-кав’ярню в торговельно-розважальному комплексі «Мегамолл»: тут працюють три баристи, які мають інвалідність. Завдяки підтримці Проекту ПРОМІС кав’ярню облаштували спеціальними меблями й апаратами для приготування кавових напоїв, закупили посуд і необхідні витратні матеріали. А ще в уже згаданому манікюрному кабінеті «Кульбабка» можна придбати сучасні еко-торбинки, створені незрячими людьми, — це ще одна можливість для людей з інвалідністю здобути фінансову незалежність. Так чином ініціатори проекту намагаються робити комплексні кроки в розвитку соціального підприємництва в місті.

 

 

Проект ПРОМІС різнобічно сприяє розвитку й ефективності діяльності малих і середніх підприємств у регіонах, стимулюючи та підтримуючи їхнє зростання. Водночас діяльність Проекту зосереджено на розбудові інклюзивного середовища, у якому кожна людина є повноправним учасником, має доступ до отримання послуг і можливість реалізувати себе. Втілення ініціатив зі створення робочих місць для людей з інвалідністю є визнанням того, що кожен може бути конкурентоспроможним на ринку праці, — і це важливий крок назустріч формуванню цілісного інклюзивного середовища в державі.

 

Теги:

соціальні послуги

Область:

Вінницька область

Громади:

Вінницька територіальна громада

Джерело:

pleddg.org.ua

Поділитися новиною:

Читайте також:

29 липня 2022

Великоберезовицька громада розробила інвестиційний профіль та працює над запрошенням релокованого бізнесу

Великоберезовицька громада розробила...

Створення сприятливого бізнес-середовища в територіальній громаді - тривалий процес, який вимагає системної роботи у...

22 лютого 2022

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття разом будують сміттєсортувальний завод

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття...

Будівництво має початися у травні цього року у селищі Поляна Закарпатської області із залученням німецького...

22 лютого 2022

У Запорізькій області громада створила пожежну охорону та вже кілька років самостійно бореться з пожежами

У Запорізькій області громада створила пожежну...

Добровільну пожежну охорону Комиш-Зорянська громада створила завдяки новим можливостям, які отримала в...

18 лютого 2022

Стати екологічною столицею Київщини. Кейс Пірнівської громади, яка самостійно визначилася із власним майбутнім

Стати екологічною столицею Київщини. Кейс...

Наприкінці децентралізації десять сіл неподалік від Києва примусово об’єднали в Пірнівську громаду. І хоча на паперах...